Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chinaski zahrají na podporu postižené dívky, přihlásili se dobrovolně

  16:33aktualizováno  16:33
Nestává se často, aby se organizátorům hudebních vystoupení hlásily kapely s nabídkou dobrovolného koncertu. Skupina Chinaski se však po dobré předchozí zkušenosti rozhodla opět vystoupit na podporu postiženého dítěte. K účasti na festivalu Hudba pomáhá láká fanoušky i skrze pozvánku na videu.

Frontman kapely Chinaski Michal Malátný zamíří se svými spoluhráči podruhé do Vsokého Mýta. (ilustrační foto) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pětiletá Veronika Gožďálová z Brna bude již desátým dítětem, kterému výtěžek z koncertu pomůže při léčbě postižení.

Na pódiu hráli Chinaski v rámci charitativního projektu již předloni a výtěžek z jejich vystoupení pro postiženého Erika Pecháčka z Pardubic činil 165 tisíc. Kapele se tento adresný charitativní projekt zalíbil natolik, že oslovila pořadatele akce z M-klubu, zda by neuspořádal v rámci svého festivalu další jejich koncert.

Hudba pomáhá

Benefiční festival, který za 8 let fungování podpořil 9 handicapovaných dětí a organizaci Berenika, a to celkovou částkou převyšující 780 000 Kč. Na festivalu Hudba pomáhá v minulosti vystoupily takové kapely jako Vypsaná fiXa, -123minut, Chinaski, Dan Bárta & Illustratosphere, Xindl X, Čankišou nebo Skyline. Získané finance vždy putují na pořízení potřebné věci či uhrazení služby pro handicapované dítě.

„Iniciativa uspořádat benefiční koncert vzešla přímo od Chinaski. Oslovil mě trumpetista Petr Kužvart s tím, že by kapela chtěla zahrát pro Verunku. Nakonec jsme se domluvili, že uděláme výjimku a podpoříme dítě mimo Pardubický kraj, proto jsme i tento koncert nazvali Hudba pomáhá Speciál,“ říká hlavní organizátor akce Vojtěch Sedláček.

Speciální bude koncert jednak kvůli podpoře dítěte z jiného kraje, ale pak také díky netradičnímu termínu.

„Doposud jsme koncerty pořádali pouze pro děti z kraje a během Vánoc, ale když nám zavolali Chinaski, že chtějí na jaře zahrát zadarmo, a podpořit právě Verunku, byla to nabídka, která se neodmítá,“ říká Sedláček.

Malátný zve „chuligány“ natočenou pozvánkou

Koncert se odbude 25. dubna a kapela na něj zve i pomocí krátkého klipu, který při této příležitosti natočila.

„Nazdar chuligáni,“ zahajuje pozvání frontman kapely Michal Malátný a pokračuje. „Jestli chcete přijít podpořit dobrou věc, přitom si jen tak poslechnout muziku a zapařit, rádi vás uvidíme,“ dodává Malátný v obležení spoluhráčů a za zvuku jednoho z hitů, písničky 1. signální.

„Nápad s videopozvánkou byl nápad nás pořadatelů, ale de facto jsme s Chinaski domluveni, že na propagaci chceme pracovat co nejintenzivněji, aby koncert byl vyprodán a mohli jsme co nejvyšší měrou podpořit Verču, která má diagnózu DMO,“ říká dramaturg a otec myšlenky festivalu Hudba pomáhá Vojtěch Sedláček.

Předprodej vstupenek na charitativní koncert je už zahájen on-line na adrese eshop.mklub.cz a na informačních centrech ve Vysokém Mýtě, Chocni a Litomyšli.

Aby se některá z předních českých kapel takto odhodlala a sama nabídla vstoupení je dle Sedláčka ojedinělé.

„Často se to opravdu nestává. Benefice je pro kapely takové ožehavé téma a tolik se tomu ani nedivím. S dobročinnými akcemi se v dnešní době roztrhl pytel a panuje zde názor, že mnohdy náklady na charitu jsou vyšší, než samotný výtěžek. Takže je kritizována efektivita. To však není případ Hudba pomáhá. V roce 2013 jsme dokázali vybrat čtvrt milionu a v minulém roce to bylo bezmála 200 000 Kč. Chinaski jsou zatím první z velkých kapel, kteří se s další spoluprací ozvali sami. Za to jsem opravdu rád,“ podotýká Sedláček.

V kraji zahraje kapela jen v Mýtě

Chinaski odehrají na jaře turné k nové desce Rockfield a v Mýtě tak půjde o vložený koncert. Navíc během turné se fanoušci kapely na žádném jiném místě v kraji nedočkají.

„Jsem velmi rád, že jsme vůbec našli termín pro koncert, protože diář mají opravdu nabitý,“ dodává Sedláček.

Výtěžek koncertu by měl přispět malé dívce na lázeňské pobyty, z nichž jeden stojí 100 tisíc korun, ovšem pojišťovna na něj nepřispívá. Důvody a postižení pětileté Veroniky popisují v dopise, psaném za Veroniku, její rodiče Dalibor Gožďál a Kateřina Hunkesová.

„Jmenuji se Veronika Gožďálová, je mi pět let a od narození mám dětskou mozkovou obrnu - spastickou kvadruparézu, což znamená že se sama nenajím, nenapiji, neobleču. Mé přání je, abych se co nejvíce uzdravila, naučila se psát, chodit, mluvit a další důležité činnosti, které jsou k životu potřeba. Proto pilně každý den cvičím v dětském rehabilitačním centru Medvídek v Brně - Lískovci, kde mám i logopedii a ergoterapii,“ líčí rodiče za Veroniku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Už nikdy nesmí chybět opozice ve firmách města, míní lídryně TOP 09

Ludmila Ministrová vede Koalici pro Pardubice.

Poměrně složitá práce čeká na Ludmilu Ministrovou. Její TOP 09 ani lidovci, kteří spolu s Nestraníky tvoří Koalici pro...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Najdete na iDNES.cz