Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kastelán hradu Svojanov chce přilákat šedesát tisíc návštěvníků za rok

  8:38aktualizováno  12:38
Hrad Svojanov, který od 13. století střežil hranici mezi Moravou a Čechami, zažil rekordní rok. Na památku patřící Poličce dorazilo přes 51 tisíc návštěvníků, tedy dvakrát více než v roce 2006. Peníze ze vstupného využil spokojený kastelán Miloš Dempír na další vylepšování hradu.

Kastelán Miloš Dempír žije na hradě Svojanov už sedm let. Letos se mohl radovat z jeho rekordní návštěvnosti. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dempír je jedním z těch, jimž mírný průběh zimy nevadil. Naopak, náhlé ochlazení a sněžení nevidí právě rád. Má to prozaický důvod. Bydlí totiž na hradě, ke kterému vede pouze strmá cesta, ta se v zimě špatně udržuje.

„Doufám, že letos bude opět mírná zima. Chceme zahájit prohlídky už 28. února. Pokud by bylo hodně sněhu, máme problém. Přece jen na hrad vede jen strmá cesta, která zvládá převýšení sto metrů. Když napadne, musíme silnici složitě čistit až na asfalt, jinak se na hrad nikdo nedostane,“ říká Dempír, který jinak může být s rokem 2014 velmi spokojený. Jeho hrad zažil rekordní návštěvnost.

Co podle vás stojí za zvýšeným zájmem lidí o hrad Svojanov?
Důvodů bylo určitě více. Jako ten hlavní vidím to, že nám velmi přálo počasí. Bylo brzké a hlavně příjemné jaro, a tak k nám lidé jezdili už od března. Naopak léto bylo spíše chladnější a více nahrávalo výletům než třeba koupání. Svou roli sehrála určitě i dokončená rekonstrukce hradu. Lidé byli zvědaví, jak to dopadlo, jak se hrad změnil. V neposlední řadě chci zmínit poměrně masivní reklamní kampaň, kterou nám platila Evropská unie.

Kolik stála oprava hradu a jak dlouho trvala?
Oprava hradu nás vyšla zhruba na 45 milionů a valnou část zaplatila Evropská unie. Rekonstrukce započala v roce 2006. S tím se pojí zajímavost, která říká, že letos jsme na hradě přivítali přesně 51 500 lidí, což je dvojnásobná návštěva právě v porovnání s rokem 2006.

Jak je pro vás důležitý příjem ze vstupného?
Co se týče běžného provozu hradu, tak si na něj vyděláme ze 75 procent právě ze vstupného. Na opravy samozřejmě čerpáme dotace od státu nebo Unie, plus přispívá město Polička jako majitel hradu. Díky vyšší návštěvnosti jsme letos koupili třeba schodolez, který umožní postiženým lidem navštívit hrad.

Kolik stojí vstupné na Svojanov?
Máme několik prohlídkových okruhů, u kterých se ceny samozřejmě liší. Máme vše od procházky po venkovním areálu až po dva vnitřní okruhy. Lidé si mohou vybrat. Cena vstupného je pro rodinu za venkovní prohlídku 130 korun, celý areál plus dva vnitřní okruhy jsou za 490 korun. Jeden okruh je pak za 290 korun.

Odkud vám přijíždí nejvíce hostů? Sledujete to nějak?
Evidenci si vedeme. Dlouhodobě k nám nejvíce lidí jezdí z Brna a ze zbytku jižní Moravy. Na druhém místě je pak Svitavsko, až pak lidé z okolí Hradce Králové a Pardubic. Máme velkou výhodu i v tom, že v okolí hradu je spousta chatařů, kteří dělají na památku výlety.

Hodně se mluví o tom, že lidé ztrácí zájem o historii. Čísla z vašeho hradu však mluví o opaku. Jak si to vysvětlujete?
Řekl bych, že tento trend se začíná obracet. Mám za to, že hlavně mladí rodiče se snaží děti k historii třeba v podobě návštěvy hradu dostat. Právě rodiny s dětmi jsou našimi nejčastějšími hosty.

Hrad Svojanov

Hrad založil kolem roku 1224 královský purkrabí Svéslav z Bořitova. Roku 1250 je uváděn jako kastelán hradu Kuna ze Zbraslavi. Svojanov tedy patří k nejstarším kamenným hradům v našich zemích. Roku 1265 založil král Přemysl Otakar II. nedaleké královské věnné město Poličku, s jehož dějinami se historie hradu často prolínala. Dnes hrad městu patří. Král Přemysl dal hradu Svojanov nové, v té době módní německé jméno Fürstenberg (Knížecí hora), ale toto pojmenování se neujalo. Hrad plnil účel strážní pevnosti, zajišťoval ochranu nad zemskou obchodní stezkou spojující Brno s Litomyšlí a zároveň střežil historickou zemskou hranici mezi Moravou a Čechami. Jeho dominantu dodnes tvoří válcová věž zvaná hláska, proti přístupové cestě se obracející ostrým břitem. Hrad obepíná mohutná hradba, jejíž síla zdiva dosahuje místy až 8 metrů. Původní raně gotický palác se dodnes dochoval ve zdivu nynějšího paláce empírového. V roce 1953 byl Svojanov znárodněn a v 70. a 80. letech proběhla rozsáhlá, ne ale vždy citlivě prováděná oprava.

Myslíte si, že návštěvnost Svojanova může ještě stoupat?
Takový můj sen je jednou dosáhnout na metu 60 tisíc lidí. Pořád musíme mít nějaké cíle. Chtěli bychom se dostat výš. Otázka je, jestli to je reálné, ale vážíme si každého návštěvníka, který k nám dorazí.

Co máte v plánu v příštím roce?
Plánujeme další obnovu sgrafit. Také je v plánech vydláždění dolního nádvoří plus přístupové cesty na horní nádvoří. Tam je zatím jen štěrk. Budujeme také hradní chlebovou pec. Ta bude zcela funkční a pro návštěvníky v ní budeme péct svůj chleba. Hosty tak čeká ochutnávka svojanovského chleba.

Jak se vám vlastně žije na středověkém hradě?
Neměnil bych. Bydlím na hradě už sedm let a stále si to užívám. Jistě, v zimě musím sehnat a donést hodně topení, ale tím, že hrad má silné stěny, tu funguje akumulace tepla. Naopak v létě vám stěny zajistí příjemný chládek. Navíc mám byt v doopravdy krásných prostorech. Je to tady zajímavý život.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz