Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doživotně odsouzený Kajínek popřál v dopise z vězení mír pro všechny

  7:26aktualizováno  7:26
Bez stromečku, dárků a návštěv svých nejbližších prožije vánoční svátky ve věznici na Mírově nejznámější český vězeň Jiří Kajínek. Po letech tak opět odpočítá poslední vteřiny roku z míst, odkud před 15 lety utekl. Prostřednictvím dopisu rodák z Prachovic pro týdeník 5plus2 přiblížil, jak vánoční svátky tráví.

Jiří Kajínek | foto: MF DNES

„Ve vězení se o Vánocích mluvit nedá. Na Mírově si mohu pouze přát, abych dostal dárek, který si přeji už desítky let, ale stále ho nedostávám,“ říká doživotně odsouzený vězeň, který bude mít na Štědrý večer řízek s bramborovým salátem.

Jak přiznal, vzpomene si hlavně na čas, kdy v mládí trávil Vánoce v Prachovicích na Chrudimsku. Na Štědrý den rodina ráno ustrojila stromeček. On sám pak chodil bruslit na rybník Habřiňák. Někdy také vyrazili na chatu, kde si užívali sníh.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Kajínek také vzpomíná, že v té době dostávali spolu se sestrou poměrně velké množství dárků. „Bylo jich vždy tolik, že se pod stromeček ani nevešly a pravidelně ty nejočekávanější byly schovány například pod postelí. Celé Vánoce pro mě byly vždy úžasné. Nejen Štědrý den, ale i probuzení na Boží hod vánoční, kdy jsem ráno vstával první a intenzivně vnímal to láskyplné prostředí a klid,“ napsal v dopise.

Moment, kdy přestal věřit, že Ježíšek nosí dárky, má zase spojený s chvílí, kdy dostal vysněný hudební nástroj.

„Přesně si nepamatuji, který rok to bylo, ale v roce, kdy jsem si velice přál od Ježíška kytaru, mi ji Ježíšek opravdu přinesl. Jenomže jsem si vzpomněl, že jsem asi před měsícem viděl mamku, která přijela z nákupů, jak nese domů něco, v čem mohla být právě kytara. Zeptal jsem se sestry, ale ta statečně bránila Ježíška s tím, že mamka přivezla něco sousedům. Jenomže i malé děti dokážou vyhodnocovat správně realitu,“ uvedl s tím, že nikdy nebyl z žádného dárku zklamaný, alespoň v dopise sám napsal: „všechny dárky byly nejlepší“.

Nyní už pro něj Vánoce mají zcela jinou podobu. Jeho sestra Miluše, která bojuje za to, aby mu byl zrušen trest, dokonce Vánoce neslaví.

„Sám bych rád jednou oslavil Vánoce na svobodě. S vlastnoručně ozdobeným stromečkem, s vlastnoručně upravenou rybou. Na Mírově si mohu pouze přát, abych dostal dárek, který si přeji už desítky let, ale stále ho nedostávám. Přesto doufám, že bude proces obnoven. Jinak bych nemohl žít,“ napsal.

O Vánocích si i letos bude muset vystačit sám. Ve vězení nejsou žádné návštěvy povoleny. Na Mírově je asi 350 vězňů a návštěvy jsou v tomto měsíci jen ve dnech 5., 12. a 13. prosince a 19. a 20. prosince.

„Vězeňská služba by měla maximálně podporovat kontakty vězňů s blízkými osobami, ale praxe je přesně opačná. Ve vězení se stále slibuje a slibuje a oddaluje a oddaluje. Jedny ze slibů se týkají právě možnosti častějších návštěv a zlepšení podmínek vůbec. Poslední termín byl v srpnu 2015. Termín se posunul na 1. ledna 2016. Teď už se posouvá na 1. února 2016, prý aby se vězeňská služba stihla připravit. Mám vydržet. To vlastně slyším posledních 21 let,“ uvedl.

To, co ho spojuje s okolním světem, jsou tak o Vánocích pohlednice a přání, které mu posílají lidé.

„Na cele nemůžeme mít vánoční stromečky. Možná někde ve vězení vězeňská služba usmaží kapry, ale já jsem to nezažil. Na Mírově dostanou vězni bramborový salát bez majonézy a vepřový řízek. Nutno říct, že to je sváteční večeře. Jsme ve vězení. Půlnoční mši nemáme,“ sdělil Kajínek v dopise.

Prezidenta nebudou nikdy chválit všichni

Do týdne pak Kajínek ve vězení prožije další den, který mají lidé na svobodě spojený s oslavami. „Ani na Silvestra se večerka nemění. Ohňostroje ale vnímáme, odpalují se v Mohelnici i přímo na Mírově. Každý rok o půlnoci začne rachot, který trvá 20 až 30 minut,“ popsal.

I v době na konci roku tak bude Kajínek přemýšlet především nad tím, jak dosáhnout obnovy svého procesu. Naděje vkládá i do prezidenta Miloše Zemana, kterého si podle svých slov váží.

„Nikdy prezidenta nebudou chválit všichni občané, ale nezpochybnitelným faktem je, že politika Miloše Zemana je oceňována nadpolovičním počtem občanů této země. Intenzivně navštěvuje kraje a často hovoří s lidmi. Občas dostanu informace o tom, že se někdo zeptá na mě. Odpověď bývá stále stejná. Pan prezident je pro obnovu řízení,“ uvedl.

Sám má novoroční přání, která jsou podobná těm, které vyslovují běžně lidé. „Ptáte se mě, co bych popřál v roce 2016 lidstvu? Přestože to může vyznít sebezprofanovaněji, tak mír pro všechny je prostě to nejpodstatnější. Svoboda, zdraví, láska a tak dále,“ dodal v závěru psaní.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz