Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční koncert bude s pochodem a dechovým punkem, říká lídr Ready Kirken

  9:27aktualizováno  9:27
Pardubická kapela Ready Kirken letos oslavila dvacet let existence a na sobotu chystá do místního klubu Žlutý pes vystoupení, kterým chce pokračovat v řadě domácích vánočních koncertů. Tentokrát kapela jako hosta pozvala originální osmičlennou partu hudebníků.

Pardubická kapela s kytaristou Zdeňkem Ceralem (druhý zleva) chystá v Pardubicích netradiční křest. | foto: archiv Ready Kirken

„Před třemi lety jsme se snažili vytvořit tradici vánočních koncertů, takže v tom pokračujeme. Poprvé jsme hráli dvojkoncert na zámku se smyčcovou sekcí, loni jsme se vrátili do Žluťáka a hráli jsme napůl se smyčci a napůl klasický rockový rambajs. Letos jsme přizvali nové hosty. Některé naše písničky budou doprovázené velkou dechovou sekcí. Další zajímavé spojení jsme pak vymysleli v létě, když jsme se potkali s Tokhi Groove Army, což je originální pochodová kapela,“ říká lídr skupiny Zdeněk Ceral.

Ready Kirken a pochodová kapela?
My jsme je v létě potkali na jednom festivalu a úplně nás uhranuli, takže jsem za nimi hned šel, abychom domluvili, že uděláme něco společně. Tehdy vlastně vyplňovali časový prostor mezi jednotlivými kapelami a bylo to úplně úžasné. Jasně, v republice jsou možná desítky pochodových kapel, ale oni svou produkci doplňují neuvěřitelnými pohyby, jsou perfektně sehraní a jejich vystoupení má takovou dynamiku a energii, že jsem něco takového ještě v Čechách neviděl. Takže si s námi dají jednu píseň speciálně uzpůsobenou, aby dostali prostor všichni bubeníci, a pak jim necháme volné pole působnosti, aby zhruba na čtvrt hodiny předvedli vlastní show mezi lidmi.

Dechová sekce s vámi odehraje celý koncert?
Pro část s dechovou sekcí jsme vybrali především rychlé písně, takže to bude takový punkový dechový doprovod. To si vzal na starosti náš baskytarista Michal Voldán, napsal pro ně noty a celé by to měli secvičit. Ale je pravda, že se uvidíme se všemi najednou až odpoledne na generálce. Jenže nejsou všichni z Pardubic, takže to ani jinak nejde.

Jaké složení bude mít?
Vypůjčili jsme si z několika kapel muzikanty, kteří dohromady dají pětičlennou sekci - pozoun, trubka, heligon, no prostě dechová sekce. My jsme nic podobného předtím nevyzkoušeli, takže je to pro nás něco nového a zároveň tak trochu i legrace.

Budete hrát nějaké novinky?
No, koncert bude klasicky více než dvouhodinový a zahrajeme průřez všemi alby. Ale připravujeme už novou desku, takže zřejmě na nějakou novinku dojde. Desku plánujeme na příští rok zhruba na podzim. Nějaké písničky už máme připravené, dvakrát jsme byli ve studiu, takže to pomalu chystáme.

Připravujete nějakou speciální show na koncert?
Spíš se budeme snažit, abychom zajistili perfektní zvuk a světla. My jsme se do Žluťáku loni vrátili po deseti letech a trochu jsme s tím po technické stránce bojovali a byli pak i rozpačití. A vím od jiných kapel, že jsme v tom nebyli sami. Rozhodli jsme se proto zainvestovat a přivezeme vlastní velkou aparaturu, světla i dva zvukaře. Soustředili jsme se na to, aby lidé slyšeli, co mají slyšet. Což se nám loni se smyčcovým doprovodem až tak nezdařilo a mrzelo nás to. Žluťák je limitovaný prostorem, kdy pódium je strašně široké, lidé, kteří pod ním stojí, mají bedny daleko od sebe a to se na zvuku musí projevit. Byl jsem tam na několika koncertech a víceméně to kapelám hrálo dobře, když si přichystaly to, co plánujeme my. Není to ani tak o výkonu, jako spíše o kvalitě aparátu, jeho správném rozmístění a zvukaři, který kapelu zná.

Koncert ve Žlutém psovi ovšem nebude v zimě jediný, což dřív u vás nebývalo zvykem...
Je to pro nás v kapele změna. Obvykle jsme přes zimu nehráli a soustředili se na jaro až podzim, Ale letos to bude jinak. Jen během prosince bychom měli odehrát osm koncertů. A celé to vzniklo jako odezva na poslední desku, za což jsem moc rád. Vzhledem k tomu, že řada rádií naše písničky hrála, tak se nám začali ozývat i pořadatelé zimních koncertů.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz