Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K České Třebové se v sobotu sletí vše, co má ultralehká křídla

  10:11aktualizováno  10:11
Příznivci létání na ultralehkých strojích zamíří v sobotu na letiště U Dvora v České Třebové. "K vidění tu bude všechno, co na českém ultralightovém nebi létá," lákají pořadatelé. V minulých letech sklízela obdiv replika válečného trojplošníku Fokker.

Trojplošník Fokker Dr 1 Rudý Baron pilota Václava Jirsáka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Setkání přátel ultralehkého létání se uskuteční už po šestnácté a organizátoři čekají třicítku až čtyřicítku pilotů, kteří po druhé hodině po poledni předvedou se svými stroji ukázky leteckých dovedností.

Účast se dá jen těžko odhadovat, rok od roku se totiž mění podle počasí. Piloti ultralehkých letadel se většinou rozhodnou na poslední chvíli podle počasí. V podstatě se dá ale říci, že se účast pohybuje kolem pětatřiceti, čtyřiceti strojů.

Létání v České Třebové

První letadlo postavil v České Třebové jeden z vynálezců helikoptéry a člen přípravného výboru Českého aviatického klubu František Formánek již v roce 1911. V roce 1926 pak místní odbor Masarykovy letecké ligy vybudoval letiště a postavil hangár, což byl první počin v celém regionu. Po násilné likvidaci aeroklubu v roce 1951 byl jeho materiál převeden na letiště v Ústí nad Orlicí. Jeho činnost byla obnovena v roce 1991.

Dnes má aeroklub 35 členů, z toho osm pilotů. Letiště U Dvora má zatím klasifikaci pro ultralighty všech kategorií, do budoucna ale chtějí služby postupně rozšiřovat. Už tu létala i rogala či práškovací letadla, pravidelně se tu scházejí letečtí modeláři, cvičí tu a soutěží hasiči, pořádají se tu akce pro mládež.

"Kdybych to měl stručně shrnout, nejde o nějak obrovskou akci, i tak je v České Třebové tradičně k vidění všechno, co na českém ultralightovém nebi létá," uvedl předseda pořádajícího Aeroklubu Česká Třebová Miroslav Šmejdíř.

Mezi nejžádanější na českotřebovském sletu bývá ukázka tradičního účastníka Václava Jirsáka na historickém trojplošníku Fokker.

"Ten v posledních letech nechyběl snad ani na jediném ročníku. A musím říct, že tohle letadlo se lidem opravdu líbí. Ani není divu, Jirsákův Fokker je opravdu pěkný," řekl předseda Šmejdíř, který sám létá na letounu Samba XXL.

V ultralightech držíme krok se světem

Smysl celé akce vidí členové aeroklubu nejen v samotném setkání přátel a představení ultralehkých letadel, považují ji i za dobrou propagaci města.

Svědčí o tom tradičně dobrá návštěvnost, kterou si podle Šmejdíře českotřebovské letiště bezpochyby zaslouží. Nejenže tu mají dlouhou tradici, přehlídkami přibližují místním obyvatelům i mládeži zajímavou a rychle se rozvíjející oblast, ve které Česká republika drží krok se světem.

Sobotní akce začne přílety účastníků po desáté hodině, od 14. hodiny do půl páté odpoledne se počítá s letovými ukázkami. Zábava na letišti by měla trvat až do desáté večer.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz