Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do politiky se šéf hokeje nežene. Potřebuje vycházet se všemi

  8:04aktualizováno  8:04
Třetí sezonu šéfuje klubu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Ondřej Šebek. Tým se drží v první polovině tabulky, ale i tak sáhl nedávno k výměně trenéra. Radost má Šebek z toho, že klub se už stabilizoval po ekonomické stránce.

Ondřej Šebek, manažer hokejových Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pavel Hynek, Mojmír Trličík, Miloš Říha, Zdeněk Venera a zase Miloš Říha.

To je výčet hlavních trenérů, kteří se vystřídali v posledních necelých třech letech na lavičce pardubického extraligového týmu. Právě tu samou dobu klub vede Ondřej Šebek. Ten s těžkým srdcem nedávno propustil kouče Zdeňka Veneru, tedy muže, se kterým chtěl koncepčně pracovat delší dobu.

„Výměna trenéra je vždy velmi složitá. Dlouho jsme to zvažovali a nechtěli jsme to udělat. Před dvěma lety se nám stejná věc dost neosvědčila. Ale velkou roli v tom sehrálo, že jsme měli variantu s Milošem Říhou, kterého dobře známe a věděli jsme o něm, že dá mužstvu impuls. Nemuseli jsme tak jít do žádného rizika,“ říká generální manažer HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Ondřej Šebek.

Co bylo hlavním důvodem k výměně trenéra Venery?
Přímým důvodem byla vzájemná dohoda, která vzešla z diskuse nad dvěma velmi nepovedenými zápasy v prvním lednovém týdnu. Důvodem toho, že jsme tuto dohodu akceptovali, byla rozkolísanost výsledků i výkonů mužstva. Nikdy jsme dopředu nevěděli, jak to na ledě bude vypadat. Někdy tým hrál skvěle a vyhrával, příště to byl propadák plný chyb, který nebyl ke koukání. To jsme chtěli zastavit a podle nás na to je Miloš Říha ideální trenér. I když musím zdůraznit, že v první řadě odpovědnost za nevyrovnané výkony leží na hráčích, ne na trenérech.

Jak vypadal rozchod s koučem Venerou?
Tady musím Zdeňka Veneru velmi ocenit. Ukončení spolupráce proběhlo v naprostém klidu. Domluvili jsme se na něm a vzájemně si popřáli hodně úspěchů. Chtěl bych mu poděkovat za spoustu kvalitní práce, kterou tady odvedl.

Zatím jste se s Milošem Říhou dohodli na spolupráci jen do konce sezony. Bude tady ale pokračovat i v příští sezoně?
Jednání byla velmi rychlá a prioritně jsme řešili tuto sezonu a společně jsme si řekli, že o té další si promluvíme v klidu v průběhu jara. Teď nám všem jde o tuto sezonu. Co bude dál, se teprve uvidí. Nyní máme společný cíl, kterým je uspět v rozehraném ročníku a za tím všichni jdeme.

Zatím se zdá, že budete ve zbytku soutěže bojovat o šestku, která zajišťuje přímý postup do play-off...
Tak to zatím vypadá, ale musíme si uvědomit, že stále hrajeme o více než dvacet bodů, a to je strašně moc. Koukáme hlavně nad sebe, rádi bychom šli v tabulce výš. Jasné ale je, že přímý postup do čtvrtfinále je nyní náš cíl číslo jedna.

Jak to vypadá s dlouhodobými marody, kterými jsou Radovan Somík a Libor Pivko?
Tak u Rada je jasné, že minimálně letos už hrát nebude. Byl se tady před Vánoci podívat. Je v mnohem lepším zdravotním stavu než na podzim, na nějaký normální život to už je, ale na vrcholový sport určitě ne. U Libora je to lepší. Zatím se potkal s trenérem Říhou a domluvili se na individuálním plánu přípravy. Uvidíme, jak to s ním bude dál. Pochopitelně si všichni přejeme, aby se v našem dresu objevil.

Fanoušci jsou hodně mile překvapeni z výkonů mladého brankáře Karla Vejmelky. Tím pádem máte trochu přetlak v brankovišti, kam se tlačí hned tři kvalitní gólmani...
Výběr hráčů do sestavy je samozřejmě v plné kompetenci trenérů. Pro nás je však dobře, že máme tři kvalitní brankáře s tím, že jeden je navíc velmi mladý a perspektivní. Karel nás všechny zaujal svou hrou a jsme rádi, že jsme se s ním domluvili na dlouhodobější spolupráci.

Jak to vypadá s ekonomikou klubu? Hodně se mluví o tom, že se česká ekonomika zvedá, pocítili jste to na zájmu sponzorů?
Řekl bych to takhle: situace se už dál nezhoršuje, ale že by se firmy vrátily do dob na začátku tisíciletí, kdy byly skutečně štědré, tak to určitě ne. Celá ekonomická krize s sebou nese jako důsledek to, že firmy jsou opatrné a výdaje na sponzoring jsou pro ně stále hodně diskutabilní. Na druhou stranu musím říct, že máme velmi dobrou obsazenost reklamních ploch a nemůžeme si stěžovat.

I ekonomický vztah s městem, o kterém se hodně mluvilo před rokem, se už podařil definitivně vyřešit?
Ano. Momentálně nemáme vůči majiteli haly žádné nové dluhy a celkově jsme nastolili podmínky spolupráce tak, aby byly spokojené obě strany. Tady se situace rozhodně stabilizovala. Splácíme závazky z minulých roků, tak jak jsme se domluvili, a další nové nevznikají. Samozřejmě řada věcí je vázaná i na sportovní úspěch. Pokud se nám zadaří v play-off, bude větší šance uspět i ekonomicky.

Asi jste rád, že do představenstva klubu chtěli jít primátor Martin Charvát i jeho první náměstek Jiří Rozinek?
Rozhodně to vnímám pozitivně. Navíc je dobré, že má pan primátor díky tomu, že vedl rozvojový fond, kterému patří aréna, přehled o tom, jak klub funguje, kolik financí dostává od města a naopak kolik peněz dá klub za pronájem haly. Také jsem rád, že vedení města bere hokej jako výkladní skříň města, že chce dále podporovat mládež a sportování v hokejové aréně. Taková podpora je důležitá. Rovněž se zdá, že hokej už nebude předmětem nějakých politických bojů, za což jsem logicky rád.

Naopak na radnici vám nyní často odbíhá sportovní manažer klubu Dušan Salfický, který se po volbách stal radním. Jak obě práce zvládá?
Je to pro něj určitě časově náročné, musí pracovat sedm dní v týdnu, ale zatím to zvládá. Já to neberu jako nějaký handicap pro klub. Svou práci u nás dělá tak jako před volbami. Naopak si cením toho, že lidé spjatí s klubem v komunálních volbách uspěli a opět se ukázalo, že hokej má v Pardubicích výjimečné postavení.

A co vy a politika? V posledních volbách kandidovali snad všichni šéfové významných městských organizací. Vás to neláká?
Vzhledem k pozici, ve které působím, potřebuji být neutrální. V tuto chvíli se plně věnuji řízení hokejového klubu a k tomu potřebuji vycházet se všemi lidmi jak z politiky, tak i z byznysu. Takže z tohoto pohledu by to pro mě nebylo nyní nejšťastnější.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Najdete na iDNES.cz