Modernizovaný Merkur i další druhy stavebnic zamíří do škol.

Modernizovaný Merkur i další druhy stavebnic zamíří do škol. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Merkur a další stavebnice do škol zařídí hospodářská komora

  • 0
Kde se mají děti naučit šikovnosti, když si na ně tátové neudělají čas? Mohou to do určité míry dohnat ve škole, i když osnovy preferují hlavně vědomosti. Podnikatelé sdružení v Hospodářské komoře Pardubického kraje jednu možnost našli.

Když chtěl výchovný poradce a také zástupce ředitele Základní školy Masarykova v Dolní Rovni Zdeněk Tužil dětem ukázat, co je opravdová manuální práce, vypravil se s nimi do strojírny Brück v Zámrsku, do automobilek v Kvasinách či v Kolíně.

Škola na to však ve svém provozu neměla, a tak využil finance z projektu Krajské hospodářské komory Pardubického kraje na podporu technických oborů.

Sám však ví, že to je stále málo - děti potřebují umění pracovat s nástroji, nářadím a stroji nejen vidět, ale také se ho učit. Po letech znovu mohou dostat šanci. Díky  podnikatelské komoře.

Šroubky, matičky, do ruky šroubovák. To je ono

"Můžeme tak navázat na dobu před 10 a více lety, kdy byly v osnovách podmínky takové, jak bych si představoval. V rámci pracovních činností děti stavěly ze stavebnice Merkur různé technické výrobky, k tomu potřebovaly šroubky a matičky a rozvíjely tak schopnosti jemné motoriky. Nyní to ve školních vzdělávacích programech už není," řekl Zdeněk Tužil.

Proto neváhal, když v červnu dostal nabídku hospodářské komory na zapojení do nového připravovaného projektu, a nyní se těší na modernější merkury, lega či jiné stavebnice i s elektromotory a dalšími technickými "vychytávkami".

"Byl bych rád, kdyby hospodářská komora se svým projektem uspěla a kdybychom po jeho zahájení na jaře příštího roku dostali tolik stavebnic, aby jedna připadla při výuce na dvě děti a součástky jim stačily i na složitější modely," dodal Zdeněk Tužil, který počítá se stavebnicemi v hodnotě nejméně 40 tisíc korun.

Podobné očekávání mají nyní učitelé i v desítkách dalších škol v celém kraji. Podnikatelé sdružení do Krajské hospodářské komory Pardubického kraje se totiž nechtějí smířit se zaostáváním žáků a studentů v technických oborech. Proto hodlají podpořit kurzy manuálních dovedností na základních školách a nákup polytechnických stavebnic.

"Chceme napomoci rozšíření praktické výuky na základních školách formou kurzů, které povedou učitelé či lektoři placení z peněz operačního programu," uvedl ředitel Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Roman Sodomka.

Peníze budou i na soutěže a nábory žáků

Částečnou úhradu osobních nákladů mohou dostat organizátoři akcí třeba za pořádání soutěží v technických dovednostech, dny otevřených dveří, nábory žáků a podobně.

"Doufám, že naše podaná žádost bude úspěšná a projekt budeme moci zahájit v dubnu příštího roku," dodal Sodomka.

Rozpočet pamatuje i na úhradu části nákladů na výměny studentů mezi středními školami u nás i v Unii a na vydání publikace na podporu náboru do technických oborů.

"Celkovým výstupem bude vedle vydání publikace uspořádání nejméně 150 kroužků manuálních zručností pro žáky základních škol, nejméně 12 akcí na pomoc technickým oborům formou soutěží pro větší počet žáků základních škol a nejméně 26 exkurzí pro žáky středních škol," dodal Roman Sodomka, který počítá i s penězi na vzdělávací semináře pro 52 výchovných poradců ze základních škol z celého Pardubického kraje a jejich exkurze do výrobních firem.

Výchovní poradci poskytnou žákům ze svých základních škol bezplatné skupinové a individuální kariérové poradenství.

"Skupinové poradenství využije kolem půldruhého tisíce žáků, individuální kariérní diagnostiku pak tři čtvrtě tisícovky žáků základních škol přihlášených do tohoto připraveného projektu," uvedl Roman Sodomka.