Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrabalův číšník František Dítě obsluhoval v pivnici v Ústí nad Orlicí

  10:27aktualizováno  10:27
Jubileum 100 let od narození spisovatele Bohumila Hrabala si v Ústí nad Orlicí pamětníci spojují také se vzpomínkou na číšníka, s nimž se Hrabal znal a zřejmě přispěl ke ztvárnění hlavní postavy knihy Obsluhoval jsem anglického krále.

Předlohou pro číšníka Františka Dítěte byl prý tehdejší vrchní z Ústí nad Orlicí. Na snímku Ivan Barnev v roli Dítěte ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále. | foto: Roman Čejka

Známý hrabalolog a literární historik Radko Pytlík uvádí, že číšník v Hrabalově knize Obsluhoval jsem anglického krále se původně jmenoval Mašek a působil v pražském hotelu Palace. "Bezprostředním podnětem bylo autentické vyprávění starého číšníka ze Sadské, jenž jako pikolík prodával párky na nádraží v Čáslavi," píše Radko Pytlík.

Bývalí hosté jedné z hospod v Ústí nad Orlicí si však myslí něco jiného. Podle nich byl předlohou pro roli pingla a číšníka František Dítě, tehdejší vrchní U Frimlů. Například folkový zpěvák Slávek Janoušek si myslí, že bez návštěvy této hospody by Bohumil Hrabal zřejmě nenapsal zmíněnou slavnou knihu.

Sto let od narození slavného spisovatele. Dva pohledy na fenomén Bohumil Hrabal

"Když jsem chodil na přelomu šedesátých a sedmdesátých let na gympl, pingloval František Dítě v hospodě U Frimlů. A docela vypadal podobně jako Jan Dítě, tedy jeho filmová postava v Menzlově filmu. Měl dlouhé šedivé vlnité vlasy, byl docela malý a zásadně chodil ve fraku, v černých gatích s puky a záložkami, v černých lakýrkách, bílé košili a s červeným motýlkem. Takto byl vyštafírovaný a se zednickou tužkou za uchem čárkoval porcelánové podtácky v hospodě čtvrté cenové skupiny, kam chodili umolousaní dělníci, co chodili už dopoledne na guláš a pivo," vzpomíná Slávek Janoušek.

Podle něj měl také zvláštní cupitavou gejšovskou chůzi, po hospodě hodně rychle spíše "jezdil", než chodil. Vedle zjevu bylo u něj mimořádné i to, že působil jako člověk znalý světa, občas vkládal do řeči cizí slova, používal například často francouzské "voulez-vous…", tedy "chcete…" A štamgasti ho s chutí parodovali výrazem "vole vul". A zvláštní byl také tím, že jednou za čas pili hosté na jeho účet, pivo měli zdarma po celý den, dokud nebyl sud prázdný.

"Odešel středem a volal - tady já nebudu"

"Jednou na něj v takový den někdo zavolal, že chce platit. Dodnes vidím, jak podtrhl ruku s plato piv v ruce, ještě chvilku jakoby visí ve vzduchu, než to celé spadlo na zem, vystříkly pěna i střepy. A Franta Dítě odešel středem, nechal za sebou otevřené dveře a volal - tady já nebudu. A odešel z hospody pryč, protože nebyl schopen pozvednout štamgasty na nějakou vyšší úroveň. Druhý den byl zase už zpátky," podělil se o svoji vzpomínku Slávek Janoušek.

Hrabalovy knihy ke stažení

Knihy Bohumila Hrabala v elektronické verzi najdete na Knihy.idnes.cz

Když v roce 1972 uspořádal Klub přátel výtvarného umění výstavu děl "něžného barbara" již zemřelého malíře a grafika Vladimíra Boudníka, přijel na vernisáž i výtvarníkův blízký přítel Bohumil Hrabal. Slávek Janoušek hrál na kytaru, po vernisáži s pořadateli a hlavním hostem se přesunuli do pábitelské hospody U Frimlů.

"Snažil jsem se dostat co nejblíž, v té době byl Hrabal už světově uznávaný autor. Potom jsem musel jít domů, ale od těch, co zůstali, jsem slyšel, že si vzal Dítě Hrabala s sebou dozadu do lokálu a už ho nikomu nepůjčil. Hrabal nechtěl už nikoho slyšet, s nikým mluvit a napjatě poslouchal, co mu Franta vypráví. Vím, že se vícekrát v hospodě povídalo o tom, jak Franta Dítě obsluhoval habešského krále. Později dokonce Hrabal někde říkal, že mu příběh vykládal nějaký vrchní a pak týden seděl nepřetržitě na psacím stroji a sepsal první verzi příběhu," dodal Slávek Janoušek.

Podle něj má tedy hospoda U Frimlů své místo i v literární historii. V té hudební ji má díky jeho oblíbené písni "Imaginární hospoda" a textu "zde přeci stála hospoda, Frimlovi a zde se čuralo a tam se pivo točilo". K jeho příběhu je třeba dodat jen malé post scriptum. Podle předsedy ústeckého Klubu přátel umění Jiřího Hartmana se výstava Vladimíra Boudníka uskutečnila v roce 1973 a Hrabal napsal svoji slavnou knihu v roce 1971. Není tedy vyloučeno, že ústeckého číšníka poznal ještě předtím, než spolu popili po vernisáži.

Upoutávka na film Obsluhoval jsem anglického krále:Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz