Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlinsko se bojí příchodu schizofreniků. Petici podepsaly dva tisíce lidí

  11:25aktualizováno  11:25
Přes dva tisíce lidí podepsalo petici, ve které odmítají, aby se do Hlinska přestěhovalo několik duševně nemocných z Rychmburku. Pardubický kraj o přesunu ještě nerozhodl, obavy považuje za neopodstatněné. A uklidňuje, že rozhodně nepůjde o lidi s těžkými poruchami, jako je i schizofrenie.

Nemocní lidé ubytovaní na hradě Rychmburk (na snímku) jsou podle odborníků po zdravotní stránce stabilizovaní. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pacientům s chronickým duševním onemocněním z Domova na hradě Rychmburk by chtěl Pardubický kraj dát šanci žít mezi zdravými lidmi. Nyní zvažuje, zda k tomu využije dům ve Fügnerově ulici v Hlinsku, který mu nabídla jeho majitelka.

Nápad však vyvolal mezi lidmi paniku. Městem se šíří petice a mylné zvěsti o umístění těžkých schizofreniků.

„V případě, že bychom nabídku akceptovali, což by nejprve musela schválit Rada Pardubického kraje, byla by v tomto domě poskytována sociální služba chráněné bydlení pro deset lidí,“ uvedl radní kraje Pavel Šotola zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor.

Do Hlinska by se podle něj rozhodně nemohli dostat pacienti s těžkým onemocněním, kteří by mohli být nebezpeční.

Městem se však šíří petice, která vzbuzuje v lidech pocit strachu. „Všichni víme, co zaléčená pacientka trpící schizofrenií způsobila ve škole ve Žďáře nad Sázavou. Nebuďme lhostejní k této situaci a nedovolme, aby tito pacienti byli umístěni do našeho města,“ stojí v jednom z doprovodných dopisů.

Každý z nich může zaútočit

S peticí plně souhlasí například Jaromír Kadeřábek. „Myslím si, že do města vůbec nepatří a je to nebezpečná věc. Jako každý schizofrenik může zaútočit. Pro mě osobně to jsou nemocní lidé. Mělo by se jim pomáhat, ale ne tímto způsobem, že je nastěhují vedle bytovky. Tam si hrají malé děti,“ řekl.

Jaromír Adámek se z okna svého bytu dívá na dům, ve kterém by mohlo chráněné bydlení pro nemocné lidi vzniknout. „Celá ulice je proti, lidé mají strach,“ uvedl. Sám ale nemá na věc jasný názor.

Pardubický kraj se podle Šotoly snaží transformovat sociální služby, aby lidé neuvázli v systému ústavní péče a mohli žít v přirozeném prostředí.

Ve Skutči už čtyři klienti žijí ve dvou pronajatých bytech. „Nejtěžší případy schizofreniků, jak to líčí petice, se do chráněného bydlení nemohou dostat. Klienti, kteří by se přestěhovali do Hlinska, budou individuálně posuzováni. O tyto osoby by denně pečoval odborný personál, který zná projevy duševního onemocnění a umí s nimi zacházet,“ uvedl Šotola.

Hlinecká lékařka v oboru psychiatrie Jana Malá si myslí, že pohnutky k odmítání nemocných pramení z nedostatku informací a strachu.

Nemocní lidé ubytovaní na hradě Rychmburk jsou podle odborníků po zdravotní stránce stabilizovaní. Mohou se také po okolí volně pohybovat či chodit nakupovat.

Vedení města se sice sešlo s lidmi, kteří přesun nemocných do Hlinska odmítají, ve skutečnosti ale nemá na rozhodování o přesunu klientů vliv.

„Je to věc mezi majitelkou domu a Pardubickým krajem, potažmo Domovem na hradě Rychmburk,“ řekl starosta Miloslav Krčil. To, že je situace v Hlinsku natolik vyhrocená, přisuzuje špatné komunikaci.

 „Osobně se domnívám, že chyba byla úplně na začátku ze strany Domova na hradě Rychmburk, potažmo jeho zřizovatele, nikoliv majitelky domu. Měli tu věc vysvětlit hned a nenechat to dojít do této fáze. Dnes je skoro nemožné tu chybu napravit. Veřejné mínění v Hlinsku je nakloněno proti tomu záměru,“ uvedl.

Kraj nechce rozhodnutí uspěchat. Teď musí reagovat na petici s 2028 podpisy, která dorazila minulý týden. „Mrzí mne, že petiční výbor ani vedení města neprojevily zájem o prohlídku Domova na hradě Rychmburk, kterou jsme jim nabízeli. Viděli by, jací jsou to lidé a jak žijí,“ uvedl radní Pavel Šotola, který se s majitelkou domu sejde na dalším jednání v průběhu července.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz