Továrna bývalé Tesly v Pardubicích. Většina investorů uvažuje přeměnit její areál na velké pečovatelské a zdravotnické zařízení.

Továrna bývalé Tesly v Pardubicích. Většina investorů uvažuje přeměnit její areál na velké pečovatelské a zdravotnické zařízení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politici chtějí tvrdě bojovat proti konkurenci nemocnice v areálu Tesly

  • 8
Zájemců o koupi a přestavění bývalého areálu Tesly Pardubice rychle přibývá. Do soutěže o areál nedaleko krajské nemocnice se naposledy zapojil podnikatel Jiří Topolský. Problém je, že většina investorů chce v továrně zřídit zdravotnické zařízení. Politici ale nechtějí konkurenci pro nemocnici.

Ten plán má na první pohled logiku. Využít areál bývalé Tesly pro velké pečovatelské a zdravotnické zařízení, které by poskytlo kompletní péči seniorům.

„Populace stárne a bude rychle stárnout dál. Proto si myslíme, že využít továrnu nedaleko nemocnice pro penzion, který nabídne kompletní zdravotnickou péči seniorům, má smysl. A to včetně jejich ubytování. Blízkost nemocnice je samozřejmě výhodou,“ říká pardubický podnikatel Jiří Topolský, který se svými kolegy postavil třeba kliniku Vektor Na Spravedlnosti.

Už má v ruce i studie, začíná se pracovat na projektu. Dokonce nabízí, že jeho firma vyřeší i složitou dopravní situaci u nemocnice. Jenže zdaleka nemá vyhráno. Jeho plán musí schválit politici. A ti mají výhrady.

„Pokud tam bude třeba pečovatelská služba, tak nejsme proti. Ovšem pokud tam vznikne něco, co by bralo pardubické nemocnici výkony, tak budeme tvrdě proti. Nemůžeme dál prohlubovat potíže krajského zařízení. V tom se shodujeme i s generálním ředitelem Nemocnice Pardubického kraje Tomášem Gottvaldem,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Strach politiků je pochopitelný. V minulosti třeba onkologii začala v nemocnici provozovat soukromá firma Multiscan, která sebrala nemocnici lukrativní obor. Podobné to je na kardiologii, kde zase zákroky provádí společnost Agel. Pro zástupce kraje je tak důležité, že ochranu nemocnice si za svou vzali i politici z magistrátu, kterému chátrající areál patří.

Najít kompromis nemusí být lehké

„Město by v Tesle preferovalo vznik služeb, které by nekonkurovaly krajské nemocnici, ale její činnost doplňovaly. Mám na mysli třeba domov pro seniory,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Limitu si je Jiří Topolský se svými partnery prý vědom. Sám ale přiznává, že najít kompromis nemusí být úplně lehké. „Uvidíme na čem se s politiky domluvíme. Máme v plánu zřídit tam nějakých 120 až 150 lůžek pro staré a nemocné lidi. V každém případě péče o seniory má podle mě větší smysl, než tam dělat nějaká muzea elektrotechniky. Byť je to pěkné, tak se to těžko uživí,“ dodal Topolský s tím, že má v plánu také postavit parkovací místa pro 600 aut, obchod, nový kruhový objezd nebo zelené atrium.

V každém případě je jasné, že politici na radnici budou mít z čeho vybírat. „Zájemců už je hodně. Vidím to, že budeme vybírat z nějakých pěti šesti investorů. To je dobře,“ doplnila Dvořáčková.

Už na konci června budou zastupitelé schvalovat návrh na vypsání výběrového řízení na firmu, která soutěž zorganizuje. „Developera je třeba vybrat co nejdříve, aby mohl začít s přípravou stavby. Dnes už máme několik zájemců, budeme z nich vybírat ve veřejné soutěži. O vítězi by pak mohli zastupitelé rozhodovat ještě letos,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Přestavba Tesly ovšem nemůže začít, dokud nebude vyřešena doprava u krajské nemocnice. Prvním krokem bude propojení ulic Pod Břízkami a Kyjevská, včetně křižovatky u záchranky.

„Tím bude vybudován náhradní příjezd k nemocnici, pak bude moci začít stavba kruhové křižovatky před hlavním vchodem do nemocnice. Na křižovatku, která musí vystačit s plochou stávající komunikace, pak bude napojena jak nemocnice, tak areál Tesly,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.