Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovní sdružení chce nechat hřiště zastavět domy, jinak prý zpustne

  11:14aktualizováno  11:14
Pardubičtí zastupitelé mají rozhodnout, zda povolí přeměnit sportovní areál na Slovanech na stavební parcely. Místní již sbírají podpisy za zachování hřiště.

Fotbalové hřiště by za pár let mohlo skončit tak, jako ještě nedávno zarostlé brněnské Lužánky. | foto: Petra MášováMF DNES

Sdružení FK Slovan Pardubice chce zrušit komplex sportovišť mezi ulicemi Dašická a Na Drážce. Údržba málo využívaného hřiště je podle jeho členů příliš nákladná, a tak by na více než třiapůlhektarovém pozemku viděli raději domky, parkoviště a zároveň parkovou úpravu. A pokud se tak nestane, hrozí, že nechají stadion zchátrat.

Areál nabízí sportovcům dvě fotbalová hřiště, několik tenisových kurtů a další travnaté plochy. Předseda sdružení FK Slovan Zdeněk Nevečeřal říká, že udržování hřiště je již nad jejich možnosti. „Každý rok do toho dáváme ze svého půl milionu korun. A poté, co tady skončil fotbalový klub, tak už je hřiště málo využívané,“ uvedl Nevečeřal.

Předložil proto pardubickým zastupitelům návrh, aby změnili územní plán a umožnili přeměnit komplex hřišť na obytnou čtvrť. Zastupitelé mají proto na pondělním zasedání toto téma probrat, byť se o vlastních změnách územního plánu ještě hlasovat nebude.

Jenomže oslovení zastupitelé nápadu nakloněni nejsou.

„Jsem přímý soused hřiště, mám s tím proto problém, změna sportoviště na bydlení se mi příčí. Můj děda to hřiště stavěl a sám ani nevím, jak bych zdůvodnil sousedům, že jsem byl pro,“ uvedl zastupitel a poslanec Martin Kolovratník.

Petr Klimpl z ODS si údajně udělal vlastní průzkum mezi ostatními zastupiteli. „Nenašel jsem nikoho, kdo by byl pro, ve dvacetitisícovém městském obvodě je to jediný stadion,“ řekl.

Kolovratník navíc poukazuje na to, že přeměnou na bytové parcely by se z areálu stal velmi lukrativní podnik. Slovan totiž dostal pozemky od státu zdarma před dvanácti lety, teď by se z nich staly pozemky v hodnotě desítek milionů korun, přičemž desetiletá lhůta, po kterou musel Slovan udržovat areál pro sport, již pominula.

Nevečeřal však říká, že nehodlá likvidovat hřiště, do kterého údajně během let investovalo jeho sdružení kolem dvaceti milionů korun, například do tenisových kurtů. Uvedl, že za získané peníze by vybudoval jiné.

„Klidně to s městem směníme za menší pozemek a za odstupné vystavíme nové hřiště. Ale nyní, když nás to stojí tolik peněz z našich kapes, už je to prostě neúnosné,“ řekl předseda sdružení. Jako druhou variantu uvedl, že by si město mohlo celý sportovní komplex převzít a samo jej provozovat. „Pokud se ale něco nezmění, tak necháme hřiště zarůst a do dvou let je to plné náletových dřevin,“ dodal Nevečeřal.

Místní lidé se podepisují pod výzvu za zachování hřiště. „Bude obsahovat minimálně dvě stě podpisů a předáme ji přímo primátorovi. Likvidovat hřiště uprostřed města je nesmysl,“ uvedl učitel ZŠ Studánka Pavel Pospíšil.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Najdete na iDNES.cz