Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blíží se další královská svatba, kůň pro Kate je ale stále v Kladrubech

  7:55aktualizováno  7:55
Když před sedmi lety věnovalo Česko jako svatební dar k sňatku britského prince Williama starokladrubského koně, byl Favory Alta šedivě grošovaný. Nyní je hřebci 11 let a vyrost z něj čistě bílý elegán, který ovšem stále podupává ve stájích kladrubského hřebčína a žere jeho oves. A tak to zřejmě už zůstane.

Mezi koňmi ve stájích Národního hřebčína je Favory Alta XXI Cambridge celebrita. Návštěvníci chtějí vidět koně, který měl již před sedmi lety odcestovat do Anglie.

Fotogalerie

Za tu dobu stihla vévodkyně Kate porodit tři děti. A další královská svatba se koná tuto sobotu. Žení se druhý syn zesnulé lady Diany princ Harry, který si bere neurozenou Američanku Meghan Markleovou.

Svatební dar ovšem tentokrát Česká republika neposílá žádný. Česko ani na královské svatbě nezastupuje nikdo z diplomatů, jak MF DNES potvrdilo ministerstvo zahraničních věcí.

„Nadcházející svatba, oproti sňatku Williama a Kate, proběhne v mnohem užším kruhu a diplomatický sbor tak na tuto akci zván nebyl. Česká republika v této souvislosti neplánuje zasílat novomanželům žádný svatební dar,“ uvedla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí.

Hřebec je temperamentnější povahy

Možnost připomenout živý svatební dar přímo královské rodině měl hřebčín minulý týden. V anglickém Windsoru totiž soutěžilo čtyřspřeží starokladrubských běloušů.

„O koni se nemluvilo, dohoda je však taková, že kůň zůstane u nás,“ řekl ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Jiří Machek.

Podle něj má hřebcovo setrvání v hřebčíně hned tři výhody. „Můžeme ho ukazovat návštěvníkům, máme ho připraveného jako potenciálního plemenného hřebce a hřebec může být do budoucna také záminkou, aby se na něj Kate a William přijeli podívat, až někdy v budoucnu navštíví Českou republiku,“ řekl Machek.

Za sedm let se z koně vyděšeného z televizních kamer a cvakání spouští fotografů stal skutečný profesionál. „On byl ze začátku takový nervóznější, vyděšený, co se děje. Ale tahle pozornost mu pomohla, aby se uklidnil a vyspěl,“ popisuje koně pracovník odborného výcviku Jakub Hlávka.

Jak říká, hřebec je temperamentnější povahy, ovšem velký profesionál. „Zaučuje naše mladé koně, dodává jim klid a jistotu, napodobují ho a dělají po něm to, co je chceme naučit. Bez problémů se o něj starají a sedlají děvčata,“ říká Hlávka.

Zvláštní režim kůň nemá

V bílých rukavicích se kolem svatebního koně ale nechodí. „Zvláštní režim rozhodně nemá. O všechny koně se tu staráme stejně. Ani trénink nemá jiný než další čtyřnozí svěřenci ve stáji. Všichni koně potřebují pohyb,“ řekl Machek, ale připouští, že vzhledem k jeho pověsti ho sedlají ti lepší jezdci.

Hřebec by mohl být i plemeníkem, nyní je součástí výcvikové stáje, kde patří mezi starší koně. Hřebčín jej využívá při různých akcích k propagaci hřebčína.

Bílý hřebec má také úspěšně složené výkonnostní zkoušky a může dávat potomky. V současnosti však hřebčín jako plemeníka využívá jeho bratra. Do budoucna by se však na rozšiřování stáda starokladrubských běloušů mohl podílet i tento hřebec, který měl původně namířeno do královských stájí.

„Vyhodnocujeme potomstvo jeho bratra a poté se rozhodneme, zda tomu tak bude i nadále, či zda jej zastoupí právě Favory Alta Cambridge,“ řekl Machek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.



Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...



Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Najdete na iDNES.cz