Zřícenina hradu v Brandýse nad Orlicí prochází rozsáhlou konzervací.

Zřícenina hradu v Brandýse nad Orlicí prochází rozsáhlou konzervací. | foto: Jaroslav Hubený

Zřícenina hradu láká turisty i stavebníky. Opravy zdiva letos pokračují

  • 2
Hrad, zámek, kostel. Všechny tyto důležité stavby nejmenšího města na Orlickoústecku se nacházejí v seznamu ohrožených památek. Ale zatím se v Brandýse nad Orlicí opravuje jen hrad.

Hrad Brandýs nad Orlicí patří městu. Ostatně je přímo nad radnicí.

„Když je hezké počasí, dá se na hradě potkat docela dost lidí. Největším tahákem je sice přírodní bludiště na strategickém místě u cyklostezky a řeky, město láká i tím, že bylo sídlem Jednoty bratrské a dočasně útočištěm Komenského. Ale hrad je také cílem turistů. Dříve se o něm moc nevědělo,“ řekl starosta Petr Řehák.

K většímu povědomí o hradu přispělo odstranění části porostu v jeho blízkosti, ale pomohly i zprávy o chystané opravě. Zásluhu na tom, že se památkáři i zastupitelé rozhýbali a vznikl projekt na renovaci hradu, měl Spolek pro záchranu hradu Brandýsa nad Orlicí.

Město do zříceniny hradu každoročně investuje. Konzervační a restaurátorské práce na hradním zdivu započaly v roce 2013. Stavebníci zachránili střep zdiva na jižní straně a postupně opravili severní palácovou zeď včetně koruny zdiva, severozápadní nároží paláce a západní palácovou zeď.

Výše koruny zdiva není konečná

Přispět by měla dotace i peníze z radnice Práce budou pokračovat i letos. „Pokračujeme ve stabilizaci hradu, konkrétně půjde o jižní část směrem ke střepu, kde se bude dodělávat a zakonzervovávat obvodová zeď. A měl by začít archeologický průzkum sklepení, kde jsou nyní podpěry a výdřeva,“ řekl starosta. Město počítá s dotací 700 tisíc korun z Programu záchrany architektonického dědictví, k ní přidá dalších zhruba 350 tisíc korun.

Hrad Brandýs nad Orlicí

Hrad byl postaven v poslední čtvrtině 13. století, jeho zakladatelem byl pravděpodobně Jindřich z Brandisa u saského Lipska. Později patřil pánům z Boskovic, Kostkům z Postupic, Pernštejnům a zase Kostkům, kteří v polovině 16. století hrad opustili a ten zpustl. Největším unikátem hradu Brandýs nad Orlicí je zachování zbytků teplovzdušného vytápěcího systému. Archeologické výzkumy na hradní zřícenině objevily v posledním desetiletí zlomky středověké keramiky ze 14. a 15. století, hroty šípů z období 13. až 15. století, část samostřílu, části podkov, sekeru, srp, klíče, nože, hřeby a další předměty. A také několik desítek mincí pocházejících hlavně z konce 14. až první poloviny 15. století.

Účelem prací je záchrana stávajícího zdiva, případně jeho částečná obnova, při níž se vychází z historické podoby zříceniny. Nové věže nebo nových komnat by se tedy návštěvníci neměli dočkat ani v budoucnu, tím spíš, že se původní celková podoba hradu nedochovala.

Opravám předcházelo unikátní fotogrammetrické zaměření, které zachytilo členitý objekt do nejmenších detailů. Virtuální 3D model se stal podkladem pro návrh obnovy.

„Jako jediné možné řešení zabezpečení torza se ukázalo navrátit ho do stavu z počátku 20. století, kdy se ještě jednalo o stabilní poměrně masivní konstrukci,“ uvedl projektant první fáze renovace hradu Miloš Kudrnovský.

Při obnově stavebníci používají vizuálně shodný kámen, zdící malta svým složením napodobuje tehdejší materiály včetně příměsí dřevěného uhlí a drcených cihel.

„Na obou lících zdiva jsou imitovány zbytky hrubých omítek chránících samotné zdivo, a to v rozsahu zachyceném dobovou ikonografií. Torzo zdiva tak je staticky zajištěno, aniž by se narušilo celkové emotivní působení této zříceniny,“ dodal Miloš Kudrnovský.

Výše koruny opraveného zdiva není zatím finální, a to kvůli budoucí úpravě sklepení kleneb a nádvoří.

Pomoc potřebuje i zámek a areál kostela

Zámek v Brandýse nad Orlicí byl stavěn jako pozdně barokní stavba v letech 1781-83, později prošel několika stavebními úpravami.

„K památkovým hodnotám objektu patří například vzhled, výzdoba, historické konstrukce či interiéry,“ uvádějí památkáři.

V současné době však stavba není využívaná a chátrá.Objekt sloužil jako sídlo Domovu mládeže, a když se v roce 2013 propadl strop se secesní štukovou výzdobou v prvním patře, klientky ve věku 15 až 18 let byly vzápětí přestěhovány do Vysokého Mýta. Následný průzkum odhalil masivní poškození dřevěných částí stropu nad prvním patrem hnilobou a dřevomorkou.

„Objekt byl ze strany vlastníka prohlášen za nepotřebný se záměrem se stavby zbavit,“ dodávají památkáři. Ministerstvo školství nemá v plánu rekonstrukci. „Převod budovy a pozemků je v jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nábytek, který je kulturní památkou, byl dle instrukcí Památkového ústavu předán Státnímu zámku Litomyšl,“ uvádí zpráva ministerstva.

Mezi ohrožené památky byl zařazen i brandýský katolický kostel z let 1787-88. Ten je relativně v dobrém stavu s výjimkou stavu okapových žlabů, ale v havarijním stavu je ohradní zeď - část chybí, další se rozpadají.