In-line stezky: Deset tipů na nevšední bruslařské zážitky

  13:42aktualizováno  13:42
Bruslení „na blind“? Za zkoušku sice nic nedáte, my vám však přinášíme seznam nejlepších východočeských in-line stezek s výčtem pro a proti. Na co si dát pozor? A naopak co si nenechat ujít?

Východní Čechy nabízejí bruslařům desítky kilometrů hladkého asfaltu. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když si před dvaceti lety první nadšenci ze Západu přivezli vymodlené in-line brusle, chtě nechtě museli kličkovat na děravých stezkách mezi chodci, v horším případě vyrazili i do ulic mezi auta.

První vyloženě bruslařské trasy se začaly stavět asi před 10 lety. Přestože jich stále ještě není dost, Češi propadli in-line bruslení a na některých stezkách zvlášť o slunečných víkendech téměř není téměř k hnutí.

Také ve východních Čechách v posledních letech vznikly desítky kilometrů nažehleného asfaltu. Stále však existuje mnoho bruslařů, kteří dorazí "na blind", a pak neskrývají rozčarování, že zde chybí možnost občerstvení nebo naopak přebývají kopce.

Přinášíme proto  deset tipů na skvělé bruslařské zážitky včetně užitečných informací o délce jednotlivých stezek či zajímavostech, které sportovce či rodiny s dětmi během projížďky čekají.

1Podél Labe: Polabiny - Kunětická hora

Délka: 7 km
Náročnost: 1
Kde se občerstvit: restaurace Hradišťanka, Staré Hradiště, stánek s občerstvením na křižovatce u Brozan, Otesánkova mlsárna v Perníkovové chaloupce, Ráby.
Na co si dát pozor: trochu horší povrch stezky se nachází v blízkosti zdymadla.
Zajímavosti: příjemné prostředí kolem Labe, Po celé trase nádherný výhled na Kunětickou horu.

2Podél Labe: Hradec Králové - Kuks

Délka: 26 km
Náročnost: 2
Kde se občerstvit: bufet Hawai v Předměřicích, cukrárna u správčického rybníka, hospůdka U Saze v Černožicích, Josefov, občerstvení v Brodu, Kuks.
Na co si dát pozor: železniční přejezd a 300 metrů dlouhý úsek po polní cestě v Lochenicích, špatné značení stezky ve Smiřicích, zhruba 700 metrů dlouhý úsek v Josefově, který není opatřen asfaltem kvůli nesouhlasu památkářů.
Zajímavosti: krásné zákoutí Labe za Hradcem Králové, koupání ve správčickém rybníku, kaple Zjevení Páně ve Smiřicích, bývalé německé letiště u Jezbin, odkud prchal maršál Ferdinand Schörner, pevnost Josefov a konečně barokní komplex a hospitál Kuks.

3Na pivo do malého pivovaru: Chrudim - Medlešice

Délka: 1,8 km
Náročnost: 1
Kde se občerstvit: Pivovar a Pivovarská hospoda Medlešice, pivní pohotovost v chrudimské severní průmyslové zóně.
Na co si dát pozor: nevýhodou je začátek stezky nedaleko benzinové stanice Agip na severním okraji Chrudimi u silnice I/37.
Zajímavosti: výborný terén pro začínající bruslaře, příjemné okolí. Výhodou je veřejné osvětlení po celé trase.

4Divoká Orlice: Lípa nad Orlicí - Doudleby

Délka: 12 km
Náročnost: 1
Kde se občerstvit: motorest v Lípě nad Orlicí, motorest v Česticích, Častolovice, Kostelec nad Orlicí.
Na co si dát pozor: stezka pro bruslaře je úplně nová, ale poměrně úzká a částečně kopíruje hlavní silniční tah na Vamberk. V Česticích vedou bruslaře značky po vedlejších ulicích.
Zajímavosti: zámky v Kostelci nad Orlicí, Častolovicích a Doudlebách, minizoo v častolovickém zámeckém parku.

5Údolím Tiché Orlice: Choceň - Brandýs nad Orlicí

Délka: 3,6 km
Náročnost: 2
Kde se občerstvit: v Chocni Hotel Peliny, Restaurace Panský dvůr, Pizzerie Taverno, Hotel Jiřička nebo cukrárna Na Výsluní v Brandýse nad Orlicí.
Na co si dát pozor: poměrně hustý provoz bruslařů, cyklistů, ale i pěších turistů se psy.
Zajímavosti: skály v rezervaci Peliny kolem Chocně, Labyrint a pomník Jana Amose Komenského. Nabízí jednu z nejkrásnějších scenérií v kraji.

6Horská Orlice up: Bartošovice - Šerlich

Délka: 29 km
Náročnost: 5
Kde se občerstvit: penzion s restaurací Hruška v Bartošovicích, restaurace v Neratově, penzion a chata Orlice v Nové Vsi, chata Bedřichovka Orlické Záhoří, Masarykova chata na Šerlichu.
Na co si dát pozor: obzvlášť na fyzickou kondici, kvůli sjezdům a stoupáním není trasa vhodná pro úplné začátečníky. Jedná se o horskou stezku, na které se jezdí unikátní "rekreační závod" Orlice up, přinejmenším vhodné jsou proto upravené běžecké hole. Na silnici třetí třídy je minimální provoz.
Zajímavosti: zpěněná řeka Orlice a krásná Zemská brána, zaniklá německá osada Vrchní Orlice se "zapomenutým" a v nedávné minulosti zchátralým kostelem, proslulý neratovský chrám s jedinečnou atmosférou a prosklenou střechou, nádherná krajina v okolí Orlického Záhoří a nakonec populární Masarykova chata na Šerlichu s výtečným kuchařem a širokým rozhledem na Orlické hory, masiv Králického Sněžníku i polské Stolové hory.

7Okruh pro in-line bruslení: Svitavy - bruslařský stadion

Délka: 1,2 km
Náročnost: 3
Kde se občerstvit: zázemí na sousedním stadionu, stánky s občerstvením.
Na co si dát pozor: i přesto, že jde o asfaltovou tři metry širokou dráhu, která je v zatáčkách ještě o metr rozšířena, musí bruslaři počítat s poměrně velkou návštěvností. Výhodou je na druhé straně skutečnost, že se jezdí ve směru hodinových ručiček a riziko střetu s dalšími bruslaři se tak snižuje na minimum.
Zajímavosti: sousedství sportovního areálu a možnost dalšího vyžití, parková úprava okolí a klid.

8Hradec Králové - Opatovice nad Labem

Délka: 5 km
Náročnost: 1
Kde se občerstvit: hostinec U Jelena, restaurace v Březhradu, stánky u opatovického písníku.
Na co si dát pozor: kolísavá kvalita asfaltu od Červeného Dvora, silnice je určená pro běžný automobilový provoz, avšak frekvence je minimální.
Zajímavosti: takzvaný Červený Dvůr na Pražském Předměstí. Podle pověstí v něm před 400 lety bydlel hradecký kat Jan Nedorost, dům je nyní zpustlý a prý v něm straší. Ke koupání láká rybník Borovinka a především populární opatovický písník.

9Horská scenérie: Králíky - Červená Voda

Délka: 3,9 km
Náročnost: 2
Kde se občerstvit: restaurace u Čápa Králíky, Penzion Na Čertovce, Dolní Orlice, Restaurace u Valenty, Šanov
Na co si dát pozor: na přejíždění silnice v Dolní Orlici, na přejezdy zemědělské techniky přes několik můstků, které stezku přetínají.
Zajímavosti: nedávno otevřená stezka nabízí jedinečný výhled na okolní krajinu - na masiv Králického Sněžníku, Horu Matky Boží s klášterem nebo rozhlednu v Červené vodě a další na Suchém vrchu.

10Novohradecké lesy: Písečnice a Hradečnice

Délka: 6 km
Náročnost: 2
Kde se občerstvit: restaurace Na Hrázce v Malšovicích, Cyklobar na Hradečnici, restaurace Zděná bouda u lesního hřbitova, kiosek U Vlka schovaný v lese.
Na co si dát pozor: na silnici můžete potkat lesní stroje, pro začátečníky je nebezpečný zhruba dvousetmetrový sjezd z Písečnice k hájovně U Dvou závor. Stezka je velmi frekventovaná a vyhledávaná.
Zajímavosti: 250 let stará Mazurova chalupa s dalším letním občerstvením, lesní altány s grilem, rybník Výskyt s pohádkovou stezkou a památníkem připomínajícím loňskou vichřici.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Svitavy nechtějí tuny soli uprostřed sídliště v Lánech

Sůl na sídlišti Lány ve Svitavách.

Před pár dny bývalá uhelná hala uprostřed svitavského sídliště v Lánech praskla a ven se vyvalila sůl. Firma Sovis tam...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

Poklad zkoumali pracovníci vysokomýtského Regionálního muzea.

Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely...

Najdete na iDNES.cz