Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednotné přijímačky ztíží cestu k maturitě, neúspěšní půjdou do učení

  10:00aktualizováno  10:00
Pardubický kraj letos zavedl jednotné přijímací zkoušky na všechny střední školy a příští rok chce ještě přitvrdit. Bez zvládnutých přijímaček školy nikoho nepustí na maturitní obor a méně úspěšné děti budou muset zvolit učňovské obory. Letos byla ještě pravidla mírnější.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Školy se výsledky jednotných přijímaček letos řídily pouze v prvním kole řízení. Ve druhém si potom školy mohly podmínky pro přijímání studentů upravit, jak samy chtěly. A tak se zvlášť na střední odborné školy s maturitou dostali všichni.

V příštím roce už deváťáci takový luxus mít nebudou. Kraj bude určovat podmínky i ve druhém nebo třetím kole přijímacího řízení.

"Příští rok budeme jako zřizovatelé stanovovat bodovou hranici po vzájemné dohodě i pro další kola přijímacích zkoušek," uvedla krajská radní pro školství Jana Pernicová. S řediteli škol se chce setkat už během června, kdy výsledky zkoušek zhodnotí a dohodnou se na modelu pro příští rok.

Na školu za dobrý prospěch? Zapomeňte

Jedno je ale jasné už teď - školy v příštím roce nebudou moci přijímat studenty jenom na základě prospěchu ze základní školy, což dělaly v posledních několika letech a letos se tak chystají doplnit počty studentů na školách. Deváťákům přitom stačí mít průměr z posledních vysvědčení do 2,9. To je podstatně více, než bylo zvykem ještě před několika lety.

Navíc kvůli hodně uvolněným pravidlům pro přijímání dětí na střední školy ve druhém a dalších kolech přijímacího řízení v příštím školním roce nejspíš ubude dětí na učebních oborech.

"To částečně příští rok napravíme jednotnou bodovou hranicí pro další kola přijímacích zkoušek, ale je nutné o přijímačkách a o státních maturitách daleko více diskutovat na úrovni krajů a především ministerstva," řekla Jana Pernicová.

Jednotné zkoušky ano, ale v celé republice, říkají školy

Jednotné přijímací zkoušky se letos totiž konaly pouze v některých krajích. A tak děti, které si svými znalostmi nebyly jisté a bydlí v okrajových částech Pardubického kraje, mohly s klidem podat přihlášku na střední školu v sousedním kraji a žádné zkoušky dělat nemusely. Jednotné zkoušky ve všech krajích může zavést pouze ministerstvo školství.

Na to ostatně tlačí i školy samy. Proti přijímacím zkouškám jako takovým nic nemají, stěžují si ale, že kvůli zkouškám, které se v okolních krajích nekonaly, přicházejí o studenty.

Jednotné přijímací zkoušky se letos konaly na dvaapadesáti ze čtyřiapadesáti škol, které zřizuje Pardubický kraj. Doporučení, které kraj školám dal, neuposlechla pouze střední škola chemická a střední škola elektrotechnická v Pardubicích. Obě se bály, že jim studenti utečou za hranice kraje.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Najdete na iDNES.cz