Primátor Martin Charvát (vlevo) a generální manažer Dynama Dušan Salfický řeší hrozbu insolvence klubu.

Primátor Martin Charvát (vlevo) a generální manažer Dynama Dušan Salfický řeší hrozbu insolvence klubu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Místo zisku ztráta. Radní plánují nalévání peněz do hokejového Dynama

  • 38
HC Dynamo Pardubice je v těžké finanční situaci. Loňská barážová sezona nakonec skončila se ztrátou ve výši 14 milionů korun. Kumulovaná ztráta klubu je už kolem 40 milionů a firma splňuje podmínky insolvence. Radní hodlají situaci řešit posíláním veřejných peněz.

Tvrdý střet s realitou zažili v posledních dnech politici z vedení pardubické radnice. Když v lednu prosazovali nákup hokejového klubu od Romana Šmidberského, primátor Martin Charvát stále opakoval, že klub je v relativní ekonomické pohodě a že sezona skončí buď lehce kladným hospodářským výsledkem, nebo ztrátou maximálně pěti milionů.

Situace je však mnohem horší. Sezona, ve které Dynamo až v posledním zápase zachránilo extraligu, skončila ztrátou 14 milionů korun.

„Nechápu, jak je toto možné. V lednu nás vedení města ubezpečuje, že bude zisk dva miliony, nebo malá ztráta, a najednou tohle. Myslím, že pan Šmidberský udělal životní obchod. Jen se znova potvrzuje, že ta transakce byla z pohledu města krajně nevýhodná,“ uvedl zastupitel za Pardubáky František Brendl.

Jasné tak je, že momentální ekonomické rozpoložení Dynama není vůbec dobré, a tak radní hledají cesty, jak do klubu dostat co nejrychleji peníze. O sérii opatření budou už dnes hlasovat zastupitelé. „Navrhujeme o pět milionů korun zvýšit základní jmění společnosti. V plánu je také zvýšení dotací na mládež nebo snížení cen za pronájem ledové plochy v aréně,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Podle něj situace není tak dramatická, jak se na první pohled zdá. Velkou díru totiž částečně ucpe zisk, který klub obdrží za prodej práv na hráče Michaela Špačka do NHL. „Za něj dostaneme 5,7 milionu. Ovšem částka se bude počítat už do dalšího finančního období, protože to předchozí skončilo na jaře,“ uvedl Charvát s tím, že za část dluhu mohlo i to, že nasmlouvaní partneři vzhledem k bídné sezoně neposílali do klubu tolik peněz, kolik původně slíbili. „Něco stála i dlouhá sezona v baráži, na kterou diváci chodili za snížené vstupné,“ dodal primátor Pardubic.

Radním chybí příspěvky Salfického a Čáslavy

Jenže otázkou je, zda najde pro záchranný balíček dostatečnou podporu. Celkem logicky se do ostré kritiky pustili ihned zástupci opozičních stran. „Tak například nemohu podpořit navýšení základního jmění o pět milionů, protože se na něm má podílet jen město a další akcionáři klubu ne,“ uvedl Karel Haas z ODS, kterému chybí příspěvek od dalších majitelů, kterými jsou třeba radní a generální manažer Dušan Salfický nebo obránce Petr Čáslava.

Problémy však budou i s dalšími položkami. „Zvýšit dotaci na mládež o dva miliony na základě žádosti klubu, sepsané zcela mimo dotační pravidla na jedné stránce A4, také nejde. Logicky by tak potom chtěly postupovat i další sportovní kluby,“ doplnil Haas.

Naopak žádný problém zřejmě nebude s dalším návrhem vedení města, který říká, že město přenechá klubu skybox Rozvojového fondu a primátorskou lóži. „Klub je bude moci pronajímat a tím získá prostředky. Myslím, že nám bohatě stačí zastupitelský skybox,“ řekl Charvát, který i nadále předpokládá, že město klub co nejdříve prodá. „Počítám s tím, že by se jednání měla naplno rozběhnout už na podzim,“ dodal.

Ovšem těžko předvídat, jak velký zájem bude o současné Dynamo. Společnost je celkově předlužená. Podle náměstka primátora Jiřího Rozinka činila před poslední sezonou kumulovaná ztráta klubu 25 milionů korun. Nyní přibylo dalších 14. „Klub je předlužený. Myslím, že na čase je vše přehodnotit a zvážit podání návrhu na insolvenci a začít s čistým stolem. Takto se jen hledá způsob, jak do klubu nějak dostat veřejné peníze,“ uvedl Brendl.

V rámci stabilizačního plánu klubu, jak se oficiálně návrh zastupitelům jmenuje, se nově vymezují i zastropované výdaje na platy hráčů „A“ mužstva. „Podle dokumentu to má být 37 milionů korun ročně s tím, že v poslední sezoně to bylo 47 milionů. Dalších zhruba 30 milionů má jít na další provoz klubu. „To se mi zdá vzhledem k okolnostem poměrně dost,“ dodal Haas.

Podle Petra Klimpla má klub velké potíže s aktuálním stavem finančních účtů. Podle něj o tom svědčí i to, že už v únoru město poslalo 15 milionů na roční provoz mládeže. „Jen to zasyčelo,“ řekl.