Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté ostrouhají, hrad Litice se kvůli poruše zdiva zavírá na neurčito

  10:54aktualizováno  10:54
Jen pár dní mohli zájemci využít prohlídky státního hradu Litice na Orlickoústecku. Za vše může narušení zdiva severního paláce, kvůli němuž se od úterý památka uzavře až do odvolání. Část zdi se totiž nachází u přístupové cesty a mohla by ohrozit návštěvníky.

Odlomený kus zdiva, kvůli kterému je hrad v Liticích uzavřen. | foto: Dalibor Urban

„Původně jsme se domnívali, že by stačilo ohradit danou část zdiva a hrad by mohl být nadále přístupný. Nicméně další a další podrobné statické posudky prokázaly větší poškození, než jsme předpokládali,“ konstatuje kastelán hradu Dalibor Urban.

Statický posudek odhalil příčiny, proč na zřícenině hradu došlo k odlomení zdiva. Ve zdi celkově široké dva metry je 1,2 až 1,4 metru zdiva, které nemá dobrou vazbu na užší lícní zdi z lomového kamene. Palác byl přitom postavený už před několika staletími pomocí tehdejších technologií. Vlivem vlastní tíhy, povětrnostních podmínek a různých teplot na vnitřních a vnějších částech zdi vzniká trhlina.

Fotogalerie

Zdivo nepůsobí jako jeden celek, ale jako tři samostatné svislé stěny. Hrozí tedy zřícení a je nutné zabránit pohybu lidí v blízkosti zdi.

„Bohužel nikdo z nás netušil, že stav zdi je tak špatný. V současné době tedy řešíme postup stavebních prací, vyjednáváme o finančním příspěvku na ministerstvu kultury a se správou hradu se domlouváme na dalším postupu. Náš původní záměr, tedy ohradit severní palác a rozmístit tabule s upozorněním, aby návštěvníci do prostoru nevstupovali, jsme vyhodnotili jako nedostatečný,“ uvedl Miloš Kadlec, ředitel pracoviště Národního památkového ústavu na Sychrově, pod jehož správu hrad Litice spadá.

Hrad není možné hlídat nepřetržitě

Ředitel si zároveň podotýká, že hrad je bezpečný, ale kvůli možnému nedodržování nařízení ze strany některých návštěvníků památkáři raději zavřeli.

„Správa hradu nemá pochopitelně pracovníky na to, aby daný prostor hlídali. Z tohoto důvodu jsme uzavření objektu vyhodnotili jako nejbezpečnější a nejrozumnější krok, protože bezpečnost návštěvníků, ale i zaměstnanců je prvořadá. V tuto chvíli bych také nerad spekuloval o tom, kdy Litice opět zpřístupníme,“ dodal Kadlec.

Turistická sezona na hradě tyčícím se nad Divokou Orlicí začala kvůli problémům se zdivem až koncem dubna. Minulou sobotu byla památka jedním z cílů účastníků dálkového pochodu Přes tři hrady, který letos opět překonal účastnický rekord, když na něho vyrazilo celkem 9 494 registrovaných turistů.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Najdete na iDNES.cz