Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice budou mít dvakrát víc kamer než dnes, další města se přidají

  8:13aktualizováno  8:13
Města si chválí, že kamerové systémy jsou důležitým pomocníkem při udržování veřejného pořádku. Pardubice se nyní chystají rozšiřovat sledované lokality a počet kamer zdvojnásobit. Podobně učiní i Žamberk a Vysoké Mýto.
Kamery se objeví na dalších místech Pardubic, ale i dalších měst v kraji. Ilustrační foto

Kamery se objeví na dalších místech Pardubic, ale i dalších měst v kraji. Ilustrační foto | foto: Jan MarkovičiDNES.cz

Do podzimu chce pardubická městská policie vybudovat nový kamerový systém s větším počtem kamer. Ty současné už dosluhují a počet těch funkčních už je nedostatečný.

Ředitel městské police Rostislav Hübl uvedl, že z původního počtu dnes funguje asi dvanáct kamer. "Už ani nevíme, kolik jich původně bylo, ale z dnešních asi dvanácti kamer se chceme na podzim dostat až na 25 kamer," řekl ředitel městské policie.

Uvedl také, že instalace kamer nebude zohledňovat jen požadavek na udržení veřejného pořádku, ale také zájmy dopravního podniku, státní policie nebo městských obvodů.

"Se všemi zúčastněnými stranami chystáme společná sezení pro vyjasnění jednotlivých požadavků," dodal Hübl. Některé schůzky už přitom proběhly.

Například starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík potvrdil, že s vedeném městské policie už projednával, na kterých lokalitách by měl být dohled posílen.

"Trápí nás ulice Za Divadlem a Jindřišská. Dále jsou to problematické prostory kolem Myslivny a na ulici Smilova, kudy často chodí v noci lidé na diskotéky, když hospody zavřou," uvedl starosta Menšík.

S šéfem strážníků se dohodl, že kamery by také měly pomáhat na těch místech, odkud chodí nejčastější stížnosti na noční hluk.

Kamery mohou pomoci i MHD

Kamery však kromě dohledu nad dodržováním pořádku mají i další úkoly, například sledování dopravní situace. Z toho důvodu se budování nového systému účastní také pardubický dopravní podnik.

"Mohu potvrdit, že jsme již do procesu vstoupili, od začátku se snažíme najít takové lokality, kde kamery poslouží jak veřejnému pořádku, tak sledování dopravní situace," uvedl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Takovými místy jsou podle něj zejména rušné křižovatky nebo přestupní uzly městské hromadné dopravy.

"Peníze jsou však omezené, takže je třeba respektovat požadavky jednotlivých zúčastněných stran, ale myslím, že si v názorech na umístění kamer vycházíme vstříc," dodal ředitel dopravního podniku.

Na podobná rozšíření kamerového systému se chystají i v dalších městech. Ke stávajícím kamerám nainstalují v Žamberku další, které bude monitorovat silnici I/11.

Opatřena bude čtečkou registračních značek a zaznamenávat případné průjezdy ukradených automobilů. I přesto, že se s instalací ještě nezačalo, už se ozývají kritici, kteří poukazují na nebezpečí, že by mohly být informace zneužity a tento krok že je v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

"Tihle kritici mohou být bez obav. My jako město budeme sice kameru provozovat, ale získaná data bude spravovat pouze městská policie. Tím je zaručeno, že se nikdo nepovolaný k údajům nedostane," uvedl žamberský starosta Jiří Dytrt.

Podle něj budou další kamery na náměstí, ale i před pověřeným úřadem. "Jedna z těchto kamer bude sledovat i dvůr základní školy, kde při zahájení školního roku došlo k několika krádežím jízdních kol," dodal starosta.

Další kamery budou hlídat i ve Vysokém Mýtě, kde si jejich existenci pochvalují. "V současné době máme čtyři pevné kamery a jednu přenosnou a musím říci, že se ve městě snížila kriminalita," uvedl starosta Miloslav Soušek, podle něhož město už vybralo lokality pro umístění dalších kamer.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz