Kamery se objeví na dalších místech Pardubic, ale i dalších měst v kraji. Ilustrační foto

Kamery se objeví na dalších místech Pardubic, ale i dalších měst v kraji. Ilustrační foto | foto: Jan Markovič, iDNES.cz

Pardubice budou mít dvakrát víc kamer než dnes, další města se přidají

  • 1
Města si chválí, že kamerové systémy jsou důležitým pomocníkem při udržování veřejného pořádku. Pardubice se nyní chystají rozšiřovat sledované lokality a počet kamer zdvojnásobit. Podobně učiní i Žamberk a Vysoké Mýto.

Do podzimu chce pardubická městská policie vybudovat nový kamerový systém s větším počtem kamer. Ty současné už dosluhují a počet těch funkčních už je nedostatečný.

Ředitel městské police Rostislav Hübl uvedl, že z původního počtu dnes funguje asi dvanáct kamer. "Už ani nevíme, kolik jich původně bylo, ale z dnešních asi dvanácti kamer se chceme na podzim dostat až na 25 kamer," řekl ředitel městské policie.

Uvedl také, že instalace kamer nebude zohledňovat jen požadavek na udržení veřejného pořádku, ale také zájmy dopravního podniku, státní policie nebo městských obvodů.

"Se všemi zúčastněnými stranami chystáme společná sezení pro vyjasnění jednotlivých požadavků," dodal Hübl. Některé schůzky už přitom proběhly.

Například starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík potvrdil, že s vedeném městské policie už projednával, na kterých lokalitách by měl být dohled posílen.

"Trápí nás ulice Za Divadlem a Jindřišská. Dále jsou to problematické prostory kolem Myslivny a na ulici Smilova, kudy často chodí v noci lidé na diskotéky, když hospody zavřou," uvedl starosta Menšík.

S šéfem strážníků se dohodl, že kamery by také měly pomáhat na těch místech, odkud chodí nejčastější stížnosti na noční hluk.

Kamery mohou pomoci i MHD

Kamery však kromě dohledu nad dodržováním pořádku mají i další úkoly, například sledování dopravní situace. Z toho důvodu se budování nového systému účastní také pardubický dopravní podnik.

"Mohu potvrdit, že jsme již do procesu vstoupili, od začátku se snažíme najít takové lokality, kde kamery poslouží jak veřejnému pořádku, tak sledování dopravní situace," uvedl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Takovými místy jsou podle něj zejména rušné křižovatky nebo přestupní uzly městské hromadné dopravy.

"Peníze jsou však omezené, takže je třeba respektovat požadavky jednotlivých zúčastněných stran, ale myslím, že si v názorech na umístění kamer vycházíme vstříc," dodal ředitel dopravního podniku.

Na podobná rozšíření kamerového systému se chystají i v dalších městech. Ke stávajícím kamerám nainstalují v Žamberku další, které bude monitorovat silnici I/11.

Opatřena bude čtečkou registračních značek a zaznamenávat případné průjezdy ukradených automobilů. I přesto, že se s instalací ještě nezačalo, už se ozývají kritici, kteří poukazují na nebezpečí, že by mohly být informace zneužity a tento krok že je v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

"Tihle kritici mohou být bez obav. My jako město budeme sice kameru provozovat, ale získaná data bude spravovat pouze městská policie. Tím je zaručeno, že se nikdo nepovolaný k údajům nedostane," uvedl žamberský starosta Jiří Dytrt.

Podle něj budou další kamery na náměstí, ale i před pověřeným úřadem. "Jedna z těchto kamer bude sledovat i dvůr základní školy, kde při zahájení školního roku došlo k několika krádežím jízdních kol," dodal starosta.

Další kamery budou hlídat i ve Vysokém Mýtě, kde si jejich existenci pochvalují. "V současné době máme čtyři pevné kamery a jednu přenosnou a musím říci, že se ve městě snížila kriminalita," uvedl starosta Miloslav Soušek, podle něhož město už vybralo lokality pro umístění dalších kamer.