Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj zavede levnější jízdné pro děti i důchodce. Nová koalice s tím počítá

  10:10aktualizováno  10:15
Školáci, studenti a důchodci nad 70 let by se v Pardubickém kraji měli dočkat levnějšího cestování. Před volbami to slíbila sociální demokracie, která obhájila post hejtmana. Dohoda čtyř koaličních stran na tuto možnost pamatuje.

Lídři nové krajské koalice. Zleva Hana Štěpánová (STAN), Martin Netolický (ČSSD), Roman Línek (KPK) a Michal Kortyš (ODS), který bude mít na starosti dopravu a má za úkol nižší jízdné pro děti a důchodce připravit. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jisté je, že za cestování do škol v budoucnu zaplatí děti v Pardubickém kraji méně než dosud. Zřejmé je i to, že dopravcům klesnou tržby a chybějící miliony bude muset doplatit krajská pokladna.

Podrobné výsledky voleb v kraji najdete zde

Naopak jasné není, kdo na levné cestování získá nárok a jak velká podpora ze strany Pardubického kraje bude. Politici totiž teprve vymýšlejí, jak nový systém slev na jízdném bude vypadat.

Hejtman Martin Netolický z ČSSD MF DNES potvrdil, že nižší jízdné pro děti a důchodce bude a nový radní pro dopravu Michal Kortyš má za úkol změny připravit. „V tuto chvíli, týden po volbách, není možné mluvit o tom, jak přesně tyto změny budou vypadat. Shodli jsme se s koaličními partnery, že to je požadavek sociální demokracie a že se objeví v koaliční dohodě,“ uvedl hejtman Martin Netolický z ČSSD.

V dohodě není žádný konkrétní závazek, ale jen ujištění, že nová koalice provede „zhodnocení stávajícího slevového systému v tarifu Oredo pro školní děti, mládež a seniory nad 70 let.“ Místostarosta Litomyšle a budoucí radní pro dopravu Michal Kortyš v plánu ČSSD problém nevidí. „Jde jen o to, v jaké výši sleva bude a jakou formou se poskytne. V Litomyšli jsme také lidem poskytli drobnou slevu, abychom je dostali do autobusů,“ uvedl.

Sleva pro děti do 10, 15 nebo 18 let? Není to jasné

Dnes je tak těžké říct, koho se budou úlevy nakonec týkat.

Plán na snížení jízdného oznámil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při zahájení kampaně před krajskými volbami na konci prázdnin v Plzni: „Garantujeme zlepšení dopravy a bezplatné jízdné pro seniory a děti do patnácti let,“ uvedl.

Jindy ale ČSSD mluvila o jízdném zdarma jen pro děti do deseti let. Netolický zase poněkud neurčitě o žákovském jízdném a o slevách „i pro všechny ostatní“.

Asi nejdále zašla sociální demokracie v Hradeckém kraji, jejíž lídr a budoucí hejtman Jiří Štěpán v rozhovoru pro MF DNES před volbami byl zcela konkrétní. Chce zavést jízdné zdarma pro děti a studenty do 18 let a pro seniory nad 65 roků i za cenu velkých výdajů z krajského rozpočtu.

„Uvažujeme o částce zhruba 40 milionů korun. Kraj by na to měl, protože v tuto chvíli hospodaří s přebytkem 250 milionů korun,“ uvedl Štěpán.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s tak velkými výdaji nepočítá. „Nepředpokládám, že to bude taková částka, podle našich kalkulací to bude mnohem méně. Ale stále ještě není rozhodnuto, jak bude systém nastaven. Spíše se přikláním k nějaké formě slevy s tím, že se bude platit minimální jízdné. Nicméně dnes nedokážu říct víc,“ řekl Netolický.

Už od roku 2009 jezdí zdarma školáci a středoškolští studenti ve Středočeském kraji. Původně neplatili za cestu nic, kvůli častým případům zneužívání dostávají peníze za cestování na základě žádosti každý půlrok zpětně.

Časové jízdenky na městskou dopravu pro děti v Pardubicích výrazně zlevnily před rokem ze 1 630 na 450 korun. Byť zástupcům pardubické sociální demokracie nevyšel záměr zavést úplně bezplatnou přepravu pro děti od 6 do 15 let, díky slevě rodiče ušetří za jízdenky přes tisíc korun ročně.

„Toto je maximum, navíc asi není úplně v pořádku, aby se jezdilo zcela zadarmo, jak jsme se dohodli se všemi zúčastněnými,“ řekl tehdy náměstek primátora za ČSSD Jiří Rozinek.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz