Hejtman Martin Netolický považuje umístění stovky cizinců v Králíkách za ohrožení turistického ruchu.

Hejtman Martin Netolický považuje umístění stovky cizinců v Králíkách za ohrožení turistického ruchu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Hejtman Netolický odmítá uprchlický tábor. Proč, ptají se oponenti

  • 34
Hejtmanovi Martinu Netolickému se nelíbí nápad ministerstva vnitra na zřízení pobytového zařízení pro uprchlíky v Králíkách. Má obavu o turistický ruch i bezpečnost lidí. Političtí oponenti v táboře vidí spíše výhody pro město a okolí.

Celoevropská uprchlická krize se zatím Pardubickému kraji vyhýbala. Kromě pár zadržených běženců na nádražích v České Třebové a Pardubicích se nedělo nic.

Situace se ale mění. Ministerstvo vnitra chce už v březnu otevřít azylové zařízení v Králíkách. Představa utečenců z Afghánistánu, Sýrie nebo Iráku v bývalém výchovném ústavu se nelíbí hejtmanovi Pardubické kraje Martinu Netolickému z ČSSD, který proti plánu začal tvrdě bojovat.

„Požádali jsme ještě o přehodnocení tohoto rozhodnutí, které je sice z hlediska republiky nezbytné, ovšem jsem přesvědčen, že umístění na Králicku se jeví z mnoha důvodů jako krajně nevhodné,“ uvedl Netolický.

Vedle obavy o bezpečnost tamních lidí zmínil především ohrožení turistického ruchu v okolí. „Vyjádřili jsme proto nesouhlas s umístěním tohoto zařízení do turisticky atraktivní oblasti. Králicko je pro nás totéž co Šumava a Lipno pro jižní Čechy nebo Krkonoše s Pecí pod Sněžkou a Špindlerovým Mlýnem pro Královéhradecký kraj,“ řekl hejtman s odkazem na nedaleké lyžařské areály na Dolní Moravě a v Červené Vodě.

Nemáme žádné obavy, zní z obce

Ovšem třeba právě tamní starosta Petr Mareš se tábora vůbec nebojí. A to i přesto, že zařízení bude sloužit lidem, kteří v České republice požádají o azyl a bude se na ně vztahovat mnohem mírnější režim, než který platí třeba ve známém táboře v Bělé - Jezové, kde jsou uprchlíci týdny zavření za vysokými ploty s ostnatými dráty a střeží je policie doplněná ochrankou.

„Vím o tom, že to bude zařízení, ze kterého budou moci lidé normálně chodit ven. Ostatně stejné funguje už roky v Kostelci nad Orlicí. S ředitelkou tamního tábora jsem mluvil a říkala, že se nemáme čeho obávat. Nevidím to nijak kriticky,“ prohlásil Mareš, starosta Červené Vody, která leží nedaleko Králík.

„Naopak si myslím, že to je šance pro náš region. Ministerstvo do zařízení shání 50 nových zaměstnanců, nemáme z toho tady žádné obavy,“ doplnil starosta Mareš.

Ještě dále v názoru zachází senátor zvolený i za Králíky Petr Šilar. Lidovecký politik totiž říká, že si lidé z města oproti ústavu pro problémovou mládež ještě pomůžou. „Myslím, že někdejší detenční ústav byl pro bezpečnost občanů Králík větším rizikem. Navíc se využije budova, která by jinak chátrala. Jde o to lidem nic nezatajovat, rozumně vysvětlit všechny okolnosti a bude to v pořádku,“ uvedl Šilar.

Ostatně na co největším informování obyvatel se shodují všichni politici včetně hejtmana. „Osobně udělám vše, co je v mých silách, aby byly připomínky lidí reflektovány,“ konstatoval Netolický.

Ale i tak se zdá, že odmítavý postoj vedení kraje k táboru zůstane ojedinělý. Proti zařízení totiž není ani náměstek pardubického primátora Jan Řehounek, který za rok jako lídr hnutí ANO nejspíše vyzve právě Netolického v krajských volbách. „Samozřejmě by bylo lepší, kdybychom podobnou situaci nemuseli řešit, ale a priori bych se proti táboru takto nestavěl,“ řekl.