Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

  14:57aktualizováno  14:57
Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v areálu Pardubické nemocnice. Dostupné informace naznačují, že se uchazeči o zakázku mohli domlouvat na výsledku soutěže.

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě jednou. | foto: Pardubický kraj

Vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje se také připojuje k trestnímu oznámení, které v pátek podal hejtman Martin Netolický kvůli podezření na nekalé jednání při podávání nabídek.

„Přestože otevírání obálek proběhlo teprve ve čtvrtek, už v úterý předtím jsem dostal informaci, kdo bude s vysokou pravděpodobností vítězem. Zároveň jsem dostal informaci, jaká bude podána nabídková cena,“ řekl hejtman České televizi.

Po otevření obálek se ukázalo, že nejnižší nabídku podalo sdružení PKS a Chládek a Tintěra s cenou kolem 290 milionů korun.

Podle Netolického se informace, kterou dostal předem od předsedy dozorčí rady nemocničního holdingu Vítězslava Novohradského, potvrdila.

Požádal proto o zrušení výběrového řízení a vyhlášení nové soutěže. Zároveň podal trestní oznámení a nařídil kontrolu veřejných zakázek. Domnívá se, že jde o trestný čin pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.

„Je nutné vyslat signál, že Pardubický kraj nebude nečinně přihlížet potenciálnímu nekalému jednání, byť v organizaci, která zakázku vyřizuje svým jménem. I kdyby se mělo jednat pouze o podezření, je nutné neprodleně konat a tato podezření vyvrátit či je potvrdit,“ řekl Netolický.

Zakázku by možná mohl vypsat přímo Pardubický kraj

Kraj nechá zároveň prověřit, zda novou zakázku nemůže příště vypsat přímo Pardubický kraj jako jediný akcionář společnosti. Pak by mohl do tendru začlenit kromě ceny také dobu trvání stavby tak, což je běžné u silničních staveb.

„Tím by nedošlo k prodloužení termínu realizace a nebyla tak ohrožena evropská dotace,“ podotkl hejtman.

Nová psychiatrie je pro Pardubickou nemocnici důležitým projektem. Na stavbu pavilonu získala 220 milionů z Evropské unie, přičemž celkové náklady jsou vyčísleny na 260 milionů korun.

Nemocnice Pardubického kraje předkládala kvůli evropské dotaci projektovou dokumentaci ministerstvu pro místní rozvoj, které program řídí. „Ministerstvo neshledalo žádné vady a doporučilo zakázku vyhlásit,“ uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Průběh veřejné zakázky zajišťoval externí administrátor, který byl vybrán na základě veřejné zakázky. Termín konečného podání nabídek byl stanoven na čtvrtek 16. srpna 2018.

„Nemocnice Pardubického kraje postupovala v celém procesu transparentně a v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ řekla Semrádová.

Autor:

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

V Přelouči skončí výroba Avií, firma se soustředí na elektromobily

Nová avia Initia má pohon na všechny čtyři kola.

Jen rok a půl po slavnostním uvedení nového nákladního vozu AVIA se vedení firmy rozhodlo změnit strategii a v Přelouči...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Kauza národního hřebčína je po letech u soudu, obžalobu četli tři hodiny

Část obviněných manažerů, kteří se domlouvali na opravách hřebčína

Krajský soud začal projednávat rozsáhlý případ oprav kladrubského hřebčína za evropské miliony. Obžaloba viní 17 lidí a...

VIDEO: Virem napadený rybník Buňkov vyvápnil vrtulník

V úterý proběhlo zavápnění rybníku Buňkov.

Přelouččtí rybáři v úterý splnili druhou podmínku veterinářů, a to, že do konce roku vydezinfikují vápnem rybník...

Za vraždu novorozeněte dostal otec 18 let, svým dětem je nebezpečný

Obžalovaný stojí před soudem kvůli usmrcení novorozeněte.

Pardubický soud poslal na 18 let do vězení osmadvacetiletého otce, který letos v dubnu smrtelně zranil opatrované...

Najdete na iDNES.cz