Trsátko mu klouzalo, tak začal vyrábět lepší. Dnes vyváží do celého světa

  8:01aktualizováno  8:01
Jan Janíček z České Třebové začínal vyrábět trsátka na vojně. Vyřezával je z obalů od solviny. Dnes vyváží do celého světa. Prémiová trsátka jeho značky D-GriP™ mají patentovou ochranu designu v řadě zemí, zároveň pokračuje ve výrobě privátních značek C.T. pro Kanadu a pro firmu George Dennis.

Jan Janíček, výrobce trsátek z České Třebové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jan Janíček poprvé držel v ruce trsátko už jako dítě díky matce, která hrála v mládí na mandolínu. Jeho hudební kariéra začala hraním na housle, ale to byla cesta slepá. V šestnácti letech ho chytla kytara, kterou si koupil za 760 korun vydělaných brigádou. Byl členem českotřebovských Mustangů a dalších countryových kapel, účastnil se i celostátní soutěže Porta se skupinou Americká kamna No.12. Jeho přínosem do světa hudby jsou však hlavně jeho trsátka.

Fotogalerie

„Kvůli nim paradoxně na hudbu nemám čas. Ale když člověk dělá cokoli a povede se mu to, je to skvělý pocit, protože se tím realizuje. Tím spíš, když se výrobě trsátek věnuji 26 roků,“ říká Jan Janíček z České Třebové.

Jeho rodinná firma je schopna dnes vyrobit za rok i několik milionů kusů trsátek o 26 druzích. Konkurenci v Čechách nemá. A ve světě patří ke špičce.

„Vždycky jsem se snažil udělat trsátko tak, aby mně neklouzalo mezi prsty. Když jsem se začínal učit na kytaru, tak jsem každému kytaristovi záviděl, že uměl hrát trsátkem. Mně furt padalo z ruky,“ řekl úspěšný podnikatel.

Pracoval jako provozní mechanik na dráze, po roce 1989 zatoužil být svým vlastním pánem. A pak rozhodla náhoda.

„Na podzim roku 1990 jsem při oslavě narozenin své sestry hrál s country kapelou svých přátel, šmrdlal jsem tehdy struny starým dunlopem, koupeným v Tuzexu, a jen tak jsem prohodil k jednomu spoluhráči, kontrabasistovi Jiřímu Drašnarovi, že by bylo pěkné trsátka vyrábět. A on hned, že to můžeme vyzkoušet na jeho starém lisu. Začal jsem bez kapitálu, vše vznikalo na koleně,“ vypráví.

To už měl za sebou první pokusy na vojně, v době, kdy se trsátka dělala ze všeho možného, třeba z plastových uzávěrů vín.

„Všiml jsem si, že na dně piksly od solviny, tedy pasty na mytí rukou, je pupík, který se hodil do uchopovací části, kolem něj jsem obkreslil tvar dunlopa. Pak jsem dílo vypiloval, vybrousil do dokonalého tvaru a zbytek dodělával brusnou pastou. Potom jsem to šoupnul do ultrazvukové čističky na čištění hydraulických filtrů stíhačky a plast ze sebe pustil veškeré nečistoty, které tam zbyly. Vypadalo to dokonale a zájemcům z řad muzikantů jsem v hospodě na vycházce tvrdil, že mi je posílá strejda z Německa, a když si je někdo chtěl ode mne koupit, tak cena byla jedno pivo,“ zavzpomínal Janíček.

Tvar trsátek nejde patentovat, ale design ano

Trsátka začal vyrábět v roce 1991. Materiály testoval sobě na míru. Jeden se lámal, další nebyl odolný proti mechanickému otěru. Nyní je jejich základem nylonový plast, ale bližší podrobnosti o materiálu neprozradí.

„To bych nahrával šmejdům z Číny či Ameriky, kteří se mě snaží kopírovat,“ říká.

Právě s tímto problémem se po léta utkával – ať už s kopiemi úspěšného modelu Brain, který vyvinul pro americkou firmu Snarling Dogs Charlieho Stringera, či dalších.

Proto se v roce 2012 rozhodl vyvinout novou generaci trsátek s ještě lepšími vlastnostmi, navíc celosvětově chráněných patenty. Pod novou značkou D-GriP™ nabízí trsátka v různých velikostech a tloušťkách, jak v tradičním tvaru Standard, tak v nových tvarech Jazz a Balkan.

Svá nová trsátka začal označovat nápisem Made in Czech Republic, aby mu asijští odběratelé věřili, že to není čínský padělek jeho trsátek, zvláště když navíc podle něj v Asii mají zákazníci o značkové evropské zboží zájem.

Tvar trsátek nejde patentovat, ale design ano. Mezinárodní registraci patentu na design si jejich českotřebovský tvůrce zajistil jak v zemích Evropské unie, tak v Číně, Indii, Jižní Koreji i v USA.

Jan Janíček

Výrobce trsátek, zakladatel společnosti Janicek PICKS. Původním povoláním provozní mechanik Českých drah. Je ženatý, má tři děti. Rodinná firma Janicek PICKS se již více než dvě dekády specializuje na vývoj a výrobu trsátek s protiskluzovou úpravou. Pod novou značkou D-GriP™ nově nabízí trsátka v tradičním tvaru. Trsátka z dílny Jana Janíčka jsou symbolem originality, inovace a nejlepší kvality, o čemž svědčí mnohé snahy je kopírovat.

„Neklouzavá trsátka používají třeba Franta Černý z Čechomoru, Zdeněk Bína z kapely -123 minut a Jamie Marshall, hrál s nimi i legendární Radim Hladík. Anebo skvělý Američan Dani Robinson, který hraje v kapele Jimi Hendrix Revival. Na Googlu jsem náhodou narazil na pochvalu kopií mých trsátek od Joe Walshe z kapely Eagles. Jsem zvědav na jeho reakci, až mu pošlu přes jeho manažera mé originály. Komu se potí prsty, vítá povrch s rastrem, který dělám já. Ale někteří kytaristé, třeba Michal Pavlíček, chtějí trsátka úplně hladká, protože mají takovou techniku úchopu, že jim nedělá žádný problém. Naopak si ho chtějí během hry otáčet,“ řekl Jan Janíček.

Podle něj většinou čím je vyspělejší hráč, tak potřebuje tužší a silnější trsátko, aby před strunou neutíkalo. Tedy aby strunu ohýbalo, a ne naopak.

Dnes má Jan Janíček prezentace na světových přehlídkách českých hudebních výrobců spolu s Petrofem Hradec Králové, Strunalem Luby a dalšími firmami zvučných jmen. A protože většinou kytaristé trsátko dřív ztratí, než ho opotřebují, musí doufat spíše v jejich zapomnětlivost, protože jeho trsátka jim tak často z rukou nevypadávají. Jen se občas musí obrnit proti vtipům kamarádů, že k jejich výrobě používá karoserii slavného plastového trabanta soudruhů z NDR. Což mu ostatně nevadí, protože si nechal před časem zhotovit od karikaturisty Pavla Langhanse péefko, na němž mlátí palicí do trabanta, z něho přitom odlétává odpad ve tvaru trsátek, které manželka shrabuje.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Další z rubriky

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

Poklad zkoumali pracovníci vysokomýtského Regionálního muzea.

Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ELEKTRO – TESTOVÁNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz