Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I kuchař dělá politiku, říká Václav Šmerda, který vařil prezidentům

  16:10aktualizováno  16:10
"Václav Havel si potrpěl na dršťkovou, guláš či vuřty s cibulí. Na stole nesměly chybět ani moravské koláče a české buchty. Václav Klaus zase miloval steaky," říká uznávaný kuchař ze Svitav Václav Šmerda, který vařil prezidentům.

Debata o jídle. S prezidentem Václavem Klausem se Václav Šmerda setkal i na gastronomické slavnosti v Litomyšli. Foto: František Renza

Jak to bude vypadat v hradní kuchyni po nástupu Miloše Zemana? Není žádným tajemstvím, že nová hlava státu dává přednost klasickým českým pokrmům a zvlášť si libuje ve specialitách z domácí zabijačky.

Gurmáni by se tak mohli obávat, že se bude podávat přece jen dost lidová tlačenka či jitrnice.

"Já osobně si myslím, že se toho zase až tak moc nezmění," soudí Václav Šmerda, svitavský mistr kuchař, který vařil i pro dva Zemanovy předchůdce, Václava Havla a Václava Klause.

"Aby nedošlo k nějaké mýlce, v hradní kuchyni jsem zaměstnán nebyl. Pro oba prezidenty jsem ale vařil při zvláštních příležitostech," upřesňuje držitel nejvyššího kuchařského ocenění v zemi - Kříže svatého Vavřince.

I přesto se domnívá, že poměry v hradní kuchyni zná natolik, aby mohl říci, že na tlačenku a prasečí rypáček, oblíbená jídla nového českého prezidenta, příliš často nedojde.

S Václavem Havlem si povídali o kuchyňských fíglech

Z obou předchůdců si chválí zejména spolupráci s Václavem Havlem, pro kterého mimo jiné Šmerda vařil při jeho lázeňských pobytech v Karlově Studánce, a pro oba prezidenty připravoval recepce při nejrůznějších příležitostech.

"Pan prezident Havel měl k vaření velmi vřelý vztah. A pěkně se s ním o nejrůznějších receptech a fíglech v kuchyni povídalo," zdůvodňuje svá slova a dodává, že velkou zálibou prvního českého prezidenta byla tradiční jídla v obměnách s nejrůznějším kořením.

Václav Havel přitom trval na tom, aby se i při slavnostních příležitostech podávala třeba dršťková polévka, guláš nebo vuřty s cibulí. "Na stole nesměly chybět ani moravské koláče a české buchty," upřesňuje Šmerda.

Podobnou skladbu měla i jídla za Václava Klause. "Ta také vycházela z klasické české kuchyně, ovšem v moderní, odlehčené podobě. Klaus má vybrané chutě, měl velmi rád steaky. Oba prezidenti přitom dbali na to, aby se vařilo výhradně z čerstvých a kvalitních surovin," doplňuje kuchař, který stejný trend očekává i od personálu, jenž bude vařit pro Zemana.

Miloš Zeman prý vsadí na české pivo, víno i destiláty

"Řekl bych, že přibude více krajových specialit, například ze zvěřiny, ryb a tradičních druhů mas. A že se bude klást důraz na domácí nápoje. Na české pivo, moravská vína a tradiční likéry a destiláty," řekl uznávaný gastronom, který je šéfem pardubické krajské pobočky Asociace kuchařů a cukrářů.

Velký důraz na sestavování jídelníčku se klade také při zahraničních návštěvách.

Svitavský kuchař Václav Šmerda

Narodil se 11. května 1952. Účastnil se mnoha zahraničních i domácích kuchařských soutěží. Od roku 1993 do 1998 byl členem Národního týmu kuchařů České republiky. Profesní kvalifikace: kuchař specialista, titul Mistr kuchař, člen Asociace kuchařů a cukrářů (AKC) ČR, 1997 - zlatá medaile Magdaleny Dobromily Rettigové, 2002 - zlatý diplom s medailí Český cukrář, ocenění pamětní medailí k založení AKC ČR, je nositelem nejvyššího kuchařského ocenění Kříž svatého Vavřince.

 "Ač se to možná na první pohled nezdá, z hlediska hostitele je jídlo velmi důležité i při těchto příležitostech," soudí kuchař, který má vlastní zkušenosti z přípravy jídel například pro španělského krále nebo dánského prince.

Při skladbě menu se podle Šmerdy musí dbát i na to, pro koho se vaří. Včetně ohledu na místní zvyklosti a náboženství. Muslimové, jak známo, nesmějí jíst celý život vepřové, drůbeží a hovězí maso nesmí být mleté. Vepřové maso nesmí ani Židé, kteří mohou konzumovat jenom hovězí a skopové. A pouze ryby, které mají šupiny a ploutve.

"Když to trochu přeženu, i dobrý kuchař může pomoci dělat dobrou politiku," soudí svitavský mistr kuchař, jehož k vaření přivedli rodiče. Otec byl kuchař a cukrář, matka servírka.

"Gastronomické vzdělání mají i dvě moje sestry, takže jablko nepadlo daleko od stromu. A rodinná tradice se u nás udržuje dál. Jak dcera, tak syn mají hotelovku," dodává Šmerda.

"Ptáte se mě, jestli jsem měl někdy chuť s kuchařinou skončit. To víte, že si člověk občas zanadává. Ale že bych s ní chtěl vyloženě praštit, tak to se opravdu říct nedá. Nakonec si vždycky řeknu: vždyť já vlastně ani nic jiného neumím, tak kam bych se hrnul," přiznává svitavský kuchař Václav Šmerda.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Po pádu muže ze skály svědkyně využila mobilní aplikaci Záchranka

Zásah zdravotnické služby pod horou Studený na Orlickoústecku. Přivolala ji...

Pod svahem hory Studený na Orlickoústecku se turistka přesvědčila, jak se hodí mít ve svém mobilu aplikace Záchranka....

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Najdete na iDNES.cz