Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kauze Dostihového spolku svědčili exprimátor Deml a exposlanec Petráň

  17:09aktualizováno  17:09
Ve středu pokračovalo u pardubického soudu líčení s bývalým vedením Dostihového spolku. K výslechu přišli bývalí členové představenstva, mezi nimi i dva tehdy vlivní politici.

Soud s bývalým vedením Dostihového spolku si na jednání pozval i bývalého primátora Jaroslava Demla. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Někdejší ředitel Dostihového spolku Jiří Kunát a bývalý člen představenstva Ladislav Nermuť už při pátém líčení čelili obžalobě ze zpronevěry, Kunát navíc podle obžaloby pozměňoval údaje o stavu a majetku společnosti.

Soud pokračoval výslechem svědků, nejprve se vyptával bývalého primátora Pardubic a zároveň člena představenstva dostihové akciovky Jaroslava Demla.

Jeho výpověď obžalovaným šéfům rozhodně nepřihoršila. Zatímco se státní zástupce už po několik stání snažil dokázat, že se do prostor pořadatele Velké pardubické nakoupil nábytek nebo elektronika, které tam vůbec nedorazily, Deml ve středu připustil, že tam řada z nich skutečně byla.

„Ano, například tři televize LG jsem tam skutečně viděl. Mám pocit, že i postel tam byla,“ uvedl Deml při výslechu k dotazu, k čemu potřeboval Spolek manželskou postel.

Bývalý primátor připustil, že se dostihová akciovka zmítala v problémech. Dodal, že na ty si firma zadělávala už od samého založení a on sám na to upozorňoval.

„Byla založena na základě amatérského nadšení a vlivu lidí, kteří se díky dostihům jen potřebovali zviditelnit. Měli to od začátku řídit profesionálové a ne politici,“ řekl Deml.

Podle něj právě tímto postupem vznikaly obří projekty typu jezdecké haly s ustájením koní pro městskou policii, na které však nikdy nedošlo.

„Je to úplně jiná firma,“ přesvědčoval soud Petráň

Končící zastupitel, bývalý poslanec a zároveň bývalý předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň musel obžalované bývalé šéfy potěšit svou výpovědí také.

„Dostihový spolek je úplně jiná společnost, než obvyklá obchodní firma. Ten se nedá řídit běžnými metodami,“ uvedl Petráň několikrát během výslechu.

Reagoval tak na dotaz, proč například bývalé vedení Spolku nevymáhalo pohledávky, neprovádělo audity účetních uzávěrek nebo nezařídilo fyzickou inventuru majetku.

Obul se také do bývalých vedoucích představitelů města, kteří se podle něj nechovali jako správní hospodáři a do roku 2006 neinvestovali do údržby závodiště ani korunu.

Svědek používal argumenty o konspiraci

Pustil se i do spíše konspirativních argumentů, například že ve smlouvě s účetní firmou, která vznikla za jeho vedení, někdo musel vyměnit první listy, nebo že za některé věci může také těžká mediální kampaň.

Co říkají posudky o stavu Dostihového spolku

Dva posudky potvrdily tvrzení obžaloby, podle soudní znalkyně byly v účetnictví chyby, chyběly doklady a při inventuře se jí nepodařilo dohledat fyzický majetek spolku, který v účtech figuroval. Například se vůbec nepodařilo najít tři televize značky LG.  Vedení reagovalo tím, že je asi někdo ukradl. Další posudky potvrdily, že spolek některé roky neprováděl takzvané odpisy hmotného majetku, ten tak účetně nestárnul a měl stále stejnou hodnotu. Tím podle znalkyně sice společnost vykazovala lepší hospodářský výsledek, platila ale větší daně státu. Nepořádek v účetnictví byl údajně způsoben i tím, že Dostihový spolek vedl účetnictví v programu, který nebyl chráněn heslem a umožňoval zpětné změny v zaúčtovaných údajích.

„Proč si myslíte, že u smluv někdo měnil listy?“ ptal se poněkud překvapeně státní zástupce Radek Felcman.

„Nevím, myslím si to,“ reagoval pouze Petráň bez dalších důkazů.

On i Jaroslav Deml bývalého ředitele Kunáta označili za schopného manažera. Stejně se vyjádřil i třetí vyslýchaný, bývalý člen představenstva Jaroslav Matoušek.

„To je nekonečný rozdíl,“ uvedl Deml, když se jej advokát zeptal na srovnání Kunáta s jeho ředitelským předchůdcem.

Dostihový spolek po obviněných bývalých šéfech žádá v žalobě náhradu škody, u Kunáta to dělá zhruba dva miliony korun, po Nermuťovi požaduje akciovka 36 tisíc korun. Škodu přitom vyčíslil výrazně vyšší. Oba dva jsou navíc obviněni ze zpronevěry, Kunát také ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Nožem jsem se bodl sám, bránil zraněný obžalovanou matku přítelkyně

Nůž značky Gerlach 1760, se kterým lupič přepadl trafiku v Mariánských Lázních...

Za bodnutí dceřina přítele hrozí ženě ze Svitav až 18 let vězení. Poškozený však její vinu na žalovaném pokusu o vraždu...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Najdete na iDNES.cz