Blíží se další královská svatba, kůň pro Kate je ale stále v Kladrubech

  7:55aktualizováno  7:55
Když před sedmi lety věnovalo Česko jako svatební dar k sňatku britského prince Williama starokladrubského koně, byl Favory Alta šedivě grošovaný. Nyní je hřebci 11 let a vyrost z něj čistě bílý elegán, který ovšem stále podupává ve stájích kladrubského hřebčína a žere jeho oves. A tak to zřejmě už zůstane.

Mezi koňmi ve stájích Národního hřebčína je Favory Alta XXI Cambridge celebrita. Návštěvníci chtějí vidět koně, který měl již před sedmi lety odcestovat do Anglie.

Fotogalerie

Za tu dobu stihla vévodkyně Kate porodit tři děti. A další královská svatba se koná tuto sobotu. Žení se druhý syn zesnulé lady Diany princ Harry, který si bere neurozenou Američanku Meghan Markleovou.

Svatební dar ovšem tentokrát Česká republika neposílá žádný. Česko ani na královské svatbě nezastupuje nikdo z diplomatů, jak MF DNES potvrdilo ministerstvo zahraničních věcí.

„Nadcházející svatba, oproti sňatku Williama a Kate, proběhne v mnohem užším kruhu a diplomatický sbor tak na tuto akci zván nebyl. Česká republika v této souvislosti neplánuje zasílat novomanželům žádný svatební dar,“ uvedla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí.

Hřebec je temperamentnější povahy

Možnost připomenout živý svatební dar přímo královské rodině měl hřebčín minulý týden. V anglickém Windsoru totiž soutěžilo čtyřspřeží starokladrubských běloušů.

„O koni se nemluvilo, dohoda je však taková, že kůň zůstane u nás,“ řekl ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Jiří Machek.

Podle něj má hřebcovo setrvání v hřebčíně hned tři výhody. „Můžeme ho ukazovat návštěvníkům, máme ho připraveného jako potenciálního plemenného hřebce a hřebec může být do budoucna také záminkou, aby se na něj Kate a William přijeli podívat, až někdy v budoucnu navštíví Českou republiku,“ řekl Machek.

Za sedm let se z koně vyděšeného z televizních kamer a cvakání spouští fotografů stal skutečný profesionál. „On byl ze začátku takový nervóznější, vyděšený, co se děje. Ale tahle pozornost mu pomohla, aby se uklidnil a vyspěl,“ popisuje koně pracovník odborného výcviku Jakub Hlávka.

Jak říká, hřebec je temperamentnější povahy, ovšem velký profesionál. „Zaučuje naše mladé koně, dodává jim klid a jistotu, napodobují ho a dělají po něm to, co je chceme naučit. Bez problémů se o něj starají a sedlají děvčata,“ říká Hlávka.

Zvláštní režim kůň nemá

V bílých rukavicích se kolem svatebního koně ale nechodí. „Zvláštní režim rozhodně nemá. O všechny koně se tu staráme stejně. Ani trénink nemá jiný než další čtyřnozí svěřenci ve stáji. Všichni koně potřebují pohyb,“ řekl Machek, ale připouští, že vzhledem k jeho pověsti ho sedlají ti lepší jezdci.

Hřebec by mohl být i plemeníkem, nyní je součástí výcvikové stáje, kde patří mezi starší koně. Hřebčín jej využívá při různých akcích k propagaci hřebčína.

Bílý hřebec má také úspěšně složené výkonnostní zkoušky a může dávat potomky. V současnosti však hřebčín jako plemeníka využívá jeho bratra. Do budoucna by se však na rozšiřování stáda starokladrubských běloušů mohl podílet i tento hřebec, který měl původně namířeno do královských stájí.

„Vyhodnocujeme potomstvo jeho bratra a poté se rozhodneme, zda tomu tak bude i nadále, či zda jej zastoupí právě Favory Alta Cambridge,“ řekl Machek.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

Poklad zkoumali pracovníci vysokomýtského Regionálního muzea.

Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely...

Nejdelší tunel v zemi by mohly ohrozit staré štoly

U Dětřichova na Svitavsku vznikne nejdelší tunel v zemi.

U Dětřichova na Svitavsku vznikne nejdelší tunel v zemi, který bude součástí dálnice D35. V okolním terénu se podle...

Kvůli zhodnocení politikova pozemku na úkor Pardubic policie stíhá pět lidí

Radnice v Pardubicích.

Policie obvinila pět lidí v kauze pozemku pardubického politika Karla Hrona, který svůj majetek zhodnotil díky...

Najdete na iDNES.cz