Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozici na magistrátu se nedaří dostat ke kontrole v městských firmách

  11:04aktualizováno  11:04
Od posledních komunálních voleb zástupci pardubické opozice kritizují radní za to, že je nepustili do dozorčích rad městských firem. Politici z koalice tak porušili zažité zvykové právo. Nyní se sice jedná o nápravě, ale jde to dost ztuha.

Radní vetovali opozičním stranám hned pět z patnácti navržených jmen do dozorčích rad firem, řekl Petr Klimpl, zastupitel za opoziční ODS. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Už se zdálo, že zástupci politických stran na pardubické radnici zakopou alespoň na čas válečnou sekeru. Primátor Martin Charvát totiž začal s kolegy chystat instalaci opozičníků do dozorčích rad městských akciovek, jak už dva roky hlasitě požadují.

Jenže nyní se ukazuje, že náznak dohody může rychle zkolabovat. Obě strany se těžko budou dohadovat na všech patnácti nových jménech a také na termínu změny.

„Podle původní dohody jsme měli celou věc uzavřít na říjnovém zastupitelstvu. To se ovšem kvůli liknavosti radních nestihne. Poslední možný termín změny je tak pro nás listopad. Poté už nebudeme mít zájem, začnou se blížit další volby,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl, který se stal jakýmsi nepsaným lídrem pardubické opozice.

Proto se právě Klimpl v závěru minulého týdne potkal s primátorem, aby si vzájemné postoje vyjasnili. Dohoda ale nevznikla. „Vetovali nám pět z patnácti navržených jmen. Jednoho člověka odmítli třeba kvůli tomu, že uspěl v krajských volbách. Takto si spolupráci nepředstavujeme,“ řekl Klimpl s tím, že konečné dohodě úplně nevěří.

Martin Charvát však podle svých slov chce opozičníky do dozorčích rad dostat. A to i přesto, že se jedná o poměrně nepříjemnou věc. Musí totiž některým kolegům říct, že v pozicích, kde mají vliv i menší finanční odměny, končí.

„Rozhodně to chci dotáhnout. Nemám zájem na tom, aby si zástupci radnice mysleli, že je nějak odstrkujeme od práva kontrolovat hospodaření městských firem,“ uvedl Charvát, ale zároveň hned dodal, že právě on chce určovat podmínky výměny.

„Mám za to, že někteří zástupci některých opozičních uskupení dostanou důvěru i při hlasování zastupitelstva,“ uvedl primátor, který v zastupitelstvu disponuje poměrně pohodlnou většinou.

To, že samotná výměna nemusí být vůbec snadná, potvrzuje také Petr Klimpl. Podle něj primátor nutně musí narazit na to, že mu někdo prostě řekne, že z dozorčí rady neodejde. „Je to velmi komplikované, mám už zprávy, že pár členů dozorčích rad odmítlo udělat místo opozici,“ doplnil Klimpl s tím, že opozičníci by rádi měli ve všech dozorčích radách po dvou křeslech, v akvaparku, kde je větší dozorčí rada, pak tři. „Požadavku, že bychom chtěli předsedy, jsme se nakonec vzdali,“ dodal zastupitel Klimpl.

Radní před dvěma roky o účasti opozice nechtěli ani slyšet

Na první pohled možná trochu malicherný spor stál u zrodu velké nevraživosti obou politických táborů na pardubické radnici. Časem se dostal tak daleko, že vlastně ochromil každé jednání zastupitelstva. Místo aby politici řešili prospěšné věci pro chod města, tak se dlouhé hodiny hádají a vyřizují si osobní účty.

„Koalice stoprocentně odpovídá za fungování města. Když stoprocentně zodpovídáme, musíme mít také možnost stoprocentně společnosti řídit. Úkolem a právem opozice je kontrolovat a upozorňovat na chyby. K tomu slouží především zasedání zastupitelstva a práce kontrolního výboru,“ uvedl primátor na začátku hádek, které v poslední době začali kritizovat i jeho koaliční partneři, zejména z TOP 09.

„Jasně jsme se na místním sdružení shodli, že je na čase přehodnotit například členství některých lidí z koalice v dozorčích radách městských firem,“ řekl Jiří Čáslavka, který za TOP 09 v Pardubicích neúspěšně kandidoval do Senátu.

Politici z ODS, Pardubáků, STAN, Sdružení pro Pardubice, KSČM a Patriotů tlakem prý chtějí jen dosáhnout toho, co bývalo v Pardubicích zvykem. „Opozice měla vždy důstojné zastoupení v těchto orgánech firem,“ dodal Petr Klimpl.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz