Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozici na magistrátu se nedaří dostat ke kontrole v městských firmách

  11:04aktualizováno  11:04
Od posledních komunálních voleb zástupci pardubické opozice kritizují radní za to, že je nepustili do dozorčích rad městských firem. Politici z koalice tak porušili zažité zvykové právo. Nyní se sice jedná o nápravě, ale jde to dost ztuha.

Radní vetovali opozičním stranám hned pět z patnácti navržených jmen do dozorčích rad firem, řekl Petr Klimpl, zastupitel za opoziční ODS. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Už se zdálo, že zástupci politických stran na pardubické radnici zakopou alespoň na čas válečnou sekeru. Primátor Martin Charvát totiž začal s kolegy chystat instalaci opozičníků do dozorčích rad městských akciovek, jak už dva roky hlasitě požadují.

Jenže nyní se ukazuje, že náznak dohody může rychle zkolabovat. Obě strany se těžko budou dohadovat na všech patnácti nových jménech a také na termínu změny.

„Podle původní dohody jsme měli celou věc uzavřít na říjnovém zastupitelstvu. To se ovšem kvůli liknavosti radních nestihne. Poslední možný termín změny je tak pro nás listopad. Poté už nebudeme mít zájem, začnou se blížit další volby,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl, který se stal jakýmsi nepsaným lídrem pardubické opozice.

Proto se právě Klimpl v závěru minulého týdne potkal s primátorem, aby si vzájemné postoje vyjasnili. Dohoda ale nevznikla. „Vetovali nám pět z patnácti navržených jmen. Jednoho člověka odmítli třeba kvůli tomu, že uspěl v krajských volbách. Takto si spolupráci nepředstavujeme,“ řekl Klimpl s tím, že konečné dohodě úplně nevěří.

Martin Charvát však podle svých slov chce opozičníky do dozorčích rad dostat. A to i přesto, že se jedná o poměrně nepříjemnou věc. Musí totiž některým kolegům říct, že v pozicích, kde mají vliv i menší finanční odměny, končí.

„Rozhodně to chci dotáhnout. Nemám zájem na tom, aby si zástupci radnice mysleli, že je nějak odstrkujeme od práva kontrolovat hospodaření městských firem,“ uvedl Charvát, ale zároveň hned dodal, že právě on chce určovat podmínky výměny.

„Mám za to, že někteří zástupci některých opozičních uskupení dostanou důvěru i při hlasování zastupitelstva,“ uvedl primátor, který v zastupitelstvu disponuje poměrně pohodlnou většinou.

To, že samotná výměna nemusí být vůbec snadná, potvrzuje také Petr Klimpl. Podle něj primátor nutně musí narazit na to, že mu někdo prostě řekne, že z dozorčí rady neodejde. „Je to velmi komplikované, mám už zprávy, že pár členů dozorčích rad odmítlo udělat místo opozici,“ doplnil Klimpl s tím, že opozičníci by rádi měli ve všech dozorčích radách po dvou křeslech, v akvaparku, kde je větší dozorčí rada, pak tři. „Požadavku, že bychom chtěli předsedy, jsme se nakonec vzdali,“ dodal zastupitel Klimpl.

Radní před dvěma roky o účasti opozice nechtěli ani slyšet

Na první pohled možná trochu malicherný spor stál u zrodu velké nevraživosti obou politických táborů na pardubické radnici. Časem se dostal tak daleko, že vlastně ochromil každé jednání zastupitelstva. Místo aby politici řešili prospěšné věci pro chod města, tak se dlouhé hodiny hádají a vyřizují si osobní účty.

„Koalice stoprocentně odpovídá za fungování města. Když stoprocentně zodpovídáme, musíme mít také možnost stoprocentně společnosti řídit. Úkolem a právem opozice je kontrolovat a upozorňovat na chyby. K tomu slouží především zasedání zastupitelstva a práce kontrolního výboru,“ uvedl primátor na začátku hádek, které v poslední době začali kritizovat i jeho koaliční partneři, zejména z TOP 09.

„Jasně jsme se na místním sdružení shodli, že je na čase přehodnotit například členství některých lidí z koalice v dozorčích radách městských firem,“ řekl Jiří Čáslavka, který za TOP 09 v Pardubicích neúspěšně kandidoval do Senátu.

Politici z ODS, Pardubáků, STAN, Sdružení pro Pardubice, KSČM a Patriotů tlakem prý chtějí jen dosáhnout toho, co bývalo v Pardubicích zvykem. „Opozice měla vždy důstojné zastoupení v těchto orgánech firem,“ dodal Petr Klimpl.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Najdete na iDNES.cz