Vzácné hodiny hrají Škroupovu melodii, desítky let poté se stala hymnou

  9:05aktualizováno  9:05
Se dvěma velkými zálibami Jana Frydrycha se mohou nyní seznámit návštěvníci pardubického zámku. Vystavuje zde jak svoji sbírku hodin, tak plastiky z optického skla, které sám vyrábí.

Jan Frydrych má rád přesnost, pozdě zásadně nechodí. Dochvilnost a preciznost mu ostatně dost pomáhají při sběratelství a kompletaci starých hodin. Titěrnou práci na opravě hodin pak kombinuje s vyráběním plastik z optického skla.

„Měl jsem souseda, jehož vášní byly hodiny a dalekohledy. Ale měl dcery a ty k jeho koníčkům příliš vstřícné nebyly. A já jsem byl po ruce,“ popisuje Frydrych.

Nejdřív souseda při stavbě dalekohledu jen obdivoval, pak mu začal pomáhat. „Při stavbě dalekohledu mě přivedl i ke sklu. Nechával mě v 15 letech brousit sklo na dalekohledy, zrcadla do teleskopů a tím jsem zjistil, jak s ním pracovat. To byl hlavní impulz k mé další práci,“ říká Jan Frydrych.

Fotogalerie

Doma má 456 exponátů převážně z 18. až 20. století.

„Jeho sbírka je pouze z plně funkčních a kompletně zrenovovaných hodin. Až když jsou dokonalé, zařadí je do své sbírky,“ popisuje kurátor výstavy Ivo Křen.

Svůj první kus sbírky, takzvané předocaplovky s kyvadlem vpředu z let 1740 až 1760, dostal od kamaráda, který je našel po požáru starého domu v popelu. Byly silně poškozené a nekompletní.

„Jelikož jde o velmi starý systém, který není běžný, čekal jsem 40 let, než jsem zajistil chybějící součástky a hodiny opravil. Uvnitř kovového kastlíku je kůže, kterou požár spálil.

Dlouho mi nedocházelo, proč tam ta jelenice je. Až když jsem hodiny opravil, zjistil jsem, že neuvěřitelně hlasitě tikají, takže ta kůže je tam kvůli ztišení hluku. Tyto malé hodiny si dáte do pokoje a neusnete, tak hlasitý mají zvuk,“ vypráví o počátku své sběratelské vášně Jan Frydrych.

Hodiny hrají melodii, která se později stala hymnou

Z nástěnných hodin zaujmou rámové zlacené z období biedermeieru. Neobvykle vysoké a úzké hodiny s hracím strojkem od firmy František Řebíček hrají melodii od Františka Škroupa, která je základem české hymny.

„Je to 100 let před tím, než se stala českou hymnou,“ upřesňuje Frydrych. Vzácným kusem jsou například „čínské“ komodové hodiny z konce 18. století, jejichž skříňka je vyrobena z bahenního dubu.

„Již takto staré hodiny mají vteřinovou ručičku, což je v této době výjimečná záležitost. Byly vyrobeny hodinářem v Zakázaném městě a určeny pouze pro císaře a jeho nejbližší. V Evropě existuje jen pár podobných kusů,“ upozorňuje Frydrych.

Svou sbírku představuje veřejnosti vůbec poprvé. Nikdy ho prý nenapadlo, že by měl hodiny představit někomu jinému. Frydrych je také konstruktérem náročných chronografů, jež osazuje do exkluzivních skleněných bloků.

Plastiky působí z každého úhlu jinak

Skutečné vjemy, které zažívá návštěvník při pozorování plastik z optického skla, nedokáže vyjádřit ani fotografie, ani slovní popis. Artefakty působí z každého úhlu jinak, vybízejí k hledání konce nekonečných hlubin, zkoumání odlesků i hry zrcadel. Nedokonalost je podle Frydrycha předem vyloučena. „Pro svou tvorbu jsem si našel materiál, který odpovídá současnosti. Možnosti optického skla nejsou úplně využité,“ vysvětluje Frydrych.

Plastiky mají geometrické tvary, jako například jehlany, kužely, krychle nebo koule. Každá je slepena z mnohakilogramových částí, které autor spojuje stejným lepidlem, které používala americká vesmírná agentura pro přilepení keramických destiček raketoplánů.

Na skleněné plastice pracuje zhruba tři měsíce. „Není tam prostor na chyby. Buď je to nejlepší, nebo žádné,“ říká Frydrych.

Optické sklo, ze kterého vyrábí, přirovnává k nejkvalitnějšímu benzínu. „Je to, jako kdybyste si pro benzín jezdili do lékárny. Je natolik čistý, že ho nikdo nedá do auta. Obyčejné nápojové sklo s tímhle optickým se nedá vůbec srovnávat. Tato skla mají vysoký obsah křemíku, taví se při vysokých teplotách a blíží se spíš optickým vláknům,“ popisuje Frydrych. Broušením a leštěním se pak dopracovává k dokonalým tvarům.

Jan Frydrych má za sebou desítky výstav po celém světě a jeho díla jsou součástí sbírek muzeí a galerií v Česku i v zahraničí.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Kokainová aféra, zloba fandů. Salfický k pardubické krizi: Opory selhaly

Dušan Salfický

Jen co dokončí jeden telefonát, hned odpovídá na další. Kolem pardubického hokejového klubu je teď živo ve dne v noci....

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

POHLED: Pardubické kiksy. Vyřeší krizi angažování kontroverzního Lubiny?

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Sotva se ta zpráva objevila na internetu, začali ji v diskusních fórech ostře kritizovat vlastní fanoušci: „A to jsme...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Další z rubriky

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

Na řidiče u Svitav dohlédnou u přejezdů kamery, železničáři staví brány

Železniční přejezdy na hlavním tahu ze Svitav na Hlinsko mají nejen nové...

U některých železničních přejezdů v Pardubickém kraji se objevují kovové konstrukce, které vypadají jako zmenšeniny...

Pardubické závodiště se stane rájem bruslařů. Pokud bude sníh, i lyžařů

V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně.

Letošní dostihová sezona je dávno minulostí. Ovšem pardubické závodiště i tak čeká dost bohatý program. Nadace pro...

Najdete na iDNES.cz