Hotel, v němž byl zatčen špión i hrdina Schindler, se znovu otevře

  7:59aktualizováno  7:59
Hotel Slavia ve Svitavách, ve kterém byl kdysi zatčen Oskar Schindler, se znovu otevře. S obrovským zpožděním. Město totiž zanedbanou budovu získalo už před třinácti lety.

Hotel Slavia na náměstí Míru ve Svitavách se na podzim dočká znovuotevření. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obyvatelé Svitav už slyšeli od roku 2002 možná deset patnáct různých termínů, kdy se dočkají znovuotevření hotelu Slavia, kdysi vyhlášeného centra společenského života ve městě. Cimrmanovské střídání prvku očekávání a prvku zklamání skončí letos v říjnu.

Interiér hotelu Ungar, dnešní Slavie, za druhé světové války

Interiér hotelu Ungar, dnešní Slavie, za druhé světové války

O chystaném otevření hotelu na náměstí Míru tentokrát svědčí nikoliv sliby, nýbrž samotný stav budovy. Rekonstrukce je těsně před dokončením a stavbaři provádějí dokončovací práce.

„Konečně se něco děje. Když se do toho naplno pustili před pár měsíci, nevěřil jsem, že to do září stihnou. Ale pracují opravdu rychle, vypadá to hezky,“ řekl starosta Svitav David Šimek.

„Předpokládáme, že Slavii otevřeme v první polovině října. Po stavební stránce už je vše hotové. Nyní se budou dokončovat technologie a vybavení, nechceme to uspěchat,“ uvedl Leoš Kvapil, člen představenstva Pardubického pivovaru, který se na obnově někdejšího hotelu spolu s dalšími dvěma firmami podílí.

Město hotel získalo v roce 2002 od Pardubického kraje s tím, že jej dlouhodobě pronajme investorovi, který jej opraví. Nejlépe ještě v roce 2004 nebo 2005. Ale brzy se ukázalo, že šlo jen o sny. Slavii město prodalo až v roce 2004 za 3,2 milionu korun firmě italského podnikatele Claudio Leo - Personnettaze. Zastupitelé schválili nízkou cenu výměnou za sliby.

„Uprostřed bude náměstíčko se skleněnou střechou, umístěnou ve dvanáctimetrové výšce,“ popisoval tehdy plány italský architekt Nino Guida.

Ale nestalo se. Italové dokonce ignorovali předkupní právo města a prodali Slavii další italské společnosti. Od ní ho město odkoupilo a v roce 2011 prodalo tentokrát české firmě Finex Investment. Ta slíbila otevření hotelu do tří let. Tedy v květnu 2014. Radní po všech peripetiích ale dali najevo, že budou šťastní, když obnova hotelu letos skončí. Termín posunuli do letošního září a společnost Finex Investment jej společně s Pardubickým pivovarem podle všeho dodrží.

Autobus turistů se tam nevejde, pivnice ano

V hotelu bude pivnice, kavárna Slavia se salonkem a pokoje pro dvacet hostů. Nebude chybět ani letní zahrádka do náměstí. „Mně se podoba hotelu líbí,“ uvedl Šimek.

A s výsledkem je srozuměná i opozice. „Původní záměr, aby se tam vešel autobus turistů, bohužel nevyšel. Investor musel vycházet z možností, jaké byly, a samozřejmě z existujících předpisů. Je to kompromis,“ uvedl zastupitel Miroslav Sedlák ze sdružení Naše Svitavy.

Hotel Slavia, dříve Ungar, má ve své historii zajímavou epizodu. Osmnáctého července 1938 tam přišel budoucí zachránce Židů a hrdina Spielbergova světoznámého filmu Oskar Schindler na setkání se svým novým českým agentem. Přímo do pasti, kterou na něj nastražila československá policie. Na místě byl zatčen, převezen k výslechu do Brna, kde se přiznal, že pracuje pro německou špionážní službu.

„Oskar byl zrazen českým agentem, kterého považoval za přítele. Byl odsouzen k smrti, ale německá invaze do Čech mu zachránila život,“ vzpomínala později jeho manželka Emílie Schindlerová.

Ovšem z někdejšího hotelu Ungar už návštěvníci na svitavském náměstí nenajdou prakticky nic.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

Pardubická koalice ztratila těsně před volbou radních další hlas

Radnice Pardubice.

Večer se koná v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které zvolí nové vedení města včetně primátora. Tím by se měl...

V areálu pardubické nemocnice vznikne parkovací dům pro 585 aut

Parkovacích míst v okolí nemocnice příliš není, a řidiči tak často parkují...

Každý, kdo alespoň jednou hledal parkovací místo u pardubické nemocnice, na nevšední zážitek hned tak nezapomene....

Najdete na iDNES.cz