Hodinový manžel Zdeněk Hrubeš

Hodinový manžel Zdeněk Hrubeš | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jezdím i do rodin, kde muž jen sedí u počítače, líčí hodinový manžel

  • 4
Strojař z Rybitví Zdeněk Hrubeš je jedním z "rodinných údržbářů", kteří nabízejí různé služby od drobných oprav v domácnosti až po práce na zahradě. Mezi jeho zákazníky patří senioři, osamělé ženy, ale i rodiny s příliš zaměstnanými muži.

Domácích kutilů, kteří si ještě před pár lety spravili všechno sami, ubývá. Na jejich místo stále častěji nastupuje takzvaný hodinový manžel, který na zavolání provede drobné opravy a údržbu domácnosti, kolem domu nebo v zahradě, o co všechno je třeba se postarat.

O služby hodinových manželů je stále větší zájem a jejich řady rostou. Jen v Pardubicích a okolí jich dnes najdeme více než tři desítky. Jedním z nich je i Zdeněk Hrubeš z Rybitví, jehož kariéra začala úplně náhodou.

"Asi před třemi lety jsme byli s kamarádem na nějaké výstavě, kde jsme jejich nabídku viděli. A to mě zaujalo," vzpomíná šestapadesátiletý strojař s letitou stavařskou praxí. Po cestě domů si uvědomil, že devadesát procent nabízených prací a služeb vlastně umí.

Postavil jsem dům, přestavěl jsem chalupu, teď pomáhám

"Nějakou praxi jsem měl. Doma jsem postavil dům, přestavěl chalupu. Určitě si vzpomenete, jak to fungovalo před listopadem: Co si člověk neudělal sám, to neměl," říká Hrubeš. Pak si nechal udělat webové stránky a začali se hlásit první zájemci.

Hodinový manžel

Druh služby pro domácnost, která nahrazuje dříve velmi rozšířenou sousedskou výpomoc. Služba nabízí všestranné řemeslníky, kteří ovládají základní práce, týkající se fungování domácnosti či zahrady. Jsou to lidé schopní opravit zásuvku, světlo, nebo zvonek, udělají instalatérské práce, pomohou s montáží nábytku, vymalují menší prostory, naštípou dřevo, dovezou nákup a podobně. Pečují také o zahrady, stříhají živé ploty, sekají trávu, prořezávají stromy.

Začátky byly prý občas úsměvné. "Někteří známí, co se mě na služby ptali, si neodpustili ani otázku, jestli poskytuju dámám opravdu všechny služby. Tak jsem jim musel odpovídat, že úplně všechny opravdu ne," dodává Hrubeš.

Tuhle živnost má strojař z Rybitví zatím jen jako druhé povolání. Věří, že tato branže má budoucnost, na plný úvazek ale zatím přejít nechce.

"Je to moc nárazové. Někdy máte tři čtyři práce za týden, někdy třeba dva týdny nic," zdůvodňuje. Mezi zákazníky patří nejen senioři či osamělé ženy.

"Občas jedu stříhat živý plot do rodiny, kde sice manžela mají, ale ten jen sedí u počítače. A doma má jen malý šroubovák, dobrý tak akorát na hodinky. Když mu žena párkrát řekne, a on nereaguje, zavolá, abych přijel já," říká Hrubeš.

Co všechno svým zákazníkům vlastně nabízí? Vzhledem k předchozí praxi i kompletnímu vybavení nářadím může dělat instalatérské, stavební i elektrikářské práce. Opraví baterie v koupelně, vymění vypínače či zásuvky, bez problémů udělá zednické práce, postará se o zahradu.

Klienti se o něm dovídají nejen z webu, ale hlavně z doporučení. Na reference podle něj lidé nejvíc dají. A dá na ně i Věra Molnárová. "Internet je kontaktů plný, ale z toho člověk nepozná, kdo je poklad, a kdo pohroma," říká žena, která už služeb hodinového manžela využila.

"Koupila jsem velkou skříň a potřebovala ji smontovat a postavit. Chlapík přijel, byl milý, ochotný, práce mu šla od ruky, dali jsme si kafe. Už je to tak rok a mám ho pořád v telefonu," pochvaluje si zkušenost s hodinovým manželem Molnárová.