Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zakleknutí provinilého chodce už řeší inspekce i policistovi nadřízení

  17:00aktualizováno  17:00
Případem policisty, který použil donucovacích prostředků vůči muži, kterého chtěl legitimovat po přecházení na červenou, se zabývá odbor vnitřní kontroly pardubické policie. Její mluvčí se přitom původně za kolegu postavila. Zákrok posoudí také Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Zákrok policisty po přecházení na červenou | foto: svědek incidentu

Policie změnila původně jednoznačný názor na oprávněnost zásahu policisty v civilu, který zaklekl a držel v takzvané kravatě muže poté, co se dopustil přestupku (psali jsme o tom zde).

Z videa je patrné, že se policista snažil zadržet dva muže, kteří vstoupili na přechod na červenou, do příjezdu hlídky. Jeden to však odmítal s tím, že se mu policista dostatečně neprokázal služebním průkazem. Následně skončil na zemi poté, co policista použil donucovací chvaty a hmaty.

Původně vedení policie informovalo, že na jednání policisty, tak jak jej popsal nadřízeným, neshledalo žádné porušení pravomocí. Teď je vše jinak.

Jak má policista postupovat

Policista v civilu při páchání přestupku zakročit může. Prokázat se může několika způsoby. „Pokud je v civilním oděvu a zasahuje, tak se prokazuje služebním průkazem. V situaci, kdy zákrok nesnese odkladu, okolnosti úkonu to neumožňují a policista je pod tlakem a nemá šanci tahat odznak, stačí, že se slovně prokáže jako policista,“ uvedl bývalý policejní instruktor Pavel Černý. Policista by se podle něj měl ohlásit „policie“ spolu s ukazováním odznaku. Měl by použít výzvu „Jménem zákona...“ a po občanovi jménem zákona něco chtít, například vyzvat ho, aby prokázal totožnost. Když občan odmítne, může vyzvat k následování na policejní oddělení nebo setrvat do příjezdu hlídky. Když i to odmítne, výzvu policista opakuje a pak použije klauzuli „anebo bude použito donucovacích prostředků.“ „Výzvu policisty musí dle zákona každý uposlechnout,“ uvedl Pavel Černý.

Celý rozhovor s Pavlem Černým čtěte zde

„Informace, které měla policie bezprostředně po zákroku, jsou v rozporu s tím, co se objevilo v médiích. Z tohoto důvodu se prošetřením případu zabývá odbor vnitřní kontroly,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Nikdo přitom nezpochybňoval, že by oba kolegové cestou na oběd vstoupili na přechod na červenou. Muž, který se cítil být policistou napadený, uvedl, že auta už stála, a proto neviděl na svém jednání nic nebezpečného.

„Že jsem spáchal přestupek, je pravda a jsem připraven zaplatit pokutu. Jen se mi nelíbil postup policisty, který mi nejprve jen zamával služebním průkazem před obličejem a pokřikoval na mě, jestli mám mozek,“ řekl.

Otázkou tak není samotný přestupek obou mužů, ale to, jakým způsobem může policista stupňovat donucovací prostředky při přestupku a jak se přitom má chovat.

Lidé, kteří incident viděli, hovoří o slovním napadení ze strany policisty. „Způsob zásahu vyvolal rozhořčení mezi okolními lidmi. Ten člověk vůbec nevstoupil autu do cesty a policista byl najednou tak moc zodpovědný,“ uvedl svědek incidentu Branislav Štefanča.

MF DNES se podařilo sehnat i svědka, který byl s oběma provinilci na přechodu ve chvíli, kdy na něj vstoupili na červenou. Tato část událostí totiž na videu není, a tak byla doposud ve fázi tvrzení proti tvrzení.

„Vstoupili na přechod skutečně až ve chvíli, kdy auta stála. A údajný policista na ně začal arogantně a povýšeně řvát. Ani já jsem nevěřil, že je to skutečný policista, ten se takhle přece nemůže chovat,“ uvedl svědek Richard Horák.

Ve výpovědích obou stran jsou rozpory

Policista však zjevně popsal nadřízeným situaci jinak. „Vyhotovil úřední záznam o použití donucovacích prostředků, které jeho nadřízení vyhodnotili jako oprávněné. Teď bude popis situace na posouzení kontrolních orgánů, policista je stále ve službě,“ uvedla Maturová.

Podle ní se vedení policie incidentem, při němž skončil člověk s odřeným obličejem na dlažbě, nezabývalo, protože nezaznamenalo na postup policisty žádnou stížnost.

Muž, který se cítil být šikanován, si skutečně nestěžoval na policii, ale rovnou podal trestní oznámení na Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové včetně videa a kontaktů na svědky.

„Podání s přílohami bude předloženo státnímu zástupci, který po jeho vyhodnocení přijme v rámci svých kompetencí potřebná opatření k jeho prověření,“ uvedl mluvčí krajského zastupitelství Pavel Bužga.

V případě trestního oznámení na policistu je tento postup jasný, případu se ujme Generální inspekce bezpečnostních sborů, což už se také stalo.

„Případem se budeme zabývat, dnešním dnem byla věc inspekci postoupena z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové,“ uvedla ve středu mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz