Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hořící hromada pneumatik u Skutče měří 150 metrů, rozebere ji nakladač

  9:44aktualizováno  15:51
V Boru u Skutče na Chrudimsku stále kontrolovaně hoří skládka pneumatik. A zásah hasičů jen tak neskončí. Hromada pneumatik má na délku sto padesát metrů a vysoká je jako patrový dům. S rozebíráním proto od úterního poledne pomáhají hasiči z moravského Hlučína se speciální technikou.

Hořící skládka pneumatik v Boru u Skutče | foto: Michal Klíma, MAFRA

V noci skládku hlídaly čtyři jednotky hasičů, které ráno vystřídaly čerstvé síly. Kontrolovaly, aby se oheň dál nešířil. Už v pondělí se rozhodlo, že pneumatiky na zasažené ploše asi 60 krát 60 metrů se nechají dohořet, protože použití pěnidla na hašení ohrožuje spodní vody. (více o pondělním zásahu čtěte zde)

"Teprve když se podařilo zkrotit plameny, hasiči zjistili, jaká je rozloha této skládky. Hořlavý materiál dosahuje výšky sedmi metrů, délky sto padesát metrů a šířky šedesát metrů," popsala dopoledne krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Jednotky na místě se tak i dál soustředí na ochranu okolních budov. Na pomoc si přivolaly kolegy ze záchranného útvaru v Hlučíně, kteří disponují těžkou technikou. Nedávno pomáhali například rozebírat několik dnů hořící továrnu v Chropyni na Kroměřížsku.

Do Boru v úterý odpoledne přijel kolový nakladač, univerzální dokončovací stroj, což je hydraulické rypadlo na podvozku Tatra, těžký nákladní automobil a velitelské vozidlo. "Hasiči předpokládají, že nasazení toho útvaru bude dlouhodobější," uvedla Horáková.

Hasiči nyní oddělují nehořící materiál od toho hořícího. Podle jejich slov se hmota chová jako živá, kroutí se a je velmi těžké ji nabrat speciálním bagrem. Dalším problémem je, že není kam rozebraný materiál vozit. Nikdo totiž gumy nechce mít na svém pozemku, a tak je hasiči pouze přesouvají po areálu firmy.

Podle Horákové je také stále ve hře možnost evakuace okolních obyvatel. "Hrozí to při změně povětrnostních podmínek. V tomto případě by byl přistaven autobus k okamžité evakuaci a odvozu všech 180 obyvatel do evakuačního střediska. Zatím jsou povětrnostní podmínky příznivé," uvedla Horáková.

Stalo se to, čeho se všichni léta báli

Podle ní vznikl požár při opravě střechy. Dělníci odřezávali autogenem střešní konstrukci a jiskra odpadla na zem na hořlavý materiál. Dělníci se snažili požár uhasit, ale nepodařilo se jim to.

Požár v Boru u Skutče

Požár pneumatik v Boru u Skutče
Hořící skládka pneumatik v Boru u Skutče
Hořící skládka pneumatik v Boru u Skutče
Hořící skládka pneumatik v Boru u Skutče

Zatím se nikdo se nezranil a ani v noci nemusely okolní obce vyhlásit evakuaci kvůli mraku jedovatých zplodin, které se hořením uvolňují do vzduchu. Lidé z okolí ale upozorňují, že se stalo to, čeho se léta báli.

"Věděli jsme, jak je velké riziko, že to jednou chytne. Nikdo s tím ale nechtěl nic dělat," řekl Petr Štěpánek ze Skutče, který před lety pracoval pro firmu na likvidaci gumového odpadu.

Dnes je společnost už několik let v konkurzu a má dluhy, kam se podívá.

"Měli tady dokonce i drtičku. Tu jim pak zabavili pro neplacení faktur a nakonec nám tady zůstala obří hromada gumového odpadu," řekl Štěpánek.

To potvrdil i starosta obce Vlaďko Beneš. "Když jsme se v minulosti snažili někoho kontaktovat, tak jsme jen zjišťovali, že firma stále mění majitele. Teď už jednáme se správcem konkurzní podstaty," řekl starosta.

Finanční škoda na skládce zatím není vyčíslená. Hodnotit se budou také škody ekologické, i když černý mrak naštěstí rychle rozháněl vítr. Kvůli smáčedlům použitým při hašení hrozí zamoření spodní vody.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Najdete na iDNES.cz