Za Zemanovce jdou do krajských voleb Dušek a Kusý. Favoritem je ale ČSSD

  17:08aktualizováno  17:08
Vítěze krajských voleb v Pardubickém kraji čekají nelehké úkoly. Budou se muset vypořádat například se slučováním škol či zadlužením nemocnic. Schyluje se k tvrdému boji. Personálně zřejmě nejzajímavější kandidátku pro podzimní krajské volby sestavila v regionu Strana práv občanů - Zemanovci.
Pardubická nemocnice funguje sice bez problémů, ale nevydělá si na svůj chod ani na opravu zanedbaných oddělení.

Pardubická nemocnice funguje sice bez problémů, ale nevydělá si na svůj chod ani na opravu zanedbaných oddělení. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Alespoň první dvě jména z kandidátky Zemanovců zná téměř každý. A ne z politiky. Lídrem a kandidátem na hejtmana je známý železničářský odborář Jaromír Dušek, kterému bude krýt záda dlouholetý úspěšný manažer pardubického hokeje Zbyněk Kusý.

"Pevně věříme, že ve volbách dopadneme tak, že po nich budeme hrát důležitou roli v koaličních vyjednáváních," netrpí zbytečnou skromností Dušek. Pravdou je, že muž, který úspěšně vedl masovou stávku železničářů v roce 1997 proti vládě Václava Klause, může mít důvody k optimismu.

Alespoň na jména vypadá kandidátka Zemanovců zajímavě. Vedle Kusého je na ní i třeba zubař pardubických hokejistů Tomáš Rejda, manažerka chrudimské nemocnice Ivana Urešová, bývalý starosta Chrasti Tomáš Vagenknecht nebo bývalý náměstek pardubického primátora Jiří Asherl.

"Měl jsem více nabídek od různých stran, ale Zemanovci mně jako jediní umožnili kandidovat, aniž bych musel vstupovat do strany. Proto jsem zde," uvedl Kusý, který od června pracuje jako manažer fotbalové Slavie Praha. Momentálně by podle volebních průzkumů Zemanovci získali v kraji zhruba šest procent hlasů.

ČSSD spoléhá na to, že lidé budou volit proti vládě

Favoritem pro krajské volby je ČSSD. A právě na příkladu dvou největších politických stran ČSSD a ODS se dá demonstrovat rozdílný přístup k letošním volbám.

Zatímco v sociální demokracii stále zuří bitva o to, jestli bude lídrem Martin Netolický, nebo jeho kolega z krajské rady Jan Tichý, v ODS první místo zbylo na dosud neznámého starostu Horního Jelení Petra Tupce.

Rozdíl je logický. Politici z ČSSD spoléhají na to, že stejně jako před čtyřmi roky budou lidé v krajských volbách volit proti vládě. A v ODS všichni tuší, že vinou propadu popularity pravicové vlády se scénář z roku 2008 bude opakovat. Mohou jen napadat vedení kraje, třebaže to na výsledku voleb patrně mnoho nezmění.

Lídr ODS Petr Tupec kritizuje sociální demokraty za to, že projedli peníze. Třeba tím, že zvyšovali platy v nemocnicích na úkor ostatních věcí. "Silnice, školy či LDN ve volbách nehlasují, musí proto jako obvykle počkat," konstatoval Tupec.

Netolický ale namítá, že ČSSD kraj na rozdíl od předchozí pravicové krajské vlády nezadlužila. "Největší část dluhu Pardubického kraje byla vytvořena v letech 2005 až 2007, kdy si kraj na základě úvěrů půjčil více jak 2,3 miliardy korun. V té době kraj vedla pravicová koalice ODS a Koalice pro Pardubický kraj, jejíž součástí byli i zastupitelé, kteří jsou dnes předními kandidáty na kandidátce TOP 09," uvedl s tím, že tyto dluhy bude kraj splácet až do roku 2023.

ČSSD sice nezatáhla kraj do ještě větších dluhů, zato vůbec nezvládla řízení nemocnic. Velkou kritiku také sklidily nekoncepční změny ve veřejné dopravě.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Kokainová aféra, zloba fandů. Salfický k pardubické krizi: Opory selhaly

Dušan Salfický

Jen co dokončí jeden telefonát, hned odpovídá na další. Kolem pardubického hokejového klubu je teď živo ve dne v noci....

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

POHLED: Pardubické kiksy. Vyřeší krizi angažování kontroverzního Lubiny?

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Sotva se ta zpráva objevila na internetu, začali ji v diskusních fórech ostře kritizovat vlastní fanoušci: „A to jsme...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Další z rubriky

Kuřák si podpálil dům naplněný harampádím, zachránil ho příchod souseda

Zásah hasičům v domě komplikovaly nahromaděné věci.

Ve středu odpoledne začalo hořet v řadovém domku v Kladrubech nad Labem na Pardubicku. Hasiči museli z kouře a plamenů...

Felixové Slováčci rozehrají v pardubické aréně filharmoniky i Beksu

Společnou akci Hrajeme spolu za Pardubice komorní filharmonici a basketbalový...

Spojení hudby s vrcholovým sportem se v pardubické aréně stalo již tradicí. V sobotním programu na koncert Komorní...

Mikuláš sjel na hasičské stanici po tyči a šel do ulic, zlobičům hrozí sprcha

Čert s Mikulášem v pardubické hasičárně

Pardubičtí hasiči každoročně vyrážejí do ulic města převlečení za Mikuláše, čerta a anděla, aby obdarovali děti svých...

Najdete na iDNES.cz