Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici chtějí tvrdě bojovat proti konkurenci nemocnice v areálu Tesly

  11:10aktualizováno  11:10
Zájemců o koupi a přestavění bývalého areálu Tesly Pardubice rychle přibývá. Do soutěže o areál nedaleko krajské nemocnice se naposledy zapojil podnikatel Jiří Topolský. Problém je, že většina investorů chce v továrně zřídit zdravotnické zařízení. Politici ale nechtějí konkurenci pro nemocnici.

Továrna bývalé Tesly v Pardubicích. Většina investorů uvažuje přeměnit její areál na velké pečovatelské a zdravotnické zařízení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ten plán má na první pohled logiku. Využít areál bývalé Tesly pro velké pečovatelské a zdravotnické zařízení, které by poskytlo kompletní péči seniorům.

„Populace stárne a bude rychle stárnout dál. Proto si myslíme, že využít továrnu nedaleko nemocnice pro penzion, který nabídne kompletní zdravotnickou péči seniorům, má smysl. A to včetně jejich ubytování. Blízkost nemocnice je samozřejmě výhodou,“ říká pardubický podnikatel Jiří Topolský, který se svými kolegy postavil třeba kliniku Vektor Na Spravedlnosti.

Už má v ruce i studie, začíná se pracovat na projektu. Dokonce nabízí, že jeho firma vyřeší i složitou dopravní situaci u nemocnice. Jenže zdaleka nemá vyhráno. Jeho plán musí schválit politici. A ti mají výhrady.

„Pokud tam bude třeba pečovatelská služba, tak nejsme proti. Ovšem pokud tam vznikne něco, co by bralo pardubické nemocnici výkony, tak budeme tvrdě proti. Nemůžeme dál prohlubovat potíže krajského zařízení. V tom se shodujeme i s generálním ředitelem Nemocnice Pardubického kraje Tomášem Gottvaldem,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Strach politiků je pochopitelný. V minulosti třeba onkologii začala v nemocnici provozovat soukromá firma Multiscan, která sebrala nemocnici lukrativní obor. Podobné to je na kardiologii, kde zase zákroky provádí společnost Agel. Pro zástupce kraje je tak důležité, že ochranu nemocnice si za svou vzali i politici z magistrátu, kterému chátrající areál patří.

Najít kompromis nemusí být lehké

„Město by v Tesle preferovalo vznik služeb, které by nekonkurovaly krajské nemocnici, ale její činnost doplňovaly. Mám na mysli třeba domov pro seniory,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Limitu si je Jiří Topolský se svými partnery prý vědom. Sám ale přiznává, že najít kompromis nemusí být úplně lehké. „Uvidíme na čem se s politiky domluvíme. Máme v plánu zřídit tam nějakých 120 až 150 lůžek pro staré a nemocné lidi. V každém případě péče o seniory má podle mě větší smysl, než tam dělat nějaká muzea elektrotechniky. Byť je to pěkné, tak se to těžko uživí,“ dodal Topolský s tím, že má v plánu také postavit parkovací místa pro 600 aut, obchod, nový kruhový objezd nebo zelené atrium.

V každém případě je jasné, že politici na radnici budou mít z čeho vybírat. „Zájemců už je hodně. Vidím to, že budeme vybírat z nějakých pěti šesti investorů. To je dobře,“ doplnila Dvořáčková.

Už na konci června budou zastupitelé schvalovat návrh na vypsání výběrového řízení na firmu, která soutěž zorganizuje. „Developera je třeba vybrat co nejdříve, aby mohl začít s přípravou stavby. Dnes už máme několik zájemců, budeme z nich vybírat ve veřejné soutěži. O vítězi by pak mohli zastupitelé rozhodovat ještě letos,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Přestavba Tesly ovšem nemůže začít, dokud nebude vyřešena doprava u krajské nemocnice. Prvním krokem bude propojení ulic Pod Břízkami a Kyjevská, včetně křižovatky u záchranky.

„Tím bude vybudován náhradní příjezd k nemocnici, pak bude moci začít stavba kruhové křižovatky před hlavním vchodem do nemocnice. Na křižovatku, která musí vystačit s plochou stávající komunikace, pak bude napojena jak nemocnice, tak areál Tesly,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Primátor Pardubic odkládá pokus o prodej Dynama. I kvůli volbám

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Minimálně do konce letošního roku zůstane většinovým majitelem HC Dynamo Pardubice radnice. Primátor Martin Charvát...

Najdete na iDNES.cz