Místo uhlí chtěli soudruzi do Opatovic vozit uran, připomíná výstava

  8:11aktualizováno  8:11
Podle staré energetické koncepce z minulého režimu neměla být dominantou Pardubicka Kunětická hora, ale jen o pár kilometrů dál chladicí věže jaderné elektrárny u Opatovic nad Labem.

Záře opatovického Temelína by spojovala Pardubáky s Hradečáky. Neměl by z ní radost nikdo v okolí megaelektrárny. | foto: Fotomontáž: Radek Kalhous a Michal Klíma, MAFRA

Na výstavě "Nerealizovaná budoucnost" v pardubickém Státním okresním archivu se návštěvníci mohou setkat s projekty, které sice nebyly nikdy uskutečněny, ale jejich čas může stále ještě přijít. Což se týká například přístavu v Pardubicích.

Zároveň však představuje i jiné záměry, na které nedojde snad nikdy. Jaderná elektrárna v Opatovicích nad Labem patří mezi ně.

"Ze všech vybraných vizí, návrhů a projektů, které jsme na výstavě shromáždili, nejvíc nelituji, že se neuskutečnila právě jaderná elektrárna. Zasáhla by nedozírným důsledkem do života obyvatel na Pardubicku i Hradecku," řekla kurátorka výstavy Renata Klčová.

Závazný výzkum a projednávání možnosti výstavby "Jaderné elektrárny východní Čechy" zahájily tehdejší socialistické orgány státu v roce 1980. Tehdy byly v ČSSR odsouhlaseny stavby jaderných elektráren Jaslovské Bohunice, Dukovany, Mochovce a Temelín, další tři byly plánovány v oblastech severní Moravy, východního Slovenska a východních Čech.

V kraji měly stát nejdřív dva bloky

Projekt pro východní Čechy měl počítat se dvěma bloky o výkonu 1 000 MW s možností rozšíření o další dva bloky na celkový výkon 4 000 MW. Termín spuštění prvního bloku energetici plánovali na červen roku 2000, druhý blok měli spustit v červnu roku 2002. Stavba měla být zahájena roku 1992 a náklady měly dosáhnout 43 miliard korun.

Při rozhodování o místu pro jadernou elektrárnu na východě Čech nakonec zbyly poslední dvě varianty - Holice, anebo Opatovice nad Labem, kde byla tamní uhelná elektrárna dostavěna už na počátku šedesátých let.

"Přestože sovětští poradci po společném posouzení obou lokalit roku 1985 doporučili Opatovice nad Labem, byly i nadále souběžně zpracovávány plány pro obě varianty. Holická elektrárna měla být postavena severně od Poběžovic a opatovická elektrárna měla vyrůst v prostoru mezi obcemi Újezd u Sezemic, Bohumileč a Zástava.

Tyto obce, nacházející se v ochranném pásmu do dvou kilometrů od ventilačního komína, měly být zrušeny a jejich obyvatelé přesídleni," uvádějí autoři výstavy na panelech v sále okresního archivu na Bělobranském náměstí.

Kvůli jaderné elektrárně měly vzniknout i přehrady

Z ekonomických důvodů byla nakonec upřednostněna opatovická elektrárna. Počítalo se, že na její stavbě bude zaměstnáno 10 tisíc pracovníků a její následný provoz budou obstarávat dva tisíce zaměstnanců. Kvůli nim se plánoval vznik rozsáhlých sídlišť na okrajích Pardubic, Hradce Králové a v Sezemicích.

K nutným souvisejícím investicím patřilo i posílení zdrojů pitné a užitkové vody vybudováním přehrady v Pěčíně na Zdobnici či v Sopotnici na Divoké Orlici.

Plány padly až v roce 1987

Teprve v březnu 1987 vláda ČSSR tuto variantu opustila. Odůvodnila to ohledem na přílišnou blízkost hradecko-pardubické aglomerace v případě jaderné havárie a předpokládanou budoucí potřebou zásobovat teplem také Prahu.

Namísto Opatovic se pozornost přesunula k obci Tetov v řídce obydlené oblasti na rozhraní pardubického a kolínského okresu. Tedy místo vzdálené třicet kilometrů západně od Pardubic, vzdušnou čarou jen deset kilometrů od elektrárny ve Chvaleticích.

Volba Tetova o necelých 200 obyvatelích by si vyžádala vykácení velké plochy lesa i zbourání okrajových částí obcí Uhlířská Lhota, Radovesnice a Žiželice nad Cidlinou.

Ještě plány z roku 2002, stejně tak územní energetická koncepce z listopadu 2003 však s výstavbou jaderné elektrárny Tetov po roce 2020 počítají. Přítrž plánům dal pozdější odpor ekologů i veřejnosti a jednání s vlastníkem pozemku. Tato alternativa byla z územních plánů kraje vyškrtnuta v roce 2006.

"Díky tomu, že jsme územní plán změnili, zmizela z kraje dříve plánovaná lokalita jaderné elektrárny Tetov. Nemůžu samozřejmě vyloučit, že ji tam někdo bude chtít někdy vrátit," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Najdete na iDNES.cz