Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zakleknutí provinilého chodce už řeší inspekce i policistovi nadřízení

  17:00aktualizováno  17:00
Případem policisty, který použil donucovacích prostředků vůči muži, kterého chtěl legitimovat po přecházení na červenou, se zabývá odbor vnitřní kontroly pardubické policie. Její mluvčí se přitom původně za kolegu postavila. Zákrok posoudí také Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Zákrok policisty po přecházení na červenou | foto: svědek incidentu

Policie změnila původně jednoznačný názor na oprávněnost zásahu policisty v civilu, který zaklekl a držel v takzvané kravatě muže poté, co se dopustil přestupku (psali jsme o tom zde).

Z videa je patrné, že se policista snažil zadržet dva muže, kteří vstoupili na přechod na červenou, do příjezdu hlídky. Jeden to však odmítal s tím, že se mu policista dostatečně neprokázal služebním průkazem. Následně skončil na zemi poté, co policista použil donucovací chvaty a hmaty.

Původně vedení policie informovalo, že na jednání policisty, tak jak jej popsal nadřízeným, neshledalo žádné porušení pravomocí. Teď je vše jinak.

Jak má policista postupovat

Policista v civilu při páchání přestupku zakročit může. Prokázat se může několika způsoby. „Pokud je v civilním oděvu a zasahuje, tak se prokazuje služebním průkazem. V situaci, kdy zákrok nesnese odkladu, okolnosti úkonu to neumožňují a policista je pod tlakem a nemá šanci tahat odznak, stačí, že se slovně prokáže jako policista,“ uvedl bývalý policejní instruktor Pavel Černý. Policista by se podle něj měl ohlásit „policie“ spolu s ukazováním odznaku. Měl by použít výzvu „Jménem zákona...“ a po občanovi jménem zákona něco chtít, například vyzvat ho, aby prokázal totožnost. Když občan odmítne, může vyzvat k následování na policejní oddělení nebo setrvat do příjezdu hlídky. Když i to odmítne, výzvu policista opakuje a pak použije klauzuli „anebo bude použito donucovacích prostředků.“ „Výzvu policisty musí dle zákona každý uposlechnout,“ uvedl Pavel Černý.

Celý rozhovor s Pavlem Černým čtěte zde

„Informace, které měla policie bezprostředně po zákroku, jsou v rozporu s tím, co se objevilo v médiích. Z tohoto důvodu se prošetřením případu zabývá odbor vnitřní kontroly,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Nikdo přitom nezpochybňoval, že by oba kolegové cestou na oběd vstoupili na přechod na červenou. Muž, který se cítil být policistou napadený, uvedl, že auta už stála, a proto neviděl na svém jednání nic nebezpečného.

„Že jsem spáchal přestupek, je pravda a jsem připraven zaplatit pokutu. Jen se mi nelíbil postup policisty, který mi nejprve jen zamával služebním průkazem před obličejem a pokřikoval na mě, jestli mám mozek,“ řekl.

Otázkou tak není samotný přestupek obou mužů, ale to, jakým způsobem může policista stupňovat donucovací prostředky při přestupku a jak se přitom má chovat.

Lidé, kteří incident viděli, hovoří o slovním napadení ze strany policisty. „Způsob zásahu vyvolal rozhořčení mezi okolními lidmi. Ten člověk vůbec nevstoupil autu do cesty a policista byl najednou tak moc zodpovědný,“ uvedl svědek incidentu Branislav Štefanča.

MF DNES se podařilo sehnat i svědka, který byl s oběma provinilci na přechodu ve chvíli, kdy na něj vstoupili na červenou. Tato část událostí totiž na videu není, a tak byla doposud ve fázi tvrzení proti tvrzení.

„Vstoupili na přechod skutečně až ve chvíli, kdy auta stála. A údajný policista na ně začal arogantně a povýšeně řvát. Ani já jsem nevěřil, že je to skutečný policista, ten se takhle přece nemůže chovat,“ uvedl svědek Richard Horák.

Ve výpovědích obou stran jsou rozpory

Policista však zjevně popsal nadřízeným situaci jinak. „Vyhotovil úřední záznam o použití donucovacích prostředků, které jeho nadřízení vyhodnotili jako oprávněné. Teď bude popis situace na posouzení kontrolních orgánů, policista je stále ve službě,“ uvedla Maturová.

Podle ní se vedení policie incidentem, při němž skončil člověk s odřeným obličejem na dlažbě, nezabývalo, protože nezaznamenalo na postup policisty žádnou stížnost.

Muž, který se cítil být šikanován, si skutečně nestěžoval na policii, ale rovnou podal trestní oznámení na Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové včetně videa a kontaktů na svědky.

„Podání s přílohami bude předloženo státnímu zástupci, který po jeho vyhodnocení přijme v rámci svých kompetencí potřebná opatření k jeho prověření,“ uvedl mluvčí krajského zastupitelství Pavel Bužga.

V případě trestního oznámení na policistu je tento postup jasný, případu se ujme Generální inspekce bezpečnostních sborů, což už se také stalo.

„Případem se budeme zabývat, dnešním dnem byla věc inspekci postoupena z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové,“ uvedla ve středu mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Najdete na iDNES.cz