Letecký snímek areálu chemičky Synthesia v Semtíně

Letecký snímek areálu chemičky Synthesia v Semtíně | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hráz u Pardubic jedy udrží. Nádrž ale lidem škodí stejně

  • 0
Nádrž se stovkami tisíc tun jedovatých látek v Synthesii vydrží, tvrdí hasiči, kteří ji prověřili po úniku toxických kalů z maďarské hliníkárny. Vyčištění jezera stát odkládá 20 let, i když je pro lidi nebezpečné.

Majestátní nádrž Lhotka v pardubické chemičce Synthesia obsahuje skoro 400 tisíc tun jedovatých sedimentů z chemických výrob. Hasiči se po úniku toxických kalů z maďarské hliníkárny ujistili, že se její hráz neprotrhne.

Avšak to je asi tak vše, co stát pro ochranu lidí z Pardubic před jedy udělal. Vyčištění nádrže odkládá, i když odborníci tvrdí, že ohrožuje zdraví lidí.

"I když se odkalovací nádrže neprotrhnou, považuji je za dost nebezpečné už z toho důvodu, že mají velkou plochu a unikají z nich škodlivé látky do ovzduší. Přitom nejsou daleko od lidských obydlí. Mně nejvíc vadí retenční nádrž Lhotka u Synthesie, v níž se míchají odpady z různých druhů výroby, a lidé to pak dýchají," řekl bývalý inspektor životního prostředí Miroslav Rubeš.

Synthesia je pořád velkou hrozbou

Chemičku Synthesia v Pardubicích stále dohání minulost. Její skládky nebezpečného odpadu v minulosti silně znečistily půdu a podzemní vody. Na skládkách leží podle odhadů až milion tun toxických látek. Znečištěné podzemní vody a rakovinotvorné látky se částečně dostávají přímo do Labe.

Loňská společná zpráva hygieniků, inspektorů životního prostředí a krajských úředníků hovoří jasně.

"Nejvýznamnější ekologické zátěže v Pardubickém kraji jsou v Synthesii Semtín. Jsou to tamní skládky nebezpečných odpadů, laguna destilačních zbytků, laguna betasmoly, znečištěné podzemní vody pod areálem Synthesia."

Nic na tom nemění to, že kontroly bezpečnosti odkalovacích nádrží prováděné v minulých dnech hasiči na pěti místech Pardubického kraje dopadly dobře.

Hráze jsou v pořádku, řekli hasiči. To ale nestačí

"Hráze jsme kontrolovali vizuálně, současně také dodržování technologických podmínek majiteli a zajištění požární ochrany. Nebezpečí vyplavení Pardubic ani dalších míst nehrozí," řekl náměstek ředitele HZS Pardubického kraje Josef Jelínek. Hasiči prověřovali vedle dvou ekologických zátěží v pardubické Synthesii také odkaliště opatovické elektrárny v Dříteči, ČEZu ve Chvaleticích a nádrž u Masokombinátu v Poličce.

Vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča hodnotí pozitivně postupné odstraňování laguny betasmoly a železitých kalů.

"Ale to je málo. V areálu Synthesie mně vadí především staré ekologické zátěže, které se měly řešit v rámci velkého tendru, který se stále prověřuje a odkládá, což je z hlediska ochrany životního prostředí špatné. Supertendr má řešit celý zbytek areálu včetně skládek nebezpečných odpadů," řekl Míča.

Jenomže supertendr na sanaci škod bývalých státních podniků je tak podezřelý, že antimonopolní úřad mnohamiliardovou zakázku před třemi týdny pozastavil.

Může se podle vás u Pardubic stát ekologická katastrofa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 10. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 240
Ne
Ne 79
,