Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hotel, v němž byl zatčen špión i hrdina Schindler, se znovu otevře

  7:59aktualizováno  7:59
Hotel Slavia ve Svitavách, ve kterém byl kdysi zatčen Oskar Schindler, se znovu otevře. S obrovským zpožděním. Město totiž zanedbanou budovu získalo už před třinácti lety.

Hotel Slavia na náměstí Míru ve Svitavách se na podzim dočká znovuotevření. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obyvatelé Svitav už slyšeli od roku 2002 možná deset patnáct různých termínů, kdy se dočkají znovuotevření hotelu Slavia, kdysi vyhlášeného centra společenského života ve městě. Cimrmanovské střídání prvku očekávání a prvku zklamání skončí letos v říjnu.

Interiér hotelu Ungar, dnešní Slavie, za druhé světové války

Interiér hotelu Ungar, dnešní Slavie, za druhé světové války

O chystaném otevření hotelu na náměstí Míru tentokrát svědčí nikoliv sliby, nýbrž samotný stav budovy. Rekonstrukce je těsně před dokončením a stavbaři provádějí dokončovací práce.

„Konečně se něco děje. Když se do toho naplno pustili před pár měsíci, nevěřil jsem, že to do září stihnou. Ale pracují opravdu rychle, vypadá to hezky,“ řekl starosta Svitav David Šimek.

„Předpokládáme, že Slavii otevřeme v první polovině října. Po stavební stránce už je vše hotové. Nyní se budou dokončovat technologie a vybavení, nechceme to uspěchat,“ uvedl Leoš Kvapil, člen představenstva Pardubického pivovaru, který se na obnově někdejšího hotelu spolu s dalšími dvěma firmami podílí.

Město hotel získalo v roce 2002 od Pardubického kraje s tím, že jej dlouhodobě pronajme investorovi, který jej opraví. Nejlépe ještě v roce 2004 nebo 2005. Ale brzy se ukázalo, že šlo jen o sny. Slavii město prodalo až v roce 2004 za 3,2 milionu korun firmě italského podnikatele Claudio Leo - Personnettaze. Zastupitelé schválili nízkou cenu výměnou za sliby.

„Uprostřed bude náměstíčko se skleněnou střechou, umístěnou ve dvanáctimetrové výšce,“ popisoval tehdy plány italský architekt Nino Guida.

Ale nestalo se. Italové dokonce ignorovali předkupní právo města a prodali Slavii další italské společnosti. Od ní ho město odkoupilo a v roce 2011 prodalo tentokrát české firmě Finex Investment. Ta slíbila otevření hotelu do tří let. Tedy v květnu 2014. Radní po všech peripetiích ale dali najevo, že budou šťastní, když obnova hotelu letos skončí. Termín posunuli do letošního září a společnost Finex Investment jej společně s Pardubickým pivovarem podle všeho dodrží.

Autobus turistů se tam nevejde, pivnice ano

V hotelu bude pivnice, kavárna Slavia se salonkem a pokoje pro dvacet hostů. Nebude chybět ani letní zahrádka do náměstí. „Mně se podoba hotelu líbí,“ uvedl Šimek.

A s výsledkem je srozuměná i opozice. „Původní záměr, aby se tam vešel autobus turistů, bohužel nevyšel. Investor musel vycházet z možností, jaké byly, a samozřejmě z existujících předpisů. Je to kompromis,“ uvedl zastupitel Miroslav Sedlák ze sdružení Naše Svitavy.

Hotel Slavia, dříve Ungar, má ve své historii zajímavou epizodu. Osmnáctého července 1938 tam přišel budoucí zachránce Židů a hrdina Spielbergova světoznámého filmu Oskar Schindler na setkání se svým novým českým agentem. Přímo do pasti, kterou na něj nastražila československá policie. Na místě byl zatčen, převezen k výslechu do Brna, kde se přiznal, že pracuje pro německou špionážní službu.

„Oskar byl zrazen českým agentem, kterého považoval za přítele. Byl odsouzen k smrti, ale německá invaze do Čech mu zachránila život,“ vzpomínala později jeho manželka Emílie Schindlerová.

Ovšem z někdejšího hotelu Ungar už návštěvníci na svitavském náměstí nenajdou prakticky nic.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Primátor Pardubic odkládá pokus o prodej Dynama. I kvůli volbám

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Minimálně do konce letošního roku zůstane většinovým majitelem HC Dynamo Pardubice radnice. Primátor Martin Charvát...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Najdete na iDNES.cz