Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidič kamionu odvezl uprchlíkům do Řecka trenky, kecky i ponožky

  14:42aktualizováno  14:42
Ve čtvrtek dorazí domů do Ústí nad Orlicí řidič Lukáš Fišer, který vezl humanitární pomoc do uprchlického tábora v Polykastru, města u řecko-makedonského přechodu Idomeni. V této oblasti po uzavření takzvané balkánské cesty uvízly na řeckém území desetitisíce migrantů.

Šofér kamionu Lukáš Fišer nevyrazil do Řecka poprvé, ale byla to první jeho cesta tímto směrem s humanitární pomocí organizovanou podnikem Isolit-Bravo. | foto: Isolit-Bravo

„Pohled na vlastní oči je úplně jiný než v televizi, protože to člověk víc prožívá. Vidí, jak jsou děti oblékané a že na tom nejsou úplně nejlíp. Dvě benzínky v Polykastru byly obrovnané stany a lidmi, žije to tam i o půlnoci jako jinde v poledne.Vypadá to tam jako na festivalu. To byl jen jeden tábor, jinak je jich tam na sto kilometrech naseto opravdu hodně,“ řekl Lukáš Fišer.

Kamion Scania Tandem vypravený firmou Isolit-Bravo vyrazil do Řecka minulý týden. Vezl pomoc, kterou za bezmála půl milionu korun nakoupila jablonská firma Isolit-Bravo, tedy podle přání českých dobrovolníků pracujících v Idomeni třicet tisíc trenek, třicet tisíc ponožek, deset tisíc kšiltovek, kecky. A dále dary od Armády spásy, Mlýnů J. Voženílka, Domova Olga, měst Brna a Bratislavy. Náklaďák i celý přívěs byl plný pytlů a krabic s oblečením, lehátky a dalších věcí, které by se uprchlíkům mohly hodit.

„Když jsem přijížděl ve čtvrtek večer podél hor a hranice k městu, viděl jsem mnoho a mnoho lidí, kteří tam stanovali a potloukali se tam. U stadionu jsem zahnul doprava kde byl velký štěrkový plac, na něm byl hangár a v něm byl sklad Czech teamu, kde se náklad druhý den vykládal. Při večerní procházce ke mně hned běžely děti, mají to tak naučené, když vidí cizince. Rozdal jsem jim nějaké sladkosti. Těch syrských dětí mně bylo opravdu líto,“ řekl řidič, který je otcem syna v předškolním věku.

Žádný jiný kamion do tohoto skladu české organizace Pomáháme lidem na útěku ten den nepřijel. V patnáctičlenné skupině dobrovolníků bylo pět Čechů, hlavně dívky. Kvůli vytížení kamionu jel později řidič ještě do řecké Soluně pro náklad, který během cesty domů vyložil na západě Čech. Za sebou má nyní čtyři tisíce kilometrů, 45 hodin řízení a skoro 1 200 litrů propálené nafty.

Lukáš Fišer jezdí pro Isolit-Bravo jen krátce, předtím byl sedm let šoférem u jiné firmy. Do Řecka už vozil ocel ze Švédska, cestu znal. Na humanitární misi však vyrazil poprvé.

Mise měla název Jsem váš uprchlík

„Setkal jsem se jen s pozitivními reakcemi. Jsem malinko dobrodruh, když mám jet do destinace, která není příliš obvyklá, tak mě to spíše láká. Jel jsem sám, bez nikoho. Můj kamarád byl na ukrajinské misi, tam je třeba mít s sebou koordinátora i policejní doprovod, mezi hranicemi by se s námi ani nemuseli bavit a mohli by nás otočit. Je to větší divočina, protože se tam válčí. Ale samozřejmě bych jel i na Ukrajinu, za dalším poznáním,“ dodal Lukáš Fišer.

Tato mise na pomoc potřebným měla název „Jsem Váš uprchlík“. Společnost Isolit-Bravo Jablonné nad Orlicí tak navázala na sérii humanitárních misí mířících na Ukrajinu.

„Když jsme loni a letos vysílali humanitární konvoje na východní Ukrajinu, scházelo se nás při rozloučení asi tak padesát. Dětský sbor místní ZŠ zazpíval ukrajinské lidové, nakonec Kde domov můj, pan farář požehnal, přijel i ukrajinský velvyslanec a vojenský atašé a zpočátku dokonce Česká televize. Dnes jsme se k rozloučení s kamionem naloženým humanitární pomocí pro uprchlíky v táboře u Idomeni sešli čtyři,“ uvedl ředitel strojírny Kvido Štěpánek, který vnímal tentokrát z okolí spíše nezájem, úsměšek, nepochopení až zášť.

„Díval jsem se za odjíždějícím kamionem napěchovaným potřebným, který ještě po vršek plachty doloží v Brně a Bratislavě, a byl jsem moc rád, že právě aspoň chvíli konáme. Nekecáme, makáme - ale tentokrát naštěstí ne z billboardů, pódií či z televize!“ vyjádřil své dojmy při odjezdu kamionu s pomocí uprchlíkům Kvido Štěpánek.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Cyklista za jízdy bleskově okradl stařenku s chodítkem, vzal jí kabelku

Ilustrační snímek

Pořádný šok nejspíš utrpěla devětaosmdesátiletá seniorka, která si ve Vysokém Mýtě vyšla na procházku za pomoci...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz