Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlinsko se bojí příchodu schizofreniků. Petici podepsaly dva tisíce lidí

  11:25aktualizováno  11:25
Přes dva tisíce lidí podepsalo petici, ve které odmítají, aby se do Hlinska přestěhovalo několik duševně nemocných z Rychmburku. Pardubický kraj o přesunu ještě nerozhodl, obavy považuje za neopodstatněné. A uklidňuje, že rozhodně nepůjde o lidi s těžkými poruchami, jako je i schizofrenie.

Nemocní lidé ubytovaní na hradě Rychmburk (na snímku) jsou podle odborníků po zdravotní stránce stabilizovaní. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pacientům s chronickým duševním onemocněním z Domova na hradě Rychmburk by chtěl Pardubický kraj dát šanci žít mezi zdravými lidmi. Nyní zvažuje, zda k tomu využije dům ve Fügnerově ulici v Hlinsku, který mu nabídla jeho majitelka.

Nápad však vyvolal mezi lidmi paniku. Městem se šíří petice a mylné zvěsti o umístění těžkých schizofreniků.

„V případě, že bychom nabídku akceptovali, což by nejprve musela schválit Rada Pardubického kraje, byla by v tomto domě poskytována sociální služba chráněné bydlení pro deset lidí,“ uvedl radní kraje Pavel Šotola zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor.

Do Hlinska by se podle něj rozhodně nemohli dostat pacienti s těžkým onemocněním, kteří by mohli být nebezpeční.

Městem se však šíří petice, která vzbuzuje v lidech pocit strachu. „Všichni víme, co zaléčená pacientka trpící schizofrenií způsobila ve škole ve Žďáře nad Sázavou. Nebuďme lhostejní k této situaci a nedovolme, aby tito pacienti byli umístěni do našeho města,“ stojí v jednom z doprovodných dopisů.

Každý z nich může zaútočit

S peticí plně souhlasí například Jaromír Kadeřábek. „Myslím si, že do města vůbec nepatří a je to nebezpečná věc. Jako každý schizofrenik může zaútočit. Pro mě osobně to jsou nemocní lidé. Mělo by se jim pomáhat, ale ne tímto způsobem, že je nastěhují vedle bytovky. Tam si hrají malé děti,“ řekl.

Jaromír Adámek se z okna svého bytu dívá na dům, ve kterém by mohlo chráněné bydlení pro nemocné lidi vzniknout. „Celá ulice je proti, lidé mají strach,“ uvedl. Sám ale nemá na věc jasný názor.

Pardubický kraj se podle Šotoly snaží transformovat sociální služby, aby lidé neuvázli v systému ústavní péče a mohli žít v přirozeném prostředí.

Ve Skutči už čtyři klienti žijí ve dvou pronajatých bytech. „Nejtěžší případy schizofreniků, jak to líčí petice, se do chráněného bydlení nemohou dostat. Klienti, kteří by se přestěhovali do Hlinska, budou individuálně posuzováni. O tyto osoby by denně pečoval odborný personál, který zná projevy duševního onemocnění a umí s nimi zacházet,“ uvedl Šotola.

Hlinecká lékařka v oboru psychiatrie Jana Malá si myslí, že pohnutky k odmítání nemocných pramení z nedostatku informací a strachu.

Nemocní lidé ubytovaní na hradě Rychmburk jsou podle odborníků po zdravotní stránce stabilizovaní. Mohou se také po okolí volně pohybovat či chodit nakupovat.

Vedení města se sice sešlo s lidmi, kteří přesun nemocných do Hlinska odmítají, ve skutečnosti ale nemá na rozhodování o přesunu klientů vliv.

„Je to věc mezi majitelkou domu a Pardubickým krajem, potažmo Domovem na hradě Rychmburk,“ řekl starosta Miloslav Krčil. To, že je situace v Hlinsku natolik vyhrocená, přisuzuje špatné komunikaci.

 „Osobně se domnívám, že chyba byla úplně na začátku ze strany Domova na hradě Rychmburk, potažmo jeho zřizovatele, nikoliv majitelky domu. Měli tu věc vysvětlit hned a nenechat to dojít do této fáze. Dnes je skoro nemožné tu chybu napravit. Veřejné mínění v Hlinsku je nakloněno proti tomu záměru,“ uvedl.

Kraj nechce rozhodnutí uspěchat. Teď musí reagovat na petici s 2028 podpisy, která dorazila minulý týden. „Mrzí mne, že petiční výbor ani vedení města neprojevily zájem o prohlídku Domova na hradě Rychmburk, kterou jsme jim nabízeli. Viděli by, jací jsou to lidé a jak žijí,“ uvedl radní Pavel Šotola, který se s majitelkou domu sejde na dalším jednání v průběhu července.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Najdete na iDNES.cz