Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf eBrány Janků chce být v čele ODS a primátorem v Pardubicích

  17:30aktualizováno  17:30
Zakladatel úspěšné pardubické firmy eBrána Jiří Janků do ODS vstoupil teprve v roce 2008. O víkendu bude kandidovat na místopředsedu. Na podzim se pak nejspíše porve i o primátorský řetěz.

Jiří Janků | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když přijdete do sídla pardubické společnosti eBrána, která se zabývá třeba tvorbou webových stránek, je vám hned jasné, že nejste v obyčejné firmě.

Po chodbě se prochází malý pes, zpoza dveří se ozývá smích dětí z firemní školky a v herně právě dva zaměstnanci svádějí boj ve stolním tenise. "Kluci, pustíte nás na chvilku sem? Potřebujeme udělat rozhovor," prosí podřízené Jiří Janků.

Jiří Janků

Pardubický podnikatel se narodil v roce 1977 v Liberci. Vyučený kuchař, číšník s maturitou na hotelové škole, inženýr v oboru veřejná a státní správa na Univerzitě Pardubice stál u zrodu Studentské rady univerzity. Zakladatel a výkonný ředitel firmy eBrána do ODS vstoupil v roce 2008. Je členem představenstva Krajské hospodářské komory Pardubického kraje. Kromě podnikání se věnuje řadě dalších veřejně prospěšných aktivit. Inicioval třeba vznik projektu GoUP, který pomáhá začínajícím podnikatelům, stojí za nadačním fondem Pardubice podle vás podporujícím občanskou aktivitu mladých lidí a rozvoj Pardubicka. S manželkou Monikou, která se stala Miss aerobik 2007 a se kterou nyní čekají rodinu, se angažují v pomoci dětskému domovu. Už téměř dva roky usiluje o reformování pardubické ODS a nyní se uchází o post místopředsedy strany. Volit se bude o víkendu na kongresu modré partaje v Olomouci. Zatím se také zdá, že by Janků mohl vést pardubickou ODS do podzimních komunálních voleb jako lídr.

"Chci, aby se tady lidé cítili dobře. Podávají pak lepší výkony. Jinak v této herně pořádáme pravidelně takové menší kalby," usmívá se mladý muž, který jako šéf pardubické ODS bude o víkendu aspirovat na olomouckém kongresu na místopředsedu kdysi slavné a mocné partaje.

"Beru to jako poslední šanci pro naši stranu. Buď to delegáti pochopí a zvolí skutečně novou krev, nebo ne a bude to s námi hodně zlé," říká podnikatel, který si nominaci na důležitý post vysloužil i od místních sdružení v Královéhradeckém kraji.

Není vám trochu líto, že vás nenominovali kolegové na krajském sněmu v Pardubickém kraji?
Ani ne. Vychází to z nějakých historických souvislostí, které asi nemá cenu rozebírat. Neměl jsem také tolik času komunikovat s lidmi v regionu. Spíše jsem se bavil s kolegy z pardubické oblasti. Jinak místní organizace z Pardubic či Holic mně podporu daly. V každém případě o post mám zájem a jsem zvědavý, jak kongres dopadne.

Má podle vás ODS šanci ještě obnovit svou někdejší sílu?
Chci věřit tomu, že všichni delegáti zapomenou na nějaké domlouvání a zvolí skutečně ty správné lidi, kteří stranu posunou. ODS se musí zvednout, a to rychle. V posledních volbách jsme ztratili podnikatele, živnostníky a inteligenci. Dostali jsme na frak ve velkých městech, kde jsme také hodně ztratili. Už v minulosti jsme přišli o velké radnice. Máme poslední šanci něco zachránit. Maximálně předposlední. Věřím, že to delegáti vědí stejně jako já a že se podle toho zachovají.

Kdo by se podle vás měl stát předsedou?
Podporuji stejně jako celá naše krajská organizace kandidáta Petra Fialu. Musím říct, že na mě udělal při osobním setkání opravdu velmi dobrý dojem, a mám pocit, že velmi dobře ví, jak to v ODS funguje a kde jsou její chyby. Byl by to dobrý předseda.

Blíží se i komunální volby. Máte zájem kandidovat na post primátora jako lídr ODS?
Pokud dostanu důvěru od svých kolegů, tak do toho musím jít. Zájem mám. Nemůžu se jako šéf pardubické ODS schovávat. Rozhodne samozřejmě ale městský sněm, který se skládá ze sedmi městských sdružení. Chci do toho jít, protože věřím, že dokážeme sestavit slušnou kandidátku, která bude mít šanci na úspěch. Chci zkombinovat oblíbené a zkušené politiky, jakými jsou Petr Klimpl či starosta Polabin Jiří Srbek, s mladými lidmi, kteří budou mít tah na branku.

Jaké podle vás má partaj ve městě šance?
Podle mě docela dobré. Trochu zapadlo, že při parlamentních volbách Pardubice byly mezi velkými městy na čtvrtém místě, co se týče výsledku ODS. Stále máme ve městě a okolí šanci na úspěch. Navíc současné vedení města nepodalo úplně optimální výkony. I když na druhou stranu čekám, že to bude celkově velký masakr. Bude kandidovat velký počet stran a sdružení. Jsem na to zvědavý.

Jak hodnotíte výsledky současné radniční koalice?
K tomu, co se v Pardubicích děje, se vyjadřujeme trvale na tiskových konferencích i zastupitelstvu. Každý vidí, že třeba vázne čerpání evropských dotací. Do větší kritiky se ale nyní pouštět nebudu. Nemá to cenu. Musíme lidem nabídnout program, který jim ukáže lepší cestu. Jednu vidím třeba ve větším využití odborníků, které produkuje pardubická univerzita. Obecně vzato musíme začít něco dělat, protože třeba Hradec Králové nám v mnoha věcech utíká. Musíme přestát hrát hru brácha na mě, já na bráchu a začít pracovat.

Jaký máte názor na hodně probíranou finanční pomoc hokejovému klubu?
To je jedna z oblastí, kde radnice jasně selhala. Nechala si akcie klubu, které jí měly zaručit kontrolu. Jenže ti lidé, kteří v představenstvu za město seděli, nedělali svou práci dobře. Není přece možné, aby se najednou objevily zprávy, že klub hodně prodělává. Nechal bych tu ztrátu zaplatit právě odpovědným politikům, protože selhali ve své práci. Ta spočívala v tom, že měli pohlídat zisky města z hokeje. To znamená plnou halu spokojených diváků. Jinak rozumím tomu, co dělá Roman Šmidberský. Ten si kupoval hokej pro svou image a zisk. To první nefunguje, tak alespoň maximalizuje svůj podnikatelský zisk, to mu nelze mít za zlé.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz