Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polička má starou tradici řezníků, uzenář Jílek měl zavřeno jen na Boží hod

  9:34
Polička se pyšní tradicí řeznického řemesla od svých prvopočátků. Mezi průkopníky patřil velkouzenář Jan Jílek, který se narodil před 150 lety. Jeho následovníci se však v dnešní době hledají těžko.

Proslulé Jílkovo uzenářství v Poličce stálo na rohu ulic Tyršova a Husova. Dnes kdysi proslulý podnik, jehož výrobky znali i ve Vídni, nepřipomíná nic. Budovy byly před rokem 1989 zbořeny. | foto: Městské muzeum a galerie Polička

Ačkoli o masných krámech v Poličce se zmiňuje již zakládací listina z roku 1265, kdy byl Přemyslem Otakarem II. pověřen založením královského města lokátor Konrád z Limberka, základy moderního řeznictví v regionu položil o několik staletí později Jan Jílek.

Narodil se v roce 1871 u Poličky, kde se dobře učil, ale protože rodina neměla dost peněz na studia, odešel do Jihlavy vyučit se řezníkem. První praxi získal v obchodě u Nepomuckých v Praze Na Perštýně, který s oblibou vyhledávali i tehdejší vlastenečtí nadšenci, aby často v hmotné nouzi sehnali levnější večeři.

„Pro svou laskavost a neobyčejnou zručnost byl Jan přidělen do krámu. Tak se seznámil s velikým počtem významných českých lidí, pozdějších důležitých účastníků veřejného národního života,“ píše se ve Vlastivědném sborníku okresu litomyšlského a vysokomýtského z roku 1942-43.

Po vojně se na žádost rodičů vrátil do Poličky, kde si zřídil malou řeznickou dílnu a udírnu. Najal prvního učně a pronajal si masný krámek na náměstí. Brzy nato se oženil s dcerou bohatého živnostníka Jindřiškou Jonákovou, která mu s vedením podniku pomáhala.

Společně si roku 1897 koupili první vlastní prostory – domek na rohu ulic Litomyšlské (dnes Tyršovy) a Husovy. Postupně se mu povedlo zbudovat velký řeznicko-uzenářský objekt.

Jílkovi se dařilo. V roce 1898 získal zlatou medaili za šunku na světové výstavě v Paříži. Tou dobou najal první obchodní zástupce, kteří zboží nabízeli po celé Evropě. Šunky dovážel do Vídně, Německa, Chorvatska, dokonce i do Turecka.

O zaneprázdnění významného řezníka svědčí i otevírací doba jeho obchodu. „Otvíral krám i v neděli nejen dopoledne, ale i od 5 do 9 hodin večer. Obchod byl zavřen jen o Božím hodu,“ stojí ve sborníku Od Trstenické stezky.

Práce v poličském řeznictví nebyla žádný med. Všechno se dělalo ručně. Zaměstnanci museli pracovat také na poli. Na druhou stranu Jílek o své zaměstnance náležitě pečoval. Svobodné ubytoval v podkrovních ubikacích přímo v závodě. Kromě mzdy měli plně hrazené ubytování a pět jídel denně. 

Zaměstnanci dostali na cestu výslužku

Ženatí zaměstnanci se v neděli nestravovali v podnikové jídelně, ale doma s rodinou. Na cestu každý týden dostali jeden kilogram kostí na polévku, půl kila hovězího a tři čtvrtě kila vepřového, telecího nebo skopového masa.

Z útlumu ve výrobě, který přinesla první světová válka, se podnik zotavoval celá dvacátá léta. Jílek v 55 letech začal přemýšlet, komu firmu předá. Jeho synové Jan a Jaromír se také vyučili řezníky, Jan kromě toho vystudoval vysokou školu obchodní v Praze. Volba tedy padla na ně, a proto v roce 1926 rodina založila veřejnou obchodní společnost, jejímiž společníky se stali oba synové a také jejich maminka Jindřiška. Fakticky však až do své smrti v roce 1945 vedl firmu otec.

V meziválečném období si podnik pořídil i velké chladírny. Zároveň rostl počet zaměstnanců – v roce 1930 jich bylo už 59. Ročně dokázali zpracovat 35 tisíc vepřů a 6 tisíc krav (skoro 100 prasat a 16 krav denně). 

Před druhou světovou válkou šly nejvíce na odbyt konzervy, kterými Jílek zásoboval československou armádu. Podnik však záborem pohraničí přišel o 60 % svých odbytišť, výroba se omezila a tržby klesaly. Přesto se Jílkovi snažili moc nepropouštět, navzdory tomu, že na tom finančně nebyli dobře.

Jan Jílek zemřel ve věku 74 let. Synové podnik vedli svědomitě a pomalu zase nabírali nové zaměstnance.

Podoba uzenáře se zřejmě nedochovala

Další rozvoj přerušil komunistický převrat. Jak se v historických pramenech dochovalo, hned v únoru 1948 okresní národní výbor rozhodl o znárodnění podniku. Národním správcem byl jmenován vedoucí dílny Adolf Bezděk, jeho zástupcem účetní závodu František Popelka, další správci byli přiděleni z Prahy.

Přestože byl Jílek ztělesněním podnikatele moderního formátu, jeho podobizna se zřejmě nedochovala. „Bezesporu ve svém oboru patřil na Poličsku k těm nejvýznamnějším. Po roce 1948 však tento typ lidí měl propadnout do zapomnění. Do té doby uzenáře brali zřejmě jako současníka, proto v muzeu máme zachycenu pouze jeho provozovnu,“ řekl historik muzea v Poličce David Junek.

Řeznická řemeslná tradice v Poličce však v jiných kulisách pokračovala. Nevyhovující prostory zestátněného podniku Jana Jílka v roce 1985 nahradil nový masokombinát vybudovaný za městem.

Provoz, který po privatizaci v roce 1992 noví majitelé postupně zmodernizovali, je dnes největším českým zpracovatelem hovězího masa.

  • Nejčtenější

Mrtvolu vařili tři hodiny. „Byly to čtyři kýble kostí a čtyři tkání,“ řekl muž

15. dubna 2024  6:30,  aktualizováno  16:15

Dva muži, kteří dnes předstoupili před Krajský soud v Hradci Králové, odmítli obvinění z vraždy...

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklista u Chocně zemřel na lesním trailu, jeho tělo leželo u jedné z překážek

15. dubna 2024  17:14

Lesní cyklookruh u Chocně na Orlickoústecku se stal o víkendu osudným pětatřicetiletému cyklistovi....

Pardubice - Třinec 1:2. Obhájci se vezou na vítězné vlně, znovu zářil Kacetl

16. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:35

Třinečtí hokejisté navázali na povedené výsledky z posledních zápasů a úspěšně vstoupili i do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za vraždu a uvaření mrtvoly nelze žádat doživotí, může za to slovíčko v posudku

17. dubna 2024  16:47

Jaký význam může mít jedno slovo ve znaleckém posudku, ukazuje další vývoj v případu bestiální...

Na náměstí v Lanškrouně vysypali popelnice. Skryly vše, i nesnědené humry

19. dubna 2024  15:06

Že by se maso do popelnice nemělo vyhazovat jen tak, přiblížili pořadatelé Dne Země v pátek...

Soud zrušil obecní radu Opatovic, její ustanovení odporovalo zákonu

19. dubna 2024  10:52

Opatovice nad Labem s necelými třemi tisíci obyvateli už nemají obecní radu, přestože ji...

Snaha je. Hvězdy Ústí však basketbalisty Pardubic dost provětrávají

19. dubna 2024  10:36

V basketbalovém čtvrtfinále play off s ústeckou Slunetou se zatím nehraje podle pardubických not....

Kraj chce, aby parkovací domy v areálu nemocnice postavil soukromník

18. dubna 2024  16:28

Ve stísněném areálu Pardubické nemocnice by měly vyrůst dva parkovací domy. Kraj chce, aby vznikly...

Advantage Consulting, s.r.o.
EMBEDDED VÝVOJÁŘ (70 - 80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...