Fanoušci Pardubic mohou sledovat další zajímavá zápas, tentokrát je to utkání mezi dotacemi z veřejných peněz a zákony.

Fanoušci Pardubic mohou sledovat další zajímavá zápas, tentokrát je to utkání mezi dotacemi z veřejných peněz a zákony. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

O finanční podporu pardubickému hokeji se zajímá policie i ÚOHS

  • 7
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a policie prověřují finanční podporu, kterou klubu poslal pardubický magistrát. Pokud odhalí chyby, změní se financování celého českého hokeje.

Pardubičtí zastupitelé svým březnovým hlasováním, kterým poslali miliony do pokladny HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, možná zadělali na problémy většině českých hokejových klubů.

Podporu ze strany města totiž začala aktivně prověřovat policie na základě trestního oznámení zastupitele Jana Kasiče. Tomu se nelíbilo nalévání peněz daňových poplatníků do klubu, který z většiny patří podnikateli Romanu Šmidberskému.

Pomoc města hokejovému klubu

1. Základní kapitál klubu bude zvýšen o částku pět milionů.
2. Nájemné za halu bude sníženo o částku 4,5 milionu korun ročně.
3. Město uzavře s klubem čtyřletou reklamní smlouvu s ročním plněním ve výši 4 milionů.
4. I v roce 2014 Služby města složí do banky sedm milionů jako garanci za extraligovou licenci. 5. Závazky klubu vůči majiteli haly má vyřešit splátkový kalendář na období maximálně 44 měsíců.

"Policie nás už v posledních dnech kontaktovala s tím, že od nás chce podklady kolem naší podpory klubu. Ty samozřejmě dáme dohromady a policii je zašleme," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber, který zároveň sedí ve vedení hokejového klubu.

Ovšem kriminalisté nejsou jediní, kteří se o výraznou finanční podporu hokeje ze strany města zajímají. V posledních dnech ji začal zkoumat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Mohu potvrdit, že ÚOHS obdržel podnět týkající se prošetření poskytování podpory ve prospěch hokejového klubu v Pardubicích a následně požádal město o podrobné informace k poskytnutí uvedené podpory," uvedl tiskový mluvčí Antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Podle Taubera se nedá krok úředníků označit za překvapení. Také na ÚOHS totiž politici už posílali materiály ohledně hokeje.

"Poslali nám už před časem žádost o naši součinnost, chtěli naši spolupráci, kterou jsme poskytli. Uvidíme, jak to celé dopadne. Podobný problém má více měst v České republice, tak aspoň uvidíme, co si můžeme dovolit a co ne," uvedl Jindřich Tauber. Jenže právě v tom může být docela výrazný problém.

Pokud se celá věc dostane až k soudu a ten řekne, že se zastupitelé dopustili nedovolené podpory soukromého subjektu, pardubický klub bude muset miliony vrátit a podobný krok bude čekat i další česká mužstva.

"Hokej podporují téměř všechna města v republice. Pokud nějaký soudce řekne, že to, co se děje v Pardubicích, je špatně, tak vznikne nebezpečný precedens, který může poškodit celý český hokej," uvedl bývalý manažer pardubického klubu i národního týmu Zbyněk Kusý.

Zastupitelé porušili zákony, míní právníci

Jeho slova nabývají na významu při pohledu na názory právníků. Podle nich soudce případně nemůže rozhodnou jinak, než že zastupitelé porušili platné zákony.

"Usnesení zastupitelstva zakládá závažné porušení zákona. Pokud se bude naplňovat, dojde bez pochybností k poskytnutí zakázané veřejné podpory soukromému subjektu z prostředků veřejnoprávní korporace a k porušení unijního práva," uvedl pardubický právník Libor Malý.

Další právník Lukáš Kulhánek z advokátní kanceláře Jelínek dokonce politiky varoval už před jejich hlasováním, že mohou narazit na zákon. Ti však nakonec návrh opatření, ve kterém nechybí ani zaplacení reklamy ze strany města na dresech klubu za čtyři miliony ročně, schválili. Hráči ostatně od ledna už za peníze z radnice měli na dresech loga města.

"I reklamní plnění, které má být objednáno městem či třetí osobou, může mít charakter veřejné podpory, pokud za finanční plnění poskytnuté městem nebude poskytnuto ekvivalentní protiplnění," uvedl Lukáš Kulhánek.

Náměstek a člen vedení HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Jindřich Tauber však z následků rozhodnutí jeho i kolegů strach nemá. Snad i proto, že už za půl roku jsou komunální volby, a tak je při rychlosti českých orgánů jisté, že se kauza uzavře v době, kdy on i většina dalších zastupitelů už věci veřejné na magistrátu dávno řešit nebudou.

"Nemám strach, jak to dopadne. Myslím, že jsme nic neporušili. Navíc verdikt Antimonopolního úřadu má jen doporučující charakter. Důležitější by byl případný verdikt soudu," doplnil náměstek primátorky.

Jeho slova potvrzuje i mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda. "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vystupuje v oblasti veřejné podpory v roli poradenské, koordinační, monitorovací a konzultační. Rozhodovací pravomoc v oblasti veřejné podpory převzala po vstupu České republiky do Evropské unie Evropská komise, která má výlučnou pravomoc rozhodnout," dodal Švanda.