Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cením si per, která jsou z Čech, říká indický sběratel a dirigent

  10:33aktualizováno  10:33
Muzeum v Pardubicích těžko mohlo najít lepšího spolupracovníka na zapůjčení stovek exponátů pro výstavu psacích pomůcek pod názvem Od hliněné destičky k tabletu. Sbírka psacích per indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho je totiž největší u nás a nejstarší exponáty pocházejí z osmnáctého století.

Indický sběratel Debashish Chadauri je zároveň známým dirigentem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dirigent, který žije již patnáct let v Praze, říká, že sbírání per s hudbou souvisí. „Texty už dávno píšeme třeba na psacím stroji, ale noty se ještě donedávna mohly psát jenom perem, než přišly první programy na počítači,“ říká Chaudhuri.

Je vaše sbírka skutečně největší v zemi?
Je to pravda, na výstavě mám asi čtyři sta exponátů, ale celá moje sbírka je několikrát větší. Přesný počet exponátů však neznám. Zaměřuji se na plnící a máčecí pera od osmnáctého století. Také mám perořízky nebo cestovní sady.

Jak jste se k takovému koníčku dostal?
Jako dítě jsem vždycky hrozně chtěl psát plnícím perem, psaní mě fascinovalo. A pak jsem objevil specifická pera na psaní not, o kterých jsem dlouho neměl tušení. Následně jsem začal pera sbírat. U nás ale každý žáček spíše čeká, až může zahodit plnící pero a vezme propisku, alespoň co já si pamatuju. V Indii byl důraz na rukopis a já jsem viděl, že s perem mám lepší rukopis. Ale psát mohl každý, s čím chtěl.

Jakých typů per si ve sbírce ceníte nejvíce?
Dříve se třeba nedal koupit jen tak linkovaný papír na notový zápis. Takže měli pero s pěti hroty a jedním tahem si mohli napsat notovou osnovu. Takové věci se těžko shánějí, jsou to vzácné kousky, ale pár takových ve sbírce mám.

Používal jste je?
Moc ne, dnes se dá už snadno sehnat notový papír a já se hlavně u takových vzácných per bojím je namáčet do inkoustu. Ale mám třeba jedny z nejstarších plnících per. To bylo patentované kolem roku 1880, navíc tehdy nebyl dnešní inkoust, vypadalo to spíše jako dnešní tuš a až s patentem plnícího pera se musel vyvinout nový typ inkoustu. 

Odkud obvykle pocházejí nové kousky do sbírky?
Z cest. Kdekoliv jsem na cestách, tak jakmile skončí zkouška, já začnu shánět pera. Navštěvuji obchody se starožitnostmi a podobné obchůdky a ptám se po perech. Mám třeba pera z New Yorku nebo dalších amerických měst.

Začal jste sbírat až v Čechách?
V Indii jsem na to neměl prostředky, tato sbírka pochází z posledních pár let. Ale míval jsem pera značek jako Parker nebo Schaffer, když jsem neustále žadonil po rodičích, aby mi alespoň takové pero koupili a pak jsem s ním třeba pět let psal. To ovšem nebyly žádné sběratelské kousky.

A co pera české výroby, patří také do takové sbírky?
Je neuvěřitelné, jak jsou kvalitní pera vyrobená v Čechách. Byla tady neobyčejně vysoká výroba i kvalita. Třeba firma Hardtmuth, od ní mám skutečné nádherné kousky. Tehdy, třeba v předválečné době, to však mnohdy lidé ani netušili, jací jsou u nás kvalitní výrobci. V Čechách se totiž takřka nepoužívala, výrobci všechno dělali na speciální zakázky pro export. Není třeba bez zajímavosti, že nejstarší česká firma Ibros byla v Pardubicích. Nikdo ji však neznal, celá výroba šla do Německa.

Jak moc jsou taková pera vzácná?
Vzácná jsou pro mě třeba pera se zlatým hrotem s obrovskou velikostí vyrobená v Americe. Mám velké namáčecí pero velikosti dvanáct, pokud použiji číslování výrobců, Mont Blanc přitom dělá velikost maximálně devět. Ale tahle velká pera byla skutečně jen pro ředitele, s nimi sekretářky nepsaly.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Další z rubriky

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz