Hrad Rychmburk. V budoucnu cíl většího počtu  turistů.

Hrad Rychmburk. V budoucnu cíl většího počtu turistů. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Klienti zamíří jinam. Hrad Rychmburk a zámek Bystré se otevřou turistům

  • 0
Během dvou až tří let se klienti domovů v Bystrém na Svitavsku a Rychmburku na Chrudimsku přestěhují do bytů nebo domků se sociálními službami. Památkově chráněné stavby, kde žijí nyní, chce pardubické hejtmanství otevřít pro veřejnost.

„Objekty chceme smysluplně využít pro podporu cestovního ruchu, aby zůstaly přístupné veřejnosti,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek. Podle něj může být vzorem hrad Svojanov, který vlastní město Polička. Hrad má velmi slušnou návštěvnost, kromě prohlídek pořádá historické či divadelní festivaly, výstavy a nabízí i ubytování.

V letech 2018 a 2019 by se měl uvolnit středověký hrad Rychmburk, na kterém v dalších staletích přibyly renesanční a barokní úpravy. Nové zázemí budou mít i klienti, kteří žijí v renesančním zámku v Bystrém, a to mezi lety 2019 až 2020. V letošním roce si hejtmanství objedná studie využití Rychmburku. „Asi oslovíme i vysoké školy, budeme mít dvě až tři varianty využití, domluvíme se s místními samosprávami, aby přispěly se svými návrhy,“ řekl Línek.

Obce a města mohou například v památkách zřídit vlastní expozice, pořádat tam kulturní akce, částečně mohou využít prostory pro ubytování i soukromí podnikatelé. Hejtmanství chce ale zůstat vlastníkem památek. Podle Línka památky nevyžadují ihned velké investice, jsou v dobrém stavu.

Klienti míří mimo ústavní budovy

Kraj tím pokračuje v transformaci ústavů sociální péče. Do roku 2020 by měla zhruba polovina lidí s mentálními nebo kombinovanými problémy žít mimo ústavní budovy. Zařízení staví domky nebo pronajímá klientům byty a hledá jim i pracovní uplatnění.

„Podobné služby do historických objektů nepatří, ale dřív se to tak dělalo, chceme to napravit,“ řekl Línek.

Hrad Rychmburk nechal vystavět okolo roku 1325 první majitel Tas z Rychmburka v původním gotickém slohu. Zakladatel dal hradu tehdy módní název Reichenburg – bohatý hrad – z čehož se vyvinulo dnešní jméno. V průběhu staletí ho drželi například páni z Pardubic, Valdštejnové, rod Berků z Dubé, Kinských a do roku 1945 také Thurn-Taxisové.

Na hradě byl v letech 1952 až 2007 domov důchodců, poté se transformoval na ústav, který pečuje o lidi s chronickým duševním onemocněním. Někteří klienti obou zařízení již žijí v chráněném bydlení mimo ústav.

Renesanční zámek v Bystrém byl vystavěn Kolovraty ke konci šestnáctého století. V době konce třicetileté války byl dvakrát vydrancován, o několik desetiletí později v době baroka byl rozšířen. Na přelomu minulého a předminulého století dokonce patřil do soukromého majetku císaře Františka Josefa. V roce 1978 poničily interiéry zámku dva požáry, musel být podruhé v jednom půlstoletí rekonstruován. Od sedmdesátých let dvacátého století v zámku sídlí ústav sociální péče pro mentálně postižené.

,