Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zavřeli ji 20. listopadu. Byla jedním z posledních politických vězňů

  8:52aktualizováno  8:52
Pardubická disidentka Jarmila Stibicová strávila na policii noc z 20. na 21. listopadu 1989. V době, kdy už řada lidí věřila, že policejní zvůle končí. Byla tak jedním z posledních lidí zatčených v tehdejším Československu z politických důvodů.

Jarmila Stibicová byla zatčena z politických důvodů v pondělí 20. listopadu 1989. | foto: Post Bellum

Jako signatářka Charty 77 byla Jarmila Stibicová od samého počátku v centru dění. V pátek 17. listopadu demonstrovala v Praze, v pondělí ráno už spěchala do Východočeského divadla, kde se sešla malá skupina pardubických disidentů s lidmi ze souboru.

„V první fázi to byli spíše technici než herci. Ti se připojili až večer, tedy kromě vedení divadla,“ vzpomíná. Na schůzce po vzoru Prahy domluvili první večerní shromáždění na scéně. Na něj ale Stibicová nedošla. Přestože tam s manželem, také chartistou, vyrazili.

„Policajti vše věděli, za podchodem, kterému se říká Myší díra, na nás čekali. Bránili jsme se tehdy, křičela jsem, ale lidi se ještě báli a nikdo nám nepomohl,“ říká žena, která nedávno převzala za své odvážné postoje za komunismu Cenu příběhů bezpráví od organizace Člověk v tísni a medaili Václava Bendy od Ústavu pro studium totalitních režimů.

Stibicová tak byla jedním z posledních lidí zatčených v tehdejším Československu z politických důvodů. Přiznává však, že estébákům jejich práci ulehčila. Po dění na Národní třídě už vzdala veškerou konspiraci. „Před 17. listopadem jsem důležité hovory vedla jedině z telefonních budek. Teď už na to nebyl čas, tak jsem volala z domova.“

Disidentka tehdy z bytové linky diktovala prohlášení pro zahraniční sdělovací prostředky. Stejné nesla i večer do divadla.

Tajní, Veřejná bezpečnost a celý bezpečnostní aparát ale od represe brzy ustoupili. Roli sehrál podle Stibicové i fakt, že vzetí do vazby, byť na pokyn StB, si musela vzít na zodpovědnost Veřejná bezpečnost.

„Jenže na pardubické služebně už v úterý ráno věděli, že prokurátor si nedovolí schválit další politické návrhy. Tak mě dotyčný příslušník musel pustit.“

Na svoji poslední noc na policii má bývalá disidentka kupodivu příjemné vzpomínky. Zejména ve srovnání s předchozími pobyty, kterých zažila řadu. V cele předběžného zadržení strávila někdy i čtyři dny, na čtyřicet osm hodin byla zadržena těsně před listopadem - 28. října.

„Ale v to pondělí 20. listopadu už na služebně vládla úplně jiná atmosféra. Nechali mi hodinky, dali pití, manžel mi mohl donést knížku a pyžamo, dokonce mi dovolili zatelefonovat matce, že jsem v pořádku,“ vzpomíná.

Velkou část noci probděla, ale ne proto, že by nemohla spát, nebo nějak strádala. Prodiskutovala ji s jedním z policistů. „Poručík Vojtěch si už tenkrát dělal legraci z Jakeše a mluvil otevřeně protirežimně. Vůbec to na mě působilo, jako by se příslušníci svým chováním vlastně omlouvali,“ říká.

Vrchol absurdní scénky, jak vystřižený z Havlových divadelních her, ale měl teprve přijít. Policisté totiž během noci přivedli cizince, které zadrželi kvůli jakýmsi nelegálním kšeftům. Nebyli se s nimi ale schopni domluvit.

„Tak jsem se ujala překládání. Dost si pochvalovali, že mě tam mají,“ usmívá se vystudovaná filoložka a učitelka angličtiny.

Po propuštění se šla na chvíli domů dospat a pak rychle do divadla. Na prvním shromáždění na tehdejším náměstí Osvobození se v úterý 21. listopadu večer sešlo několik tisíc lidí. Byla zase v centru dění. „Od té chvíle, kdy jsem viděla ty davy i v Pardubicích a udělali jsme prsty to známé véčko, jsem začala věřit, že vyhrajeme.“

Autoři:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz