Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej části kasáren Hůrka zhatila nízká cena za pozemky a hrozba ghetta

  12:57aktualizováno  12:57
Dlouhé roky se snaží zástupci společnosti Pernštejn City koupit od města 46 tisíc metrů čtverečných pozemků v bývalých kasárnách na Hůrkách. Rádi by tam stavěli finančně dostupné byty. Ovšem politici prodej parcel opět neschválili.

Vizualizace nového sídliště v kasárnách na Hůrkách. | foto: Studie: Pernštejn City

Evžen Musil a jeho kolegové z firmy Pernštejn City se před pár týdny už radovali. Radní města schválili smlouvu, která říkala, že jim Pardubice za 15 milionů prodají část prázdných kasáren na Dubině a oni konečně začnou budovat zhruba 400 malometrážních bytů.

Zbýval jen souhlas zastupitelů. Jenže ten minulý týden nepřišel.

Fotogalerie

„Proti našemu plánu se postavila opoziční ODS. Politici se snažili ostatní zastupitele přesvědčit, že nabízíme nízkou cenu. Ale tak to není. Zmíněných 15 milionů už několikrát schválila pozemková komise města,“ uvedl Evžen Musil.

Nejaktivnější byl v debatě lídr pardubické ODS Karel Haas. Podle něj je zmíněná cena až nemravně nízká. „Kupní cena 324 korun za metr čtvereční v jedné z nejcennějších lokalit Pardubic je podle mého osobního názoru v naprostém rozporu se zákonnou povinností péče řádného hospodáře stanovenou všem orgánům města zákonem o obcích,“ uvedl Haas.

Jeho projev byl natolik zřetelný, že radní města, kteří jinak s odprodejem souhlasí, raději návrh stáhli. „Nevím, jestli to bylo účelové, nebo ne, ale v den hlasování se objevila informace, že radnice má posudek, který říká, že pozemky mají větší cenu. Snažíme se ho tedy dohledat. Neradi bychom udělali nějaký přešlap,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek s tím, že se nejspíše o prodeji pozemků bude hlasovat už na konci března.

Jenže je otázka, jak bude rozhodnutí vypadat. Ačkoliv záměr na výstavbu bytů v bývalém vojenském prostoru zastupitelé schválili už na přelomu roku, nyní se začíná objevovat další a další kritika plánů společnosti Pernštejn City.

Zastupitelé se dohadují, zdali vznikne ghetto

„Záměr bytové výstavby na Hůrkách je křiklavým příkladem doslovného vytváření ghetta za městem. Není tam vůbec nic, bude tam jenom noclehárna a pusté ulice, protože nikdo jiný nebude mít důvod tam za celý den přijít. Stávající ubytovna je varování a město by se mělo snažit to území využít jinak a nestěhovat do něj lidi, ať už jakékoli národnosti či kupní síly,“ říká například Olga Pavlů, místopředsedkyně pardubické organizace Strany zelených.

Řehounek však takové obavy odmítá. Podle něj výstavba sídliště, ve kterém investoři počítají i s parkem, hřišti, zastávkou MHD a dalším vybavením, spíše tvorbě ghetta zabrání.

„To, že se jedná o finančně dostupné bydlení, určitě neznamená, že se tam bude stěhovat nějaká spodina. Plánované je to spíše tak, že by se tam mohly nastěhovat mladé rodiny,“ dodal náměstek.

V době hospodářské krize jiný investor od výstavby ustoupil. Prodej areálu řeší město několik volebních období, zvažovalo i sanaci od ekologických zátěží a demolici zbytných budov za desítky milionů korun.

„Už jsme z toho vážně unavení, trvá to příliš dlouho. Rozhodně nechceme město nijak obrat,“ dodal Evžen Musil.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Cyklista za jízdy bleskově okradl stařenku s chodítkem, vzal jí kabelku

Ilustrační snímek

Pořádný šok nejspíš utrpěla devětaosmdesátiletá seniorka, která si ve Vysokém Mýtě vyšla na procházku za pomoci...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Najdete na iDNES.cz