Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kašparův let připomene na Aviatické pouti i pamětní mince

  14:20aktualizováno  14:20
Opakování letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy se zatím nepodařilo, ale upomínek na čin aviatika před sto lety je letos víc. K jeho odkazu se hlásí také Aviatická pouť, která se začátkem června koná v Pardubicích už po jednadvacáté. Na ní si sběratelé mohou pořídit v pátek představenou pamětní minci.

Pamětní mince ke 100. výročí letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pamětní stříbrnou minci a zlatou medaili vydala Česká národní banka. Mince od Josefa Šafaříka s motivem Kašparova letadla v letu na líci a vrtulí letadla v rozfázovaném pohybu na rubu má nominální hodnotu 200 korun, její cena však bude vyšší.

"Vyrobili jsme mince ve dvou provedeních. Verze standard bude stát 440 korun, hezčí leštěná varianta pak 540 korun," řekl Jaromír Šolc z České mincovny.

Aviatická pouť 2011

O víkendu 4. a 5. června návštěvníci uvidí na pardubickém letišti velkoprostorové trojrozměrné divadlo a bojové scény podle skutečných historických událostí. V premiéře se divákům například představí stíhací Hawker Hurricane Mk.IIC, Spitfire nebo výsadková Dakota Mk.III.
Po loňských problémech s auty, která doslova ucpala příjezdové cesty, vyzývají organizátoři návštěvníky, aby raději využili možnosti dojet na letiště kyvadlovým motoráčkem. Ze zastávky Pardubice-závodiště pojede každou půlhodinu po letištní vlečce, jízdenkou je vstupenka na Aviatickou pouť.

Kdo bude ochotný do stoletého výročí počátků české aviatiky investovat větší obnos, třeba desítky tisíc korun, může si koupit zlatou medaili s Kašparovým portrétem. Stojí 21 500 korun.

"Také medaili budeme mít na Aviatické pouti na našem stánku, ale nepočítáme s tím, že bychom jich tam prodali větší množství. Spíše to bude ukázka pro sběratele," dodal Šolc.

Z takzvaného emisního plánu medailí, kterých mincovna každý rok razí kolem stovky, předpokládá Šolc velký zájem právě o medaili s Kašparem. "Ohlas je veliký, myslím, že se limitovaná série čtyř set číslovaných kusů prodá rychle," uvedl.

Pošta vydává známku a razítkuje letadlem

Na Aviatické pouti bude mít svůj stánek i Česká pošta. Také ona vydala speciální emisi ke Kašparovu výročí - známku v hodnotě 21 korun. Sběratelé si budou moci nechat otisknout i ruční příležitostné razítko s názvem "100 let Jan Kašpar, Pardubice 2" s vyobrazeným letadlem a letcem.

Lidé však na Aviatickou pouť půjdou zejména kvůli letadlům. "Stejně jako vloni i v letošním roce připravujeme program, který nejenže připomene sté výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara, ale vzpomene i hrdinství našich letců v druhé světové válce a šikovnost a um našich pilotů a leteckých konstruktérů," řekl jeden z organizátorů Aviatické poutě Jaroslav Janda.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Najdete na iDNES.cz