Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kácení Tyršovy sady zničí a budou 30 let neobyvatelné, říkají odpůrci

  18:19aktualizováno  18:19
V Tyršových sadech v Pardubicích se má při rekonstrukci vykácet na 400 stromů a lidé organizují petice za jejich záchranu. Podle odpůrců kácení bude park na dlouhá léta znehodnocený, rozhodnutí radních však zřejmě tento argument nezmění.

Tyršovy sady v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Petici uspořádal Jiří Svoboda z Pardubic. Neuspěl. Ani 1 250 podpisů rozhodnutí radních patrně nezvrátí. Už mají totiž v kapse povolení na masivní kácení.

"Už to moc nevidím. Budeme se ještě snažit tlačit na radní, ale celé to spíše probíhá v úřednické rovině. Mám strach, že stromy skutečně zmizí. Pak ovšem bude trvat dvacet až třicet let, než park bude pro lidi znovu obyvatelný," říká Svoboda, který se obává, že stromů nakonec padne více.

Radnice už jedná o povolení pokácet 200 vzrostlých stromů. Podle Svobody však pily mohou poslat k zemi až trojnásobné množství dřevin. Na kácení řady stromů či keřů totiž není nutné mít razítko. "Stromů nakonec může padnout až nějakých 400 a k tomu je třeba připočíst i velké množství křovin. Celkem tak může padnout až 600 stromů a keřů," uvedl Svoboda, který 10 let pracoval jako šéf Krkonošského národního parku.

Nejvíce ho irituje, že se k zemi budou poroučet i chráněné a cenné tisy. Ty se přitom dožívají až tisíce roků. "Nejvíc mě rozčiluje kácení tisů. Ty vydrží stovky roků, přitom těm v parku je tak 70 až 80 let. To nejsou žádní nemocní chudinkové, ale zdravé mladé stromy," říká Svoboda, který není v boji proti kácení sám.

Vizualizace Tyršových sadů v Pardubicích.

Vizualizace Tyršových sadů v Pardubicích

Změny Tyršových sadů v Pardubicích počítají i s novými rybníčky.

Změny Tyršových sadů v Pardubicích počítají i s novými rybníčky

Změny Tyršových sadů v Pardubicích.

Změny Tyršových sadů v Pardubicích

Podporu získal třeba od Klubu přátel Pardubicka. Jeho předseda Jan Linhart však třeba souhlasí s tím, že město nechá srazit alej topolů na Sukově třídě.

Stromy brání prosakování spodní vody

Náměstek primátorky František Brendl však slibuje, že aspoň některé tisy v parku zůstanou. Navíc i další vzácné dřeviny prý budou ušetřeny. Jenže Svoboda vidí v projektu i další chyby. "Třeba si nikdo neuvědomuje, že v parku je vysoká hladina spodní vody a že právě díky stromům tam zatím není podmáčené podloží. Každý strom totiž funguje jako pumpa a tu vodu vytahuje," řekl Svoboda.

Navíc se mu nelíbí výběr stromů, které mají padnout, ani těch, co je mají nahradit. Autoři projektu chtějí do podzámčí vysadit jasany a duby. "Jasan je vlastně plevelná dřevina, která enormně vyčerpává půdu kolem sebe. Dopadne to tak, že u stromů neporoste ani tráva. Dub má zase nevýhodu, že roste pomalu a bude trvat dlouho, než park opět zaroste," říká Svoboda.

Radní se brání tomu, že by bazírovali na likvidaci stromů. Vtip je však v tom, že pokud nechají volnou ruku architektům, pily si opravdu užijí. "Chceme opět udělat ze zámku dominantu. Proto vykácíme stromy tak, aby byl vidět. Kvůli tomu bude nutné nahradit alej javorů na Sukově třídě. Zmizet by měly i jehličnany, které v parku vysázeli až za komunismu a historicky ani esteticky tam nepatří," řekl architekt Tomáš Jiránek, podle jehož projektu se park změní.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Najdete na iDNES.cz