Náměstek primátora Jakub Rychtecký rušičku odposlechů neptřebuje, paranoiou prý netrpí.

Náměstek primátora Jakub Rychtecký rušičku odposlechů neptřebuje, paranoiou prý netrpí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politici se zbavili ochrany před odposlechy. Kdo ji pořídil, je záhadou

  • 0
Z kanceláří pardubických politiků zmizely detektory mikrofonů. Ty měly chránit primátora a jeho náměstky od nežádoucích záznamů rozhovorů při důležitých jednáních. Záhadou však zůstává, kdo zařízení koupil. Nikdo se k tomu nehlásí.

Připomíná to spíše tajemný příběh z hradu v Karpatech. Jednoho dne se v kancelářích politiků na pardubické radnici objevila zařízení, která je upozorňovala, že někdo v místnosti zapnul nahrávací aparát. Dodnes se přitom neví, na čí příkaz radnice přístroje nakoupila ani kdy přesně k tomu došlo. Až teď se politici rozhodli, že je vlastně nechtějí.

„Rušičku odposlechů ke své práci nepotřebuji, netrpím paranoiou. Pokud si mě někdo bude chtít nahrávat, ať tak činí,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Na to, že politici používají detektory odposlechů, by se možná ani nepřišlo. Před devíti lety ale reportér České televize zapnul u jednoho z politiků kameru a z jeho zásuvky se ozvalo varovné pípání. Tehdy vyšlo najevo, že přístroje jsou v kancelářích už od doby, kdy byl primátorem Jiří Stříteský z ODS.

Ale na radnici byly pravděpodobně už v roce 2000. V následujících volebních obdobích upadly přístroje v zapomnění a další zvolení politici se dušují, že je nepoužívali nebo o nich dokonce ani nevěděli.

Nevědí, nemají s tím nic společného

„O ničem jsem nevěděl a ani jsem nic takového nepotřeboval. Pokud v mé kanceláři takové zařízení bylo, tak dobře schované,“ uvedl bývalý náměstek primátora za ODS Alexandr Krejčíř.

„V mé kanceláři určitě nic takového nebylo, ale myslím si, že jsem byl jediný, kdo ho neměl,“ řekl jeho nástupce v minulém volebním období František Brendl (Pardubáci). Na detektory odposlechů přišla řeč až nyní, když noví politici z vedení města přístroje odevzdali do skladu.

Detektory nežádoucího nahrávání

Slouží k vyhledání aktivních odposlechových prostředků a skrytých kamer v místnostech nebo sledovacích zařízeních ve vozidlech. Jedná se o mobilní zařízení pro osobní ochranu před odposlechem ve vlastním nebo cizím prostředí. Mají buď světelnou nebo zvukovou signalizaci, pokud je například v místnosti zapojena kamera nebo nahrávací zařízení s mikrofonem. Zařízení na pardubické radnici nesloužila k rušení signálu ani nijak neomezovala funkčnost nahrávacích zařízení. Kromě radnice se podobná zařízení objevila i na některých městských obvodech, například na Dukle. Naproti tomu na prvním obvodu nebo v Chrudimi detektory nepoužívali nikdy

„K důležitým schůzkám zvu úředníky, kteří z jednání pořizují písemný zápis, aby bylo jasné, v čem spočívají závěry a úkoly z jednání,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký. Ani on však neví, kdo vlastně přístroje nakoupil a k čemu měly sloužit.

Objednávky přístrojů ani příkaz k jejich nákupu už v účetnictví nefigurují, po deseti letech míří tyto dokumenty do archivu.

Bývalý primátor Jiří Stříteský tvrdil, že s nákupem nemá nic společného. „Nikdo mně neřekl, že tam detektor mám. Nikdy jsem o tom nerozhodoval a nepamatuji si, jak dlouho to tam bylo,“ uvedl v minulosti pro MF DNES Stříteský.

Opoziční zastupitelé sice ochranu před odposlechy ostře kritizovali, ale ničeho tím nedosáhli a přístroje zůstaly v kancelářích dál.

Vedení radnice tehdy jen oznámilo, že zařízení považuje „za projev obezřetnosti a ochrany důležitých informací před zneužitím například při veřejných zakázkách“.