Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chinaski zahrají na podporu postižené dívky, přihlásili se dobrovolně

  16:33aktualizováno  16:33
Nestává se často, aby se organizátorům hudebních vystoupení hlásily kapely s nabídkou dobrovolného koncertu. Skupina Chinaski se však po dobré předchozí zkušenosti rozhodla opět vystoupit na podporu postiženého dítěte. K účasti na festivalu Hudba pomáhá láká fanoušky i skrze pozvánku na videu.

Frontman kapely Chinaski Michal Malátný zamíří se svými spoluhráči podruhé do Vsokého Mýta. (ilustrační foto) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pětiletá Veronika Gožďálová z Brna bude již desátým dítětem, kterému výtěžek z koncertu pomůže při léčbě postižení.

Na pódiu hráli Chinaski v rámci charitativního projektu již předloni a výtěžek z jejich vystoupení pro postiženého Erika Pecháčka z Pardubic činil 165 tisíc. Kapele se tento adresný charitativní projekt zalíbil natolik, že oslovila pořadatele akce z M-klubu, zda by neuspořádal v rámci svého festivalu další jejich koncert.

Hudba pomáhá

Benefiční festival, který za 8 let fungování podpořil 9 handicapovaných dětí a organizaci Berenika, a to celkovou částkou převyšující 780 000 Kč. Na festivalu Hudba pomáhá v minulosti vystoupily takové kapely jako Vypsaná fiXa, -123minut, Chinaski, Dan Bárta & Illustratosphere, Xindl X, Čankišou nebo Skyline. Získané finance vždy putují na pořízení potřebné věci či uhrazení služby pro handicapované dítě.

„Iniciativa uspořádat benefiční koncert vzešla přímo od Chinaski. Oslovil mě trumpetista Petr Kužvart s tím, že by kapela chtěla zahrát pro Verunku. Nakonec jsme se domluvili, že uděláme výjimku a podpoříme dítě mimo Pardubický kraj, proto jsme i tento koncert nazvali Hudba pomáhá Speciál,“ říká hlavní organizátor akce Vojtěch Sedláček.

Speciální bude koncert jednak kvůli podpoře dítěte z jiného kraje, ale pak také díky netradičnímu termínu.

„Doposud jsme koncerty pořádali pouze pro děti z kraje a během Vánoc, ale když nám zavolali Chinaski, že chtějí na jaře zahrát zadarmo, a podpořit právě Verunku, byla to nabídka, která se neodmítá,“ říká Sedláček.

Malátný zve „chuligány“ natočenou pozvánkou

Koncert se odbude 25. dubna a kapela na něj zve i pomocí krátkého klipu, který při této příležitosti natočila.

„Nazdar chuligáni,“ zahajuje pozvání frontman kapely Michal Malátný a pokračuje. „Jestli chcete přijít podpořit dobrou věc, přitom si jen tak poslechnout muziku a zapařit, rádi vás uvidíme,“ dodává Malátný v obležení spoluhráčů a za zvuku jednoho z hitů, písničky 1. signální.

„Nápad s videopozvánkou byl nápad nás pořadatelů, ale de facto jsme s Chinaski domluveni, že na propagaci chceme pracovat co nejintenzivněji, aby koncert byl vyprodán a mohli jsme co nejvyšší měrou podpořit Verču, která má diagnózu DMO,“ říká dramaturg a otec myšlenky festivalu Hudba pomáhá Vojtěch Sedláček.

Předprodej vstupenek na charitativní koncert je už zahájen on-line na adrese eshop.mklub.cz a na informačních centrech ve Vysokém Mýtě, Chocni a Litomyšli.

Aby se některá z předních českých kapel takto odhodlala a sama nabídla vstoupení je dle Sedláčka ojedinělé.

„Často se to opravdu nestává. Benefice je pro kapely takové ožehavé téma a tolik se tomu ani nedivím. S dobročinnými akcemi se v dnešní době roztrhl pytel a panuje zde názor, že mnohdy náklady na charitu jsou vyšší, než samotný výtěžek. Takže je kritizována efektivita. To však není případ Hudba pomáhá. V roce 2013 jsme dokázali vybrat čtvrt milionu a v minulém roce to bylo bezmála 200 000 Kč. Chinaski jsou zatím první z velkých kapel, kteří se s další spoluprací ozvali sami. Za to jsem opravdu rád,“ podotýká Sedláček.

V kraji zahraje kapela jen v Mýtě

Chinaski odehrají na jaře turné k nové desce Rockfield a v Mýtě tak půjde o vložený koncert. Navíc během turné se fanoušci kapely na žádném jiném místě v kraji nedočkají.

„Jsem velmi rád, že jsme vůbec našli termín pro koncert, protože diář mají opravdu nabitý,“ dodává Sedláček.

Výtěžek koncertu by měl přispět malé dívce na lázeňské pobyty, z nichž jeden stojí 100 tisíc korun, ovšem pojišťovna na něj nepřispívá. Důvody a postižení pětileté Veroniky popisují v dopise, psaném za Veroniku, její rodiče Dalibor Gožďál a Kateřina Hunkesová.

„Jmenuji se Veronika Gožďálová, je mi pět let a od narození mám dětskou mozkovou obrnu - spastickou kvadruparézu, což znamená že se sama nenajím, nenapiji, neobleču. Mé přání je, abych se co nejvíce uzdravila, naučila se psát, chodit, mluvit a další důležité činnosti, které jsou k životu potřeba. Proto pilně každý den cvičím v dětském rehabilitačním centru Medvídek v Brně - Lískovci, kde mám i logopedii a ergoterapii,“ líčí rodiče za Veroniku.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Neví, co uvidí a kolik zaplatí. V Proseči lákají diváky do Kina naslepo

S láskou Vincent - nevšední film, který zaujal i v rámci prosečského Kina...

Pro milovníky filmů je to jistá forma adrenalinu. Pohodlně se usadit na nepohodlném sedadle a čekat, co nabídne filmové...

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Najdete na iDNES.cz