Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doživotně odsouzený Kajínek popřál v dopise z vězení mír pro všechny

  7:26aktualizováno  7:26
Bez stromečku, dárků a návštěv svých nejbližších prožije vánoční svátky ve věznici na Mírově nejznámější český vězeň Jiří Kajínek. Po letech tak opět odpočítá poslední vteřiny roku z míst, odkud před 15 lety utekl. Prostřednictvím dopisu rodák z Prachovic pro týdeník 5plus2 přiblížil, jak vánoční svátky tráví.

Jiří Kajínek | foto: MF DNES

„Ve vězení se o Vánocích mluvit nedá. Na Mírově si mohu pouze přát, abych dostal dárek, který si přeji už desítky let, ale stále ho nedostávám,“ říká doživotně odsouzený vězeň, který bude mít na Štědrý večer řízek s bramborovým salátem.

Jak přiznal, vzpomene si hlavně na čas, kdy v mládí trávil Vánoce v Prachovicích na Chrudimsku. Na Štědrý den rodina ráno ustrojila stromeček. On sám pak chodil bruslit na rybník Habřiňák. Někdy také vyrazili na chatu, kde si užívali sníh.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Kajínek také vzpomíná, že v té době dostávali spolu se sestrou poměrně velké množství dárků. „Bylo jich vždy tolik, že se pod stromeček ani nevešly a pravidelně ty nejočekávanější byly schovány například pod postelí. Celé Vánoce pro mě byly vždy úžasné. Nejen Štědrý den, ale i probuzení na Boží hod vánoční, kdy jsem ráno vstával první a intenzivně vnímal to láskyplné prostředí a klid,“ napsal v dopise.

Moment, kdy přestal věřit, že Ježíšek nosí dárky, má zase spojený s chvílí, kdy dostal vysněný hudební nástroj.

„Přesně si nepamatuji, který rok to bylo, ale v roce, kdy jsem si velice přál od Ježíška kytaru, mi ji Ježíšek opravdu přinesl. Jenomže jsem si vzpomněl, že jsem asi před měsícem viděl mamku, která přijela z nákupů, jak nese domů něco, v čem mohla být právě kytara. Zeptal jsem se sestry, ale ta statečně bránila Ježíška s tím, že mamka přivezla něco sousedům. Jenomže i malé děti dokážou vyhodnocovat správně realitu,“ uvedl s tím, že nikdy nebyl z žádného dárku zklamaný, alespoň v dopise sám napsal: „všechny dárky byly nejlepší“.

Nyní už pro něj Vánoce mají zcela jinou podobu. Jeho sestra Miluše, která bojuje za to, aby mu byl zrušen trest, dokonce Vánoce neslaví.

„Sám bych rád jednou oslavil Vánoce na svobodě. S vlastnoručně ozdobeným stromečkem, s vlastnoručně upravenou rybou. Na Mírově si mohu pouze přát, abych dostal dárek, který si přeji už desítky let, ale stále ho nedostávám. Přesto doufám, že bude proces obnoven. Jinak bych nemohl žít,“ napsal.

O Vánocích si i letos bude muset vystačit sám. Ve vězení nejsou žádné návštěvy povoleny. Na Mírově je asi 350 vězňů a návštěvy jsou v tomto měsíci jen ve dnech 5., 12. a 13. prosince a 19. a 20. prosince.

„Vězeňská služba by měla maximálně podporovat kontakty vězňů s blízkými osobami, ale praxe je přesně opačná. Ve vězení se stále slibuje a slibuje a oddaluje a oddaluje. Jedny ze slibů se týkají právě možnosti častějších návštěv a zlepšení podmínek vůbec. Poslední termín byl v srpnu 2015. Termín se posunul na 1. ledna 2016. Teď už se posouvá na 1. února 2016, prý aby se vězeňská služba stihla připravit. Mám vydržet. To vlastně slyším posledních 21 let,“ uvedl.

To, co ho spojuje s okolním světem, jsou tak o Vánocích pohlednice a přání, které mu posílají lidé.

„Na cele nemůžeme mít vánoční stromečky. Možná někde ve vězení vězeňská služba usmaží kapry, ale já jsem to nezažil. Na Mírově dostanou vězni bramborový salát bez majonézy a vepřový řízek. Nutno říct, že to je sváteční večeře. Jsme ve vězení. Půlnoční mši nemáme,“ sdělil Kajínek v dopise.

Prezidenta nebudou nikdy chválit všichni

Do týdne pak Kajínek ve vězení prožije další den, který mají lidé na svobodě spojený s oslavami. „Ani na Silvestra se večerka nemění. Ohňostroje ale vnímáme, odpalují se v Mohelnici i přímo na Mírově. Každý rok o půlnoci začne rachot, který trvá 20 až 30 minut,“ popsal.

I v době na konci roku tak bude Kajínek přemýšlet především nad tím, jak dosáhnout obnovy svého procesu. Naděje vkládá i do prezidenta Miloše Zemana, kterého si podle svých slov váží.

„Nikdy prezidenta nebudou chválit všichni občané, ale nezpochybnitelným faktem je, že politika Miloše Zemana je oceňována nadpolovičním počtem občanů této země. Intenzivně navštěvuje kraje a často hovoří s lidmi. Občas dostanu informace o tom, že se někdo zeptá na mě. Odpověď bývá stále stejná. Pan prezident je pro obnovu řízení,“ uvedl.

Sám má novoroční přání, která jsou podobná těm, které vyslovují běžně lidé. „Ptáte se mě, co bych popřál v roce 2016 lidstvu? Přestože to může vyznít sebezprofanovaněji, tak mír pro všechny je prostě to nejpodstatnější. Svoboda, zdraví, láska a tak dále,“ dodal v závěru psaní.

Autoři: ,Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

Najdete na iDNES.cz