Loni v září vysvětloval František Brendl záměry lidem přímo v parku. Zřejmě málo, protesty pokračují.

Loni v září vysvětloval František Brendl záměry lidem přímo v parku. Zřejmě málo, protesty pokračují. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kácení 400 stromů v parku zní hrozivě, uznal náměstek primátorky

  • 18
Po komunálních volbách šel František Brendl na pozici náměstka primátora div ne s pověstí Mirka Dušína. Dnes ho řada lidí vnímá jako nejkontroverznějšího člena rady města, který prý neplní své sliby. Může za to třeba plán na rekonstrukci Tyršových sadů. "Měl jsem víc vysvětlovat," uznal Brendl.

Kromě rekonstrukce Tyršových sadů lidem leží na srdci také osud letního kina, které právě kvůli přestavbě parku nemá kam jít. U obou kroků odpůrci Brendlovi vyčítají, že jsou v rozporu s volebním programem sdružení Pardubáci a jdou na ruku betonové lobby.

"Chceme mlatový povrch cesty změnit na stejně širokou kombinaci betonu se dřevem. Na tom se má zahojit betonová lobby, když budeme betonovat několik patek pro lávku?" diví se šéf Pardubáků (více o kině a rekonstrukci najdete také zde).

Odpůrci mají ale pravdu, že kroky, které vedete, jsou v rozporu s vaším programem. Jasně uvádíte, že zachováte letní kino a že nechcete betonovat v parku, který má zůstat zelený.
Já je slyším, ale nemohu s nimi souhlasit. Jestliže plánujeme vysadit stovky abnormálně vzrostlých stromů, navíc dlouhověkých a přitom nevytvoříme jediný nový stavební prvek, tak jsme vybrali takový projekt, který nejméně zasahuje do současného stavu parku. Po rekonstrukci bude v sadech naopak více zeleně, ale o tom nikdo nemluví.

Projekt Tyršových sadů

Oprava parku přijde na 83 milionů, z toho 60 zaplatí Evropská unie, pokud se stavbu podaří městu dokončit v příštím roce. Během opravy má padnout kolem čtyř set dřevin, z toho polovina vzrostlých stromů, na které je potřeba povolení ke kácení. Povolení, které radnice zajistila, však má právní vady a Česká inspekce životního prostředí kácení zastavila. Mezitím se proti opravě zvedla vlna odporu, lidé nechtějí, aby při opravě parku padlo tolik stromů. Už uspořádali tři demonstrace a podepisují petice. Navíc dali podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby přezkoumal soutěž na projektanta opravy parku.

Já znám ty argumenty, ale měl jsem na mysli řekněme počet ohlasů lidí, kteří takovýhle park nechtějí, a počet těch, kteří s vámi souhlasí.
Je přirozené, že ten, kdo je nespokojený, tak vyjadřuje nahlas svoji nespokojenost. Komu nic nevadí, ten mlčí. Dostal jsem 30 až 40 dopisů, většinou měly dopisy stejný obsah, že nesouhlasí s pěstebními zásahy. Ale ty dopisy měly také stejný mustr, působí to dojmem, že jeden dopis překopírovali na více variant a ty mně pak poslali.

Zkusme se podívat na další bod vašeho volebního programu - zachování letního kina. Nakonec to jste vy, kdo ho vyhnal z parku. Neměl jste nejdřív najít jiné místo pro kino a pak zařizovat přestavbu Tyršových sadů, abyste splnil to, co jste před volbami sliboval?
Ono to bylo dost komplikované, s panem Motyčkou, který kino provozuje, se například nedalo moc komunikovat, když byl ve vazbě. Sice jeho společník nás ujišťoval, že by rád s kinem pokračoval, ale další jednání mohla pokračovat až po propuštění Motyčky. Navštívil mě i se starostou prvního obvodu Jaroslavem Menšíkem a tam jsme se domluvili, že oslovíme všechny starosty a pokusíme se najít vhodné místo pro kino. To jsem měl asi udělat dřív, ale byli jsme upnuti na to, že kino bude za sociálním úřadem.

Tak proč tam není?
Měla tam jezdit auta na stavbu. Ale už jsme situaci přehodnotili, to místo je opět ve hře, pokud se dohodneme se sociálkou, která tam má kus svého zatravněného pozemku, tak myslím, že tam letos letní kino nakonec bude. Zatím to zní slibně.

Vraťme se tedy k Tyršovým sadům. Myslím, že je chyba stejně na vaší straně. Buď hodně kácíte a betonujete, nebo málo vysvětlujete, lidé si kácení nevymysleli.
To ne, tam se sešli strašně sympatičtí lidé, a i když mě tam nenazývali zrovna nejlépe, tak jejich počínání chápu. Já si těch lidí vážím a naopak si myslím, že ještě vloni bych mezi nimi měl spoustu přátel...

Měl?
No ano, teď už měl. Ale myslím, že to, co je tam přivedlo, je hlavně astronomické číslo pokácených stromů. Každý, kdo k tomu projektu přijde a prohlédne si ho z rychlíku, tak ho to číslo zarazí. Přitom to je jen poctivá inventarizace dřevin, ve které jsou i ony podlimitní dřeviny, nálety a podobně. A bez znalosti projektu to vypadá jako hrozná rána. Pak se ovšem vůbec nedivím, že se organizátorům podařilo vyburcovat tolik lidí k demonstracím.

Ale jim vadí i jiné věci. Třeba potok, ve kterém poběží elektrické čerpadlo. Podle odpůrců je Císařský náhon funkční a mohla by téct parkem voda zadarmo.
Císařský náhon skutečně funguje, jeho část je ale pod zemí. Přes Tyršovy sady vede voda přes trubky, které nejsou vidět a hlavně už nejsou v moc dobrém stavu. Ale udělat rekonstrukci celého náhonu, který skutečně kdysi plnil jezírka, by stálo ohromné peníze. My jsme se snažili na to sehnat evropské dotace a podobně, ale neúspěšně. Ale u umělého potoka nikde není napsáno, že budeme elektrickým čerpadlem hnát vodu ve dne v noci. Je to jako s každou běžnou fontánou ve městě, která také neběží ve dne v noci po celý rok.

Vraťme se k původní otázce, trochu jsme od ní odběhli. Buď chcete hodně betonovat a kácet, a neplníte volební sliby, nebo málo vysvětlujete a vyjde to nastejno. Jak je to?
Kdybych si měl sám vybrat, tak druhá varianta je správná. Hodně betonování vypadá skutečně jinak.

Je pravda, že jsem mluvil s některými ekology a vypadali opravdu zarputile. Musí být těžké je přesvědčit, aniž bych chtěl personifikovat.
To já klidně budu. Do čela jednoho z šiků se postavil Jan Linhart, který osm let za Stranu zelených v zastupitelstvu seděl a byl účastníkem řízení, aniž by se třeba odvolal. A teď, když se park stal opravdu trendem a on vidí, že by se mohl přiživit, že si může ohřát i svoji politickou polívku, tak to mi přijde velmi vypovídající.