Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici chtějí tvrdě bojovat proti konkurenci nemocnice v areálu Tesly

  11:10aktualizováno  11:10
Zájemců o koupi a přestavění bývalého areálu Tesly Pardubice rychle přibývá. Do soutěže o areál nedaleko krajské nemocnice se naposledy zapojil podnikatel Jiří Topolský. Problém je, že většina investorů chce v továrně zřídit zdravotnické zařízení. Politici ale nechtějí konkurenci pro nemocnici.

Továrna bývalé Tesly v Pardubicích. Většina investorů uvažuje přeměnit její areál na velké pečovatelské a zdravotnické zařízení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ten plán má na první pohled logiku. Využít areál bývalé Tesly pro velké pečovatelské a zdravotnické zařízení, které by poskytlo kompletní péči seniorům.

„Populace stárne a bude rychle stárnout dál. Proto si myslíme, že využít továrnu nedaleko nemocnice pro penzion, který nabídne kompletní zdravotnickou péči seniorům, má smysl. A to včetně jejich ubytování. Blízkost nemocnice je samozřejmě výhodou,“ říká pardubický podnikatel Jiří Topolský, který se svými kolegy postavil třeba kliniku Vektor Na Spravedlnosti.

Už má v ruce i studie, začíná se pracovat na projektu. Dokonce nabízí, že jeho firma vyřeší i složitou dopravní situaci u nemocnice. Jenže zdaleka nemá vyhráno. Jeho plán musí schválit politici. A ti mají výhrady.

„Pokud tam bude třeba pečovatelská služba, tak nejsme proti. Ovšem pokud tam vznikne něco, co by bralo pardubické nemocnici výkony, tak budeme tvrdě proti. Nemůžeme dál prohlubovat potíže krajského zařízení. V tom se shodujeme i s generálním ředitelem Nemocnice Pardubického kraje Tomášem Gottvaldem,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Strach politiků je pochopitelný. V minulosti třeba onkologii začala v nemocnici provozovat soukromá firma Multiscan, která sebrala nemocnici lukrativní obor. Podobné to je na kardiologii, kde zase zákroky provádí společnost Agel. Pro zástupce kraje je tak důležité, že ochranu nemocnice si za svou vzali i politici z magistrátu, kterému chátrající areál patří.

Najít kompromis nemusí být lehké

„Město by v Tesle preferovalo vznik služeb, které by nekonkurovaly krajské nemocnici, ale její činnost doplňovaly. Mám na mysli třeba domov pro seniory,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Limitu si je Jiří Topolský se svými partnery prý vědom. Sám ale přiznává, že najít kompromis nemusí být úplně lehké. „Uvidíme na čem se s politiky domluvíme. Máme v plánu zřídit tam nějakých 120 až 150 lůžek pro staré a nemocné lidi. V každém případě péče o seniory má podle mě větší smysl, než tam dělat nějaká muzea elektrotechniky. Byť je to pěkné, tak se to těžko uživí,“ dodal Topolský s tím, že má v plánu také postavit parkovací místa pro 600 aut, obchod, nový kruhový objezd nebo zelené atrium.

V každém případě je jasné, že politici na radnici budou mít z čeho vybírat. „Zájemců už je hodně. Vidím to, že budeme vybírat z nějakých pěti šesti investorů. To je dobře,“ doplnila Dvořáčková.

Už na konci června budou zastupitelé schvalovat návrh na vypsání výběrového řízení na firmu, která soutěž zorganizuje. „Developera je třeba vybrat co nejdříve, aby mohl začít s přípravou stavby. Dnes už máme několik zájemců, budeme z nich vybírat ve veřejné soutěži. O vítězi by pak mohli zastupitelé rozhodovat ještě letos,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Přestavba Tesly ovšem nemůže začít, dokud nebude vyřešena doprava u krajské nemocnice. Prvním krokem bude propojení ulic Pod Břízkami a Kyjevská, včetně křižovatky u záchranky.

„Tím bude vybudován náhradní příjezd k nemocnici, pak bude moci začít stavba kruhové křižovatky před hlavním vchodem do nemocnice. Na křižovatku, která musí vystačit s plochou stávající komunikace, pak bude napojena jak nemocnice, tak areál Tesly,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz