Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovní sdružení chce nechat hřiště zastavět domy, jinak prý zpustne

  11:14aktualizováno  11:14
Pardubičtí zastupitelé mají rozhodnout, zda povolí přeměnit sportovní areál na Slovanech na stavební parcely. Místní již sbírají podpisy za zachování hřiště.

Fotbalové hřiště by za pár let mohlo skončit tak, jako ještě nedávno zarostlé brněnské Lužánky. | foto: Petra MášováMF DNES

Sdružení FK Slovan Pardubice chce zrušit komplex sportovišť mezi ulicemi Dašická a Na Drážce. Údržba málo využívaného hřiště je podle jeho členů příliš nákladná, a tak by na více než třiapůlhektarovém pozemku viděli raději domky, parkoviště a zároveň parkovou úpravu. A pokud se tak nestane, hrozí, že nechají stadion zchátrat.

Areál nabízí sportovcům dvě fotbalová hřiště, několik tenisových kurtů a další travnaté plochy. Předseda sdružení FK Slovan Zdeněk Nevečeřal říká, že udržování hřiště je již nad jejich možnosti. „Každý rok do toho dáváme ze svého půl milionu korun. A poté, co tady skončil fotbalový klub, tak už je hřiště málo využívané,“ uvedl Nevečeřal.

Předložil proto pardubickým zastupitelům návrh, aby změnili územní plán a umožnili přeměnit komplex hřišť na obytnou čtvrť. Zastupitelé mají proto na pondělním zasedání toto téma probrat, byť se o vlastních změnách územního plánu ještě hlasovat nebude.

Jenomže oslovení zastupitelé nápadu nakloněni nejsou.

„Jsem přímý soused hřiště, mám s tím proto problém, změna sportoviště na bydlení se mi příčí. Můj děda to hřiště stavěl a sám ani nevím, jak bych zdůvodnil sousedům, že jsem byl pro,“ uvedl zastupitel a poslanec Martin Kolovratník.

Petr Klimpl z ODS si údajně udělal vlastní průzkum mezi ostatními zastupiteli. „Nenašel jsem nikoho, kdo by byl pro, ve dvacetitisícovém městském obvodě je to jediný stadion,“ řekl.

Kolovratník navíc poukazuje na to, že přeměnou na bytové parcely by se z areálu stal velmi lukrativní podnik. Slovan totiž dostal pozemky od státu zdarma před dvanácti lety, teď by se z nich staly pozemky v hodnotě desítek milionů korun, přičemž desetiletá lhůta, po kterou musel Slovan udržovat areál pro sport, již pominula.

Nevečeřal však říká, že nehodlá likvidovat hřiště, do kterého údajně během let investovalo jeho sdružení kolem dvaceti milionů korun, například do tenisových kurtů. Uvedl, že za získané peníze by vybudoval jiné.

„Klidně to s městem směníme za menší pozemek a za odstupné vystavíme nové hřiště. Ale nyní, když nás to stojí tolik peněz z našich kapes, už je to prostě neúnosné,“ řekl předseda sdružení. Jako druhou variantu uvedl, že by si město mohlo celý sportovní komplex převzít a samo jej provozovat. „Pokud se ale něco nezmění, tak necháme hřiště zarůst a do dvou let je to plné náletových dřevin,“ dodal Nevečeřal.

Místní lidé se podepisují pod výzvu za zachování hřiště. „Bude obsahovat minimálně dvě stě podpisů a předáme ji přímo primátorovi. Likvidovat hřiště uprostřed města je nesmysl,“ uvedl učitel ZŠ Studánka Pavel Pospíšil.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Najdete na iDNES.cz