Hřebčín v Kladrubech nad Labem

Hřebčín v Kladrubech nad Labem | foto: Michal Klíma, MAFRA

Obnova národního hřebčína začíná, ale zatím bez ředitele

  • 0
Hřebčín v Kladrubech nad Labem čeká od června na nového ředitele. Termín přihlášek do konkurzu končí 25. září. Ovšem rekonstrukce na šéfa čekat nemůže, v každém případě začne už na začátku října.

Tři roky praxe v managementu chovu koní. Všeobecné znalosti chovu koní. Tyto požadavky na nového manažera v kladrubském hřebčíně by určitě zvládl třeba žokej a trenér Josef Váňa. Ale mezi dalšími je třeba i "orientace v problematice příslušné legislativy". Že by měl být novým šéfem hřebčína právník?

Anebo ekonom, který umí nakládat s majetkem státu. Odchod posledního ředitele totiž zavinily chyby v účetnictví, špatné hospodaření a administrativní nesrovnalosti.

Opraví budovy za 300 milionů korun

Navíc se hřebčín připravuje na obnovu chátrajících objektů. "Začne se předáním staveniště k 1. říjnu a počítáme s obnovou 17 objektů a tří menších venkovních ploch. Například kompletní oprava zámku bude trvat 263 dnů, ale opravíme i kostel, hřbitovní kapli a chlapecké ubytovny, kde vznikne výstavní plocha pro výstavu kočárů. K nejrozsáhlejším úpravám bude patřit i rekonstrukce objektu porodny," řekla ekonomická náměstkyně Simona Voňková, která je pověřena vedením do doby jmenování nového ředitele.

Hřebčín v Kladrubech

Hřebčín a stádo běloušů jsou od roku 2002 národní kulturní památkou. V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Česko také usiluje o to, aby byl zapsán na seznam UNESCO. V hřebčíně je nyní dohromady zhruba 560 koní.

Hřebčín bude na opravy disponovat dotací 254 milionů korun z Evropské unie, s přispěním státu se celková částka vyšplhá na 300 milionů korun. Rozsáhlá rekonstrukce skončí na konci roku 2014.

Musí vylepšit genovou banku

Dočasná ředitelka se k výběrovému řízení vyjadřovat nechce, o kandidatuře prý ještě neuvažovala, i když podmínky pro výběrové řízení splňuje. Má prý dost starostí s přípravou rekonstrukce hřebčína.

Podle ní je důležité, že za její "vlády" neodešel nikdo ze zdejších odborníků. Petr Vozáb, který patřil k vlajkovým jezdcům hřebčína, opustil hřebčín po dohodě už dva dny před červnovým odvoláním ředitele Jana Höcka.

Odchod Petra Vozába souvisel také s kritikou, že je chov starokladrubských koní v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem ohrožen. On byl podle vedení organizace za ohrožení chovu starokladrubských koní odpovědný.

Státní podnik totiž nemá dostatek plemenných hřebců. Jejich počet klesl pod minimální hranici.

"Nemáme dostatek genového zdroje. Podle řádu plemenné knihy máme mít v každé linii vraníků i běloušů zastoupeno po pěti hřebcích, v současné chvíli máme například u některých linií jen tři plemenné hřebce, což představuje podstatné ohrožení chovu," uvedla Simona Voňková (o problémech chovu čtěte více zde).