Nový pardubický hotel neprošel kvůli zpackané soutěži na jeho stavitele

  12:55aktualizováno  12:55
Pardubická radnice nabídla pozemek vedle hokejové arény k možné stavbě čtyřhvězdičkového hotelu. Do soutěže se přihlásily dvě firmy. Vítězná společnost Stako nabídla za parcelu 16,5 milionu korun. Ovšem stejně stavět nebude. Zastupitelé odmítli zmatečný výsledek soutěže.

Vizualizace možného hotelu firmy Stako v Pardubicích. Smlouvu s firmou však pardubičtí zastupitelé neschválili. | foto: Studie Stako Hradec Králové

Ještě ve středu se zdálo, že vedle malé arény na Sukově třídě v Pardubicích brzy vyroste luxusní hotel. Vedení města vyhodnotilo soutěž na zastavění parcely a s výsledky souhlasili i jinak velmi kritičtí zástupci opoziční ODS.

„Přínos pro město je obrovský. Ubytovací kapacita v Pardubicích je velmi malá. Výstavba hotelu není v těchto místech jednoduchá. Je otázka, jestli se s tím investor vypořádá, aby to pro něj bylo ekonomické,“ řekl dlouholetý zastupitel za ODS Petr Klimpl s tím, že investor nabídl za pozemek o tři miliony korun vyšší cenu, než stanovil posudek jako cenu v místě obvyklou. Konkrétně 16,5 milionu korun.

Fotogalerie

Na čtvrtečním zastupitelstvu se tak dalo očekávat rychlé odsouhlasení výsledku soutěže a poté přípravy firmy Stako Hradec Králové na stavbu hotelu se 170 lůžky. Jenže vše bylo jinak.

„Soutěž je špatně od samého začátku, minimálně ji musíme opakovat, ale spíše bych ji zrušil,“ uvedl lídr sdružení Pardubáci František Brendl a odšpuntoval tím další dlouhou a ostrou debatu na zastupitelstvu.

Hodnotící komise vyřadila druhého zájemce o parcelu. Firma Euro Hotel, která postavila už jeden hotel Na Olšinkách, totiž špatně navrhla parkovací rampu a také o něco přesáhla výškový limit stavby. „Bylo nám úředníky řečeno, že když překročíme výšku u výtahové šachty, tak se nic neděje,“ řekl spolumajitel firmy Euro Hotel Karel Řezníček.

„Musím říct, že to dost smrdí“

Ovšem i vítězná firma Stako nedodala všechny dokumenty v pořádku a včas. Chyběl důkaz o bezdlužnosti. Ten firma dodala až zpětně. „Jak jste se vyrovnali s podmínkou soutěže, která říkala, že se dokumentace nesmí zpětně doplňovat ani měnit? Kvůli něčemu podobnému jste přitom nedávno rušili soutěž na zástavbu Hůrek,“ řekl rozčílený Brendl.

„To je ale úplně něco jiného,“ opakoval stále dokola právník města Aleš Uchytil, který hájil postup vedení radnice. Moc sympatií a pochopení však u zastupitelů nezískal. „Není to poprvé, kdy vedení města uplatňuje na různé účastníky soutěží různý přístup, a musím říct, že to dost smrdí. Vzbuzuje to otázky, co za tím vlastně je,“ uvedl zastupitel za Patrioty Jan Linhart.

Trochu světla do celého případu chtěl vnést osobitým způsobem primátor Martin Charvát. „Je vlastně úplně jedno, že jsme vás vyloučili, protože jste stejně nabídli nižší cenu za pozemek,“ řekl Řezníčkovi a vyvolal další vlnu emocí. „To snad ani nemůžete myslet vážně, to je hodně přes čáru,“ řekl primátorovi zastupitel za STAN Jiří Hájek.

Nicméně výsledek pozdějšího hlasování byl pro vedení města tristní. „Prosím o podporu návrhu, soutěž byla kvalitně připravená a návrh je určený ke schválení,“ řekla sice náměstkyně primátora Helena Dvořáčková z ANO, ale odpovědí jí bylo pouhých jedenáct hlasů pro.

„Zažil jsem jako člen poroty i jako uchazeč hodně soutěží, ale takový amatérismus jsem ještě neviděl,“ doplnil zastupitel za Pardubáky a architekt Milan Košař.

Schválení smlouvy tedy neprošlo a je zřejmé, že se soutěž bude nejspíše muset opakovat. Pardubice chtějí před samotným prodejem mít záruky, že firma hotel postaví. Budoucí hotel také mimo jiné nesmí být vyšší než 15 metrů, aby nezakrýval dominantu města, kterou je renesanční zámek.Nejčtenější

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Nadšenec opravil cvičný kluzák německé Luftwaffe

Vladko Vácha s německým kluzákem

Cvičný německý kluzák, který vyráběla za války vrchlabská automobilka, bude mít obnovenou premiéru. Nadšenec z...

Památkáři už nechtějí tolerovat ocelovou atrakci u zámku v Litomyšli

S ocelovou konstrukcí dětského pavilonu v sousedství renesančního zámku v...

Národní památkový ústav si přeje, aby z blízkosti litomyšlského zámku v budoucnu zmizel dětský pavilon. U památky...

Další z rubriky

Pardubický lídr ODS se vzpírá, ale jeho kolegové chtějí do koalice s ANO

Vyjednávací tým lídrů. Zleva stojí primátor Martin Charvát (ANO), Ludmila...

Dva týdny po volbách se zdá, že koaliční jednání v Pardubicích směřuje ke konci. ODS totiž výrazně nakročila ke...

Pardubická MHD musí s novinkami počkat na nové výběrové řízení

Nejmodernější část trolejbusové flotily pardubického Dopravního podniku, vůz

Vedení Dopravního podniku města Pardubic se rozhodlo vyhlásit novou soutěž na elektronický odbavovací systém. Původní...

Motorkář vjel v zatáčce do protisměru, srážku s nákladním autem nepřežil

Motorkář podlehl těžkým zraněním v nemocnici.

Dopravní nehoda u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku stála ve čtvrtek odpoledne život motorkáře. Jednapadesátiletý muž...

Najdete na iDNES.cz