Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici se zbavili ochrany před odposlechy. Kdo ji pořídil, je záhadou

  13:23aktualizováno  13:23
Z kanceláří pardubických politiků zmizely detektory mikrofonů. Ty měly chránit primátora a jeho náměstky od nežádoucích záznamů rozhovorů při důležitých jednáních. Záhadou však zůstává, kdo zařízení koupil. Nikdo se k tomu nehlásí.

Náměstek primátora Jakub Rychtecký rušičku odposlechů neptřebuje, paranoiou prý netrpí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Připomíná to spíše tajemný příběh z hradu v Karpatech. Jednoho dne se v kancelářích politiků na pardubické radnici objevila zařízení, která je upozorňovala, že někdo v místnosti zapnul nahrávací aparát. Dodnes se přitom neví, na čí příkaz radnice přístroje nakoupila ani kdy přesně k tomu došlo. Až teď se politici rozhodli, že je vlastně nechtějí.

„Rušičku odposlechů ke své práci nepotřebuji, netrpím paranoiou. Pokud si mě někdo bude chtít nahrávat, ať tak činí,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Na to, že politici používají detektory odposlechů, by se možná ani nepřišlo. Před devíti lety ale reportér České televize zapnul u jednoho z politiků kameru a z jeho zásuvky se ozvalo varovné pípání. Tehdy vyšlo najevo, že přístroje jsou v kancelářích už od doby, kdy byl primátorem Jiří Stříteský z ODS.

Ale na radnici byly pravděpodobně už v roce 2000. V následujících volebních obdobích upadly přístroje v zapomnění a další zvolení politici se dušují, že je nepoužívali nebo o nich dokonce ani nevěděli.

Nevědí, nemají s tím nic společného

„O ničem jsem nevěděl a ani jsem nic takového nepotřeboval. Pokud v mé kanceláři takové zařízení bylo, tak dobře schované,“ uvedl bývalý náměstek primátora za ODS Alexandr Krejčíř.

„V mé kanceláři určitě nic takového nebylo, ale myslím si, že jsem byl jediný, kdo ho neměl,“ řekl jeho nástupce v minulém volebním období František Brendl (Pardubáci). Na detektory odposlechů přišla řeč až nyní, když noví politici z vedení města přístroje odevzdali do skladu.

Detektory nežádoucího nahrávání

Slouží k vyhledání aktivních odposlechových prostředků a skrytých kamer v místnostech nebo sledovacích zařízeních ve vozidlech. Jedná se o mobilní zařízení pro osobní ochranu před odposlechem ve vlastním nebo cizím prostředí. Mají buď světelnou nebo zvukovou signalizaci, pokud je například v místnosti zapojena kamera nebo nahrávací zařízení s mikrofonem. Zařízení na pardubické radnici nesloužila k rušení signálu ani nijak neomezovala funkčnost nahrávacích zařízení. Kromě radnice se podobná zařízení objevila i na některých městských obvodech, například na Dukle. Naproti tomu na prvním obvodu nebo v Chrudimi detektory nepoužívali nikdy

„K důležitým schůzkám zvu úředníky, kteří z jednání pořizují písemný zápis, aby bylo jasné, v čem spočívají závěry a úkoly z jednání,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký. Ani on však neví, kdo vlastně přístroje nakoupil a k čemu měly sloužit.

Objednávky přístrojů ani příkaz k jejich nákupu už v účetnictví nefigurují, po deseti letech míří tyto dokumenty do archivu.

Bývalý primátor Jiří Stříteský tvrdil, že s nákupem nemá nic společného. „Nikdo mně neřekl, že tam detektor mám. Nikdy jsem o tom nerozhodoval a nepamatuji si, jak dlouho to tam bylo,“ uvedl v minulosti pro MF DNES Stříteský.

Opoziční zastupitelé sice ochranu před odposlechy ostře kritizovali, ale ničeho tím nedosáhli a přístroje zůstaly v kancelářích dál.

Vedení radnice tehdy jen oznámilo, že zařízení považuje „za projev obezřetnosti a ochrany důležitých informací před zneužitím například při veřejných zakázkách“.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz