Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I kuchař dělá politiku, říká Václav Šmerda, který vařil prezidentům

  16:10aktualizováno  16:10
"Václav Havel si potrpěl na dršťkovou, guláš či vuřty s cibulí. Na stole nesměly chybět ani moravské koláče a české buchty. Václav Klaus zase miloval steaky," říká uznávaný kuchař ze Svitav Václav Šmerda, který vařil prezidentům.

Debata o jídle. S prezidentem Václavem Klausem se Václav Šmerda setkal i na gastronomické slavnosti v Litomyšli. Foto: František Renza

Jak to bude vypadat v hradní kuchyni po nástupu Miloše Zemana? Není žádným tajemstvím, že nová hlava státu dává přednost klasickým českým pokrmům a zvlášť si libuje ve specialitách z domácí zabijačky.

Gurmáni by se tak mohli obávat, že se bude podávat přece jen dost lidová tlačenka či jitrnice.

"Já osobně si myslím, že se toho zase až tak moc nezmění," soudí Václav Šmerda, svitavský mistr kuchař, který vařil i pro dva Zemanovy předchůdce, Václava Havla a Václava Klause.

"Aby nedošlo k nějaké mýlce, v hradní kuchyni jsem zaměstnán nebyl. Pro oba prezidenty jsem ale vařil při zvláštních příležitostech," upřesňuje držitel nejvyššího kuchařského ocenění v zemi - Kříže svatého Vavřince.

I přesto se domnívá, že poměry v hradní kuchyni zná natolik, aby mohl říci, že na tlačenku a prasečí rypáček, oblíbená jídla nového českého prezidenta, příliš často nedojde.

S Václavem Havlem si povídali o kuchyňských fíglech

Z obou předchůdců si chválí zejména spolupráci s Václavem Havlem, pro kterého mimo jiné Šmerda vařil při jeho lázeňských pobytech v Karlově Studánce, a pro oba prezidenty připravoval recepce při nejrůznějších příležitostech.

"Pan prezident Havel měl k vaření velmi vřelý vztah. A pěkně se s ním o nejrůznějších receptech a fíglech v kuchyni povídalo," zdůvodňuje svá slova a dodává, že velkou zálibou prvního českého prezidenta byla tradiční jídla v obměnách s nejrůznějším kořením.

Václav Havel přitom trval na tom, aby se i při slavnostních příležitostech podávala třeba dršťková polévka, guláš nebo vuřty s cibulí. "Na stole nesměly chybět ani moravské koláče a české buchty," upřesňuje Šmerda.

Podobnou skladbu měla i jídla za Václava Klause. "Ta také vycházela z klasické české kuchyně, ovšem v moderní, odlehčené podobě. Klaus má vybrané chutě, měl velmi rád steaky. Oba prezidenti přitom dbali na to, aby se vařilo výhradně z čerstvých a kvalitních surovin," doplňuje kuchař, který stejný trend očekává i od personálu, jenž bude vařit pro Zemana.

Miloš Zeman prý vsadí na české pivo, víno i destiláty

"Řekl bych, že přibude více krajových specialit, například ze zvěřiny, ryb a tradičních druhů mas. A že se bude klást důraz na domácí nápoje. Na české pivo, moravská vína a tradiční likéry a destiláty," řekl uznávaný gastronom, který je šéfem pardubické krajské pobočky Asociace kuchařů a cukrářů.

Velký důraz na sestavování jídelníčku se klade také při zahraničních návštěvách.

Svitavský kuchař Václav Šmerda

Narodil se 11. května 1952. Účastnil se mnoha zahraničních i domácích kuchařských soutěží. Od roku 1993 do 1998 byl členem Národního týmu kuchařů České republiky. Profesní kvalifikace: kuchař specialista, titul Mistr kuchař, člen Asociace kuchařů a cukrářů (AKC) ČR, 1997 - zlatá medaile Magdaleny Dobromily Rettigové, 2002 - zlatý diplom s medailí Český cukrář, ocenění pamětní medailí k založení AKC ČR, je nositelem nejvyššího kuchařského ocenění Kříž svatého Vavřince.

 "Ač se to možná na první pohled nezdá, z hlediska hostitele je jídlo velmi důležité i při těchto příležitostech," soudí kuchař, který má vlastní zkušenosti z přípravy jídel například pro španělského krále nebo dánského prince.

Při skladbě menu se podle Šmerdy musí dbát i na to, pro koho se vaří. Včetně ohledu na místní zvyklosti a náboženství. Muslimové, jak známo, nesmějí jíst celý život vepřové, drůbeží a hovězí maso nesmí být mleté. Vepřové maso nesmí ani Židé, kteří mohou konzumovat jenom hovězí a skopové. A pouze ryby, které mají šupiny a ploutve.

"Když to trochu přeženu, i dobrý kuchař může pomoci dělat dobrou politiku," soudí svitavský mistr kuchař, jehož k vaření přivedli rodiče. Otec byl kuchař a cukrář, matka servírka.

"Gastronomické vzdělání mají i dvě moje sestry, takže jablko nepadlo daleko od stromu. A rodinná tradice se u nás udržuje dál. Jak dcera, tak syn mají hotelovku," dodává Šmerda.

"Ptáte se mě, jestli jsem měl někdy chuť s kuchařinou skončit. To víte, že si člověk občas zanadává. Ale že bych s ní chtěl vyloženě praštit, tak to se opravdu říct nedá. Nakonec si vždycky řeknu: vždyť já vlastně ani nic jiného neumím, tak kam bych se hrnul," přiznává svitavský kuchař Václav Šmerda.Nejčtenější

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...Bránil Jordana i Bryanta. A pak si Welsch zničil kariéru žádostí o výměnu

MEZI HVĚZDAMI. Jiří Welsch (uprostřed) v dresu Bostonu v souboji s Reggiem...

Dostat se do NBA, to je pro českého basketbalistu známka výjimečnosti. Jiří Welsch v ní strávil hned čtyři sezony. A...

Ostudná místa Pardubic: v Tesle lze točit horor, podchod zmizí i s nádražím

Továrna  bývalé Tesly v Pardubicích (květen 2011)

Cestu kolem některých míst v Pardubicích lidé raději zrychlí krok. Patří mezi ně například podchod u autobusového...

Opilý muž se bál přítelkyně. Schovával se mezi auty, než půjde do práce

Alkohol, ilustrace

Zvláštní až podezřelé jednání muže nahlásil městské polici telefonující, který z okna svého domu pozoroval, jak se...

Další z rubriky

Petice zapůsobila. O nových obchodech Choceň rozhodne až po volbách

Místo, na kterém by mělo vyrůst nové obchodní centrum v Chocni.

V Chocni znovu ožívá spor o výstavbu obchodního centra Billa na Tocháčkově kopci. V březnu developerská firma Agile...

Pardubická Retia v nesnázích. Bojí se o radary chystané spolu s Izraelci

Izraelský protiraketový systém Iron Dome (Železná klenba)

Pardubická společnost Retia má potíže. Už před několika lety vsadila při vývoji mobilních radarů na spolupráci s...

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

Najdete na iDNES.cz